1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Czy płaskostopie jest niebezpieczne?

Czy płaskostopie jest niebezpieczne?

Czy płaskostopie jest niebezpieczne?

Płaskostopie jest powszechnym schorzeniem, w którym łuki po wewnętrznej stronie stóp spłaszczają się pod naciskiem. Kiedy ludzie z płaskostopiem wstają, ich stopy są skierowane na zewnątrz, a całe podeszwy stóp opadają i dotykają podłogi. Płaskostopie może wystąpić, gdy łuki nie rozwijają się prawidłowo w dzieciństwie. Może również rozwinąć się w późniejszym etapie życia, na przykład po urazie lub w wyniku prostego zużycia związanego z wiekiem.

Przeczytaj również: artroskopia kolana – wskazania i korzyści z operacji kolana

Co to jest płaskostopie?

Płaskostopie to stan, w którym cała podeszwa stopy styka się z podłożem. Płaskostopie jest dość powszechne u dzieci ze względu na to, że ich kości i stawy są nadal niezwykle elastyczne. Większość dzieci wyrasta z tego przed szóstym rokiem życia. Natomiast nawet osoby, które nie wyrosły z tej choroby (około 15 procent) rzadko wymagają leczenia. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko ma płaskostopie, porozmawiaj z lekarzem. Nie próbuj leczyć tego stanu bez porady pediatry. 

Co jest przyczyną płaskostopia?

Typowa ludzka stopa ma 33 stawy, które łączą razem 26 różnych kości. Ta część ciała ma także sto mięśni, ścięgien i więzadeł. Łuki zapewniają sprężystość kroku i pomagają rozłożyć ciężar ciała na stopach i nogach. Struktura łuków określa sposób chodzenia. Łuki muszą być zarówno mocne, jak i elastyczne, aby dostosować się do naprężeń i różnych powierzchni. Stopy osób z płaskostopiem mogą opadać na wewnętrzną stronę, gdy stoją i chodzą. Jest to znane jako nadpronacja i może również powodować wskazywanie stóp na zewnątrz. 

Ludzie często mają płaskostopie w dzieciństwie. Jednak stan może rozwinąć się również w wieku dorosłym. Wiele osób z płaskostopiem nie ma żadnych objawów, choć zdarzają się pacjenci, którzy doświadczają różnych dolegliwości, które zależą od ciężkości stanu. Płaskostopie można mieć również w genach. Dodatkowo niektóre problemy zdrowotne zwiększają ryzyko płaskostopia, w tym:

Czy płaskostopie jest groźne?

Płaskie stopy są częstą przyczyną bólu stóp, kostek, nóg i pleców z powodu niewystarczającego podtrzymywania ciężaru ciała podczas stania lub ruchu. Płaskostopie może wywołać:

Przewlekłe napięcie mięśni – płaskie stopy nie są tak sprawne w utrzymywaniu stabilności ciała, jak stopy o normalnym łuku. W konsekwencji osoby z płaskostopiem są bardziej narażone na rozwój przewlekłego napięcia mięśni, ponieważ mięśnie ciała są zmuszone do kompensowania braku stabilności stopy. Podczas gdy twoje ciało może być w stanie przystosować się do braku podparcia stopy podczas codziennych czynności, nawet niewielki wzrost poziomu aktywności może spowodować znaczny ból i napięcie mięśni.

Ból pleców i nóg – normalne stopy są zbudowane tak, aby utrzymywać całą dolną część ciała we właściwej konfiguracji podczas stania lub chodzenia. Płaskie stopy nie zapewniają tej samej podstawy dla zdrowej postawy. Gdy stopa opada w kierunku ziemi, dolne nogi mają tendencję do obracania się do wewnątrz. Ta rotacja do wewnątrz może wpływać na całą nogę, w tym biodra, prowadząc do długotrwałego bólu nóg i pleców.

Problemy mięśniowo-szkieletowe – płaskostopie są częstą przyczyną ogólnego bólu i problemów mięśniowo-szkieletowych. Równowaga ciała zaczyna się w stopach; gdy stopy nie zapewniają odpowiedniego podparcia, może to zwiększać ryzyko problemów ze stawami spowodowanych złą postawą i nienaturalnym chodem. Osoby z płaskostopiem mogą być bardziej narażone na urazy lub bóle stóp, kostek, kolan lub bioder.

Opcje leczenia płaskostopia obejmują zarówno niestandardowe ortezy, jak i minimalnie inwazyjną chirurgię stopy w celu korekcji łuku. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o diagnostyce i leczeniu płaskostopia, skontaktuj się ze specjalistą wypełniając wygodny internetowy formularz kontaktowy na www.eDoktorzy.pl.

Warto jednak mieć na uwadze, że wiele osób z płaskostopiem nie ma znaczących problemów ani nie wymaga leczenia. Lekarz może zalecić leczenie niechirurgiczne, jeśli odczuwasz bóle stopy, sztywność lub inne dolegliwości. Na szczęście pacjenci bardzo rzadko potrzebują operacji chirurgicznej, aby wyleczyć sztywne płaskostopie lub problemy z kośćmi lub ścięgnami. 

Przeczytaj również, czy ciśnienie atmosferyczne wywołuje ból głowy?

Źródła:

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/flatfeet/symptoms-causes/syc-20372604
  2. https://www.nhs.uk/conditions/flat-feet/
  3. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17005-flat-feet
  4. https://www.advancedfootdocs.com/blog/2015/02/why-flat-feet-are-bad-for-your-health/
  • Udostępnij artykuł: