1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Ból kręgosłupa – przyczyny i jak zapobiegać?

Ból kręgosłupa – przyczyny i jak zapobiegać?

Ból kręgosłupa – przyczyny i jak zapobiegać?

Ból pleców jest jednym z najczęstszych problemów medycznych. Może wahać się od tępego, ciągłego bólu do nagłego, ostrego bólu. Czasami może pojawić się nagle – w wyniku wypadku, upadku lub podnoszenia czegoś ciężkiego, lub może rozwijać się powoli z powodu związanych z wiekiem zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa. W jeszcze innych przypadkach zaburzenia zapalne lub inne schorzenia powodują ból pleców. Leczenie różni się w zależności od przyczyny i objawów. Istnieją jednak pewne kroki, które można podjąć, aby poprawić swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko wystąpienia przewlekłego lub długotrwałego bólu pleców. Sprawdź artykuł i dowiedz się więcej. 

Dlaczego boli mnie kręgosłup? Najczęstsze przyczyny

Ból pleców często rozwija się bez konkretnej przyczyny, którą lekarz może zidentyfikować za pomocą testu lub badania obrazowego. Stany powszechnie związane z bólem pleców obejmują:

  • Napięcie mięśni lub więzadeł – częste podnoszenie ciężarów lub nagły zryw może nadwyrężyć mięśnie pleców i więzadła kręgosłupa. Jeśli jesteś w złej kondycji fizycznej, ciągłe obciążenie pleców może powodować bolesne skurcze mięśni.
  • Wybrzuszone lub pęknięte dyski – dyski działają jak poduszki między kręgami w kręgosłupie. Miękki materiał wewnątrz dysku może wybrzuszać się lub pękać i uciskać nerw. 
  • Artretyzm – choroba zwyrodnieniowa stawów, która może powodować ból w dolnej części pleców. W niektórych przypadkach zapalenie stawów kręgosłupa może prowadzić do zwężenia przestrzeni wokół rdzenia kręgowego, stanu zwanego zwężeniem kręgosłupa.
  • Osteoporoza – kręgi kręgosłupa mogą powodować bolesne złamania, jeśli kości stają się porowate i kruche.
  • Zespół ogona końskiego – ogon koński jest wiązką korzeni nerwów rdzeniowych, które wyrastają z dolnego końca rdzenia kręgowego. Objawy obejmują tępy ból w dolnej części pleców i górnej części pośladków, a także drętwienie pośladków, genitaliów i ud. Czasami występują zaburzenia czynności jelit i pęcherza.
  • Rak kręgosłupa – guz kręgosłupa może uciskać na nerw, powodując ból pleców.
  • Półpasiec – infekcja, która może wpływać na nerwy prowadząc do bólu pleców.
  • Ciąża – waga, którą przybierasz, gdy się spodziewasz dziecka, może silnie nadwyrężyć plecy.

Ból pleców może być spowodowany także przez rzeczy, które robisz na co dzień – lub czego nie robisz – w swoim codziennym życiu, takie jak przyjmowanie zgarbionej lub wykrzywionej pozycji siedzącej podczas korzystania z komputera może często powodować nasilone problemy z plecami i ramionami. Ból pleców może również wynikać z podnoszenia ciężkich przedmiotów, nadwagi, brak ćwiczeń fizycznych, palenie papierosów lub noszenie wysokich obcasów.

Ból pleców – kiedy iść do lekarza?

Ból pleców może wahać się od bólu mięśni po uczucie strzelania, pieczenia lub kłucia. Ponadto ból może promieniować w dół nogi lub nasilać się podczas zginania, skręcania, podnoszenia, stania lub chodzenia. Kiedy iść do lekarza? Większość bólu pleców stopniowo ustępuje dzięki domowemu leczeniu i samoopiece, zwykle w ciągu kilku tygodni. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli ból pleców:

  • utrzymuje się przez kilka tygodni,
  • jest ciężki i nie poprawia się wraz z odpoczynkiem,
  • rozkłada się w dół jednej lub obu nóg, zwłaszcza jeśli ból rozciąga się poniżej kolana,
  • powoduje osłabienie, drętwienie lub mrowienie w jednej lub obu nogach,
  • towarzyszy niewyjaśniona utrata wagi,

Sięgnij po natychmiastową pomoc, jeśli ból pleców powoduje problemy z jelitami lub pęcherzem lub towarzyszy mu gorączka.

Ból kręgosłupa – jak zapobiegać?

Kroki mające na celu zmniejszenie ryzyka bólu pleców:

Ćwiczenia fizyczne – regularne ćwiczenia pomagają budować siłę i kontrolować masę ciała. Prowadzone ćwiczenia aerobowe o niewielkim natężeniu mogą poprawić zdrowie serca bez obciążania lub szarpania pleców. Istnieją dwa główne rodzaje ćwiczeń, które ludzie mogą wykonywać, aby zmniejszyć ryzyko bólu pleców: ćwiczenia wzmacniające rdzeń działają na mięśnie brzucha i pleców, pomagają wzmocnić mięśnie chroniące plecy oraz trening elastyczności, który ma na celu poprawę elastyczności rdzenia, w tym kręgosłupa, bioder i górnych partii nóg.

Dieta – upewnij się, że Twoja dieta zawiera wystarczającą ilość wapnia i witaminy D, ponieważ są one potrzebne dla zdrowia kości. Zdrowa dieta pomaga również kontrolować wagę ciała.

Rzuć palenie papierosów – znacznie wyższy odsetek palaczy ma bóle pleców w porównaniu z osobami niepalącymi w tym samym wieku, o tym samym wzroście i wadze.

Kontroluj masę ciała – waga ciała wpływa na ryzyko wystąpienia bólu pleców. Różnica w ryzyku wystąpienia bólu pleców między osobami otyłymi a osobami o normalnej wadze jest bardzo duża. Osoby, które noszą ciężar w okolicy brzucha, a nie w okolicy pośladków i bioder, są również bardziej zagrożone.

Postawa podczas stania – upewnij się, że masz neutralną pozycję miednicy. Stań prosto, głowa zwrócona do przodu, plecy wyprostowane i zrównoważ swoją wagę równomiernie na obu stopach. Trzymaj nogi prosto, a głowę w jednej linii z kręgosłupem.

Postawa podczas siedzenia – fotel przy biurku powinien mieć dobre podparcie pleców, podłokietniki i obrotową podstawę. Siedząc, staraj się utrzymywać kolana i biodra w poziomie, a stopy trzymaj płasko na podłodze lub używaj podnóżka. Idealnie powinieneś być w stanie siedzieć prosto z podparciem w dolnej części pleców. Jeśli używasz klawiatury i myszki, upewnij się, że łokcie są ustawione pod kątem prostym, a przedramiona są poziome.

Źródła

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/back-pain/symptoms-causes/syc-20369906
  2. https://www.webmd.com/back-pain/causes-back-pain
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/172943#risk-factors
  • Udostępnij artykuł: