1. Home
 2. Artykuły lekarzy
 3. Bruksizm – przyczyny i objawy

Bruksizm – przyczyny i objawy

Bruksizm – przyczyny i objawy

Bruksizm to stan, gdy pacjent zgrzyta zębami lub nieświadomie je zaciska. Łagodny bruksizm może nie wymagać leczenia. Jednak u niektórych osób może być na tyle ciężki, że prowadzi do zaburzeń szczęki, bólów głowy, uszkodzonych zębów i innych problemów. Większość osób prawdopodobnie czasem zgrzyta i zaciska zęby, gdy się stresuje. Z artykułu dowiesz się, po czym poznać, że ma się bruksizm? Jak leczyć? A także jakie są przyczyny bruksizmu?

Przeczytaj również, Elektroniczna recepta – erecepta zaletą cyfryzacji

Co to jest bruksizm?

Bruksizm to zaburzenie ruchu charakteryzujące się zgrzytaniem i zaciskaniem zębów. Bruksizm na jawie występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn, podczas gdy bruksizm podczas snu nie wykazuje takiego rozpowszechnienia wśród płci. Zgrzytanie zębami może się pojawiać, gdy śpisz lub na jawie. Akcja zgrzytania jest taka sama, ale bruksizm na jawie i we śnie uważa się za dwa oddzielne warunki:

 • Bruksizm dzienny – zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami w ciągu dnia. Zwykle wiąże się to z problemami emocjonalnymi. Niepokój, stres lub złość mogą prowadzić do zgrzytania lub zaciskania szczęki. Bruksizm na jawie często nie wymaga leczenia, jeśli istnieje większe prawdopodobieństwo, że zauważysz i przestaniesz. Umiejętność zarządzania stresem może pomóc.
 • Bruksizm nocny – zgrzytanie zębami podczas snu może powodować więcej szkód. Niebezpieczeństwo polega na tym, że większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że zgrzyta zębami, gdy śpi. Z związku z tym, osoby te mogą nie uzyskać potrzebnej pomocy. Kolejnym wyzwaniem związanym z bruksizmem podczas snu jest to, że ludzie nie zdają sobie sprawy, jak mocno zaciskają szczęki i zęby. Siła ucisku powoduje bóle szczęki, głowy i problemy z zębami.

Jak rozpoznać bruksizm?

Oznaki i objawy bruksizmu mogą obejmować:

 • zgrzytanie zębami, które może być tak głośne, że budzi partnera ze snu,
 • nieświadome zaciskanie szczęki, 
 • spłaszczone, złamane, wyszczerbione lub luźne zęby,
 • zużyte szkliwo, odsłaniające głębsze warstwy zęba,
 • zwiększony ból lub wrażliwość zębów,
 • zmęczone, napięte mięśnie szczęki lub zablokowana szczęka, która nie otwiera się lub nie zamyka całkowicie,
 • ból lub bolesność szczęki, szyi lub twarzy,
 • ból, który wydaje się być bólem ucha, ale w rzeczywistości nie jest to problem z narządem słuchu,
 • tępy ból głowy zaczynający się w skroniach,
 • uszkodzenia spowodowane żuciem wewnętrznej strony policzka,
 • zaburzenia snu.

Skontaktuj się ze specjalistą, jeśli masz którykolwiek z wymienionych powyżej objawów. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko zgrzyta zębami – lub ma inne oznaki lub objawy bruksizmu – koniecznie poinformuj o tym podczas następnej wizyty u lekarza rodzinnego lub dentysty.

Bruksizm – przyczyny

Specjaliści od zdrowia jamy ustnej często wskazują na zbyt duży stres i określone typy osobowości jako przyczyny bruksizmu. Bruksizm najczęściej dotyka ludzi z napięciem nerwowym, takim jak gniew, stres lub frustracja. Wpływa również na osoby z agresywnymi, pospiesznymi lub nadmiernie konkurencyjnymi tendencjami. Istnieją dowody na to, że u niektórych osób bruksizm jest spowodowany brakiem równowagi neuroprzekaźników w mózgu. Również niektóre leki, takie jak antydepresanty fluoksetyna i paroksetyna, mogą powodować bruksizm.

Czy bruksizm da się wyleczyć?

Podczas regularnych wizyt u dentysty dentysta zbada zęby pod kątem oznak bruksizmu, takich jak spłaszczone czubki zębów. Jeśli występują oznaki i objawy, dentysta lub inny pracownik służby zdrowia będzie obserwował stan przez kilka następnych wizyt przed rozpoczęciem leczenia. Lekarz ustali najlepsze leczenie na podstawie tego, ile masz lat, ogólnego stanu zdrowia i historii medycznej, a także tego, jak dobrze radzisz sobie z określonymi lekami, zabiegami lub terapiami. W większości przypadków bruksizm można z powodzeniem leczyć. Leczenie może obejmować:

 • Zmiany w zachowaniu. Możesz nauczyć się, jak prawidłowo odpoczywać język, zęby i usta. Możesz również nauczyć się opierać język w górę, aby złagodzić dyskomfort na szczęce, jednocześnie utrzymując zęby rozwarte i zamknięte usta.
 • Ochraniacz na zęby. Możesz być wyposażony w plastikowy ochraniacz na zęby, który możesz nosić na noc, aby zaabsorbować siłę gryzienia. Można go nosić w ciągu dnia, jeśli zgrzytasz zębami na jawie. Ten ochraniacz na zęby może pomóc zapobiec przyszłym uszkodzeniom zębów i pomóc w zmianie zachowania.
 • Biofeedback. Biofeedback obejmuje elektroniczne urządzenie, które mierzy aktywność mięśni jamy ustnej i szczęki. Następnie sygnalizuje zbyt dużą aktywność mięśni, dzięki czemu możesz podjąć kroki w celu zmiany tego zachowania. Jest to szczególnie przydatne w przypadku bruksizmu dziennego. Potrzebne są dalsze badania, aby opracować program leczenia dla tych, którzy zaciskają się w nocy.
 • Dodatkowo niektóre leki mogą być pomocne w regulowaniu neuroprzekaźników. Zmiana leków może okazać się konieczna, gdy  leki przeciwdepresyjne są przyczyną.

Przeczytaj również, Niedobór witaminy D – objawy

Źródła:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3081266/
 2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bruxism/symptoms-causes/syc-20356095
 3. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/10955-teeth-grinding-bruxism
 • Udostępnij artykuł: