1. Home
 2. Artykuły lekarzy
 3. Wdowi garb – objawy, przyczyny i zapobieganie

Wdowi garb – objawy, przyczyny i zapobieganie

Wdowi garb – objawy, przyczyny i zapobieganie

Garb wdowy lub kifoza postawy to stan, który rozwija się z czasem ze złej postawy i garbienia się. Charakteryzuje się wysuniętą do przodu głową i nieprawidłową krzywizną górnych kręgów z masą tkanki w dolnej części szyi. Nieleczona może prowadzić do zwyrodnienia kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowej stawów, a w skrajnych przypadkach do złamań kompresyjnych. Pocieszające jest to, że jeśli zaczniesz zauważać mały garb z tyłu szyi, możesz się go pozbyć, wprowadzając kilka prostych zmian. Z artykułu dowiesz się, skąd się bierze wdowi garb i jak sprawdzić, czy ma się garb?

Przeczytaj również, Czy płaskostopie jest niebezpieczne?

Czym jest wdowi garb?

Wdowi garb to zewnętrzna krzywizna kręgów piersiowych górnej części pleców. Oprócz guza na podstawie szyi, garb wdowi ma wysuniętą do przodu pozycję głowy, w której głowa wystaje do przodu. Jednym z problemów jest to, że im bardziej wysunięta do przodu głowa, tym większy nacisk kładzie się na podstawę szyi. 

Wdowi garb może rozwinąć się zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Nazwa dolegliwości pochodzi od lekko zaokrąglonego garbu, który możesz zobaczyć u podstawy szyi starszej kobiety. Ten stan, który lekarze nazywają kifozą, wynika z przewlekłego pochylania się do przodu, postawy, która jest zbyt powszechna w naszym świecie ekranów komputerowych i innych urządzeń. Z biegiem czasu nawyk złej postawy może spowodować nieprawidłową krzywiznę górnych kręgów i masę tkanki w dolnej części szyi.

Jakie objawy mogą towarzyszyć temu schorzeniu?

Często na początku choroba może przebiegać bezobjawowo. W późniejszym etapie, oprócz widocznych efektów, mogą pojawiać się:

Nadmierna hiperkifoza może poważnie wpłynąć na Twoje fizyczne i funkcjonalne ograniczenia. Osoby, które mają ciężki wdowi garb, mogą mieć trudności z podniesieniem się z krzesła. Mogą mieć również wolniejszy chód i nie mogą szybko wchodzić po schodach. W rezultacie osoby te mogą być bardziej podatne na upadki. 

Co powoduje wdowi garb?

Zła postawa jest najczęstszą przyczyną garbu wdowiego. Zła postawa może obejmować:

 • garbienie się, na przykład przy komputerze lub przed telewizorem,
 • odchylanie się do tyłu na krzesłach,
 • noszenie na plecach ciężkich ładunków, takich jak plecak pełen książek.

Kifoza posturalna jest powszechną formą kifozy, która na ogół jest łagodna. Osoby z kifozą posturalną mogą często korygować stan, ćwicząc dobrą postawę.

Inne możliwe przyczyny to:

 • choroba zwyrodnieniowa dysku,
 • złamania kręgów,
 • złamania przedniego klina – złamanie kompresyjne występujące w przedniej części kręgów kręgosłupa,
 • zmniejszona wysokość dysku z powodu choroby zwyrodnieniowej dysku,
 • osłabienie mięśni prostowników kręgosłupa,
 • kostnienie/zwapnienie (stwardnienie) ważnego więzadła na kręgosłupie, zwanego więzadłem podłużnym przednim, może zwiększyć stopień hiperkifozy,
 • napięte mięśnie piersiowe i zginacze bioder,
 • genetyka.

Jak uniknąć wdowiego garbu?

Utrzymanie dobrej postawy jest najlepszym sposobem zapobiegania temu problemowi. Staraj się również zapobiegać postępowi osteoporozy, aby zapobiec rozwojowi złamań kompresyjnych kręgosłupa, które zwiększają krzywiznę do przodu górnej części pleców.

 1. Jedz wystarczająco dużo wapnia i witaminy D

Garb wdowi może być spowodowany osteoporozą, ponieważ osłabione i przerzedzone kości mają trudności z prawidłowym podparciem głowy. Może to prowadzić do złej postawy i uszkodzenia kręgosłupa, co sprawia, że garb wdowy jest znacznie poważniejszy. Jednym z najłatwiejszych sposobów zapobiegania osteoporozie jest spożywanie odpowiedniej ilości wapnia i witaminy D w celu utrzymania zdrowych kości.

 1. Ćwicz właściwą postawę

Ciągłe popychanie szyi do przodu i do dołu jest formą złej postawy, która może prowadzić do omawianego schorzenia. Zła postawa powoduje garb wdowy, ponieważ powoduje nadmierne obciążenie kręgów u podstawy szyi. Jeśli to możliwe, należy zawsze starać się trzymać ramiona z tyłu i głowę uniesioną na równym poziomie przez cały czas. Jeśli chcesz spojrzeć na książkę lub telefon, podnieś go lekko, zamiast pochylać się, aby go zobaczyć.

 1. Wypróbuj delikatne rozciąganie

Zła postawa jest często spowodowana nadmiernie napiętymi mięśniami. Regularne rozciąganie może zwiększyć elastyczność i utrzymać szyję oraz ramiona w odpowiedniej pozycji. Pomocne może być delikatne rozciąganie w domu. Porozmawiaj ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą, jaki rodzaj ćwiczeń jest dla Ciebie odpowiedni.

 1. Ćwicz całe ciało

Ćwiczenia budują mięśnie, które poprawiają postawę i zapobiegają wypychaniu szyi do przodu. Jednak ćwiczenia szyi i ramion to nie jedyny sposób, aby uchronić się przed garbem wdowy. Posiadanie silnego rdzenia z dobrze utrzymanymi mięśniami brzucha i mięśniami pleców może utrzymać cały kręgosłup w jednej linii. Wykonywanie ćwiczeń z obciążeniem może również zmniejszyć osteoporozę.

 1. Zapobiegaj uszkodzeniom szyi

W niektórych przypadkach garb wdowi jest powiązany z wcześniejszymi urazami i nadwyrężeniem szyi. Dlatego należy unikać ryzykownych sytuacji, które mogą skończyć się uszkodzeniem szyi. Należy również uważać, aby podnosić ciężkie przedmioty nogami, a nie plecami i szyją.

Przeczytaj również, Zespół Ehlersa i Danlosa – czym jest i jakie są objawy?

Źródła:

 1. https://www.towsonchiro.com/best-hunchback-stretches-dowagers-hump/
 2. https://health.clevelandclinic.org/how-you-can-fix-a-dowagers-hump-prevention-tips/
 3. https://www.healthline.com/health/dowager-hump
 4. https://www.sydneyphysiotherapist.com.au/best-exercises-to-correct-a-hunchback-aka-dowagers-hump/
 • Udostępnij artykuł: