1. Home
 2. Artykuły lekarzy
 3. Grypa – objawy, powikłania, ile trwa?

Grypa – objawy, powikłania, ile trwa?

Grypa to infekcja wywołana wirusem, który atakuje płuca i górne drogi oddechowe człowieka. Przebieg choroby jest uzależniony od ogólnego stanu zdrowia i układu odporościowego danej osoby. Jeżeli jesteś młody i zdrowy, to prawdopodobnie będziesz się źle czuć jedynie przez tydzień i nawet nie będzie konieczna wizyta u lekarza, ponieważ większość przypadków grypy można leczyć samemu w domu. Podstawą regeneracji jest odpoczynek i przyjmowanie dużej ilości płynów. Choć grypa najczęściej ustępuje samoistnie, to u niektórych osób może powodować poważne powikłania. Najbardziej narażone na powikłania związane z grypą są osoby w wieku powyżej 65 lat, kobiety w ciąży, osoby z przewlekłym schorzeniem lub dzieci do lat 12. 

Jakie są objawy grypy?

Od momentu zarażenia się wirusem grypy, objawy pojawiają się bardzo szybko. Wirus powoduje bóle mięśni, bóle głowy, gorączkę i dreszcze, a także ogólne zmęczenie i brak energii. Po kilku dniach może pojawić się kaszel. Dzieci przechodzą grypę podobnie do dorosłych i dodatkowo może się u nich pojawiać ból ucha.

Objawy grypy mogą dodatkowo obejmować:

 • ból gardła,
 • katar i zatkany nos,
 • trudności ze snem,
 • utratę apetytu,
 • biegunkę lub ból brzucha,
 • nudności i wymioty.

Przeziębienie czy grypa?

Zanim zdiagnozujesz u siebie grypę, warto poznać podstawowe różnice między przeziębieniem a grypą. Grypa objawia się nagle i gwałtownie, zaczyna się od gorączki, bólów mięśni, głowy, osłabienia i zmęczenia. Przeziębienie natomiast, zwykle ujawnia się stopniowo, zaczynając od bólu gardła i zatkanego nosa lub kataru. Objawy przeziębienia są na ogół łagodne w porównaniu z grypą. Innym wirusem o podobnych symptomach jest jeszcze koronawirus COVID-19 – u osób chorych występuje gorączka (wysoka temperatura  38 stopni Celsjusza lub więcej), kaszel – może to być każdy rodzaj kaszlu, nie tylko suchy, duszność i trudności w oddychaniu.

Ile trwa grypa?

Dla większości osób grypa jest niewygodną, ale krótkotrwałą chorobą, która ustępuje samoistnie, gdy układ odpornościowy ją zwalczy. Objawy zwykle pojawiają się od jednego do czterech dni po ekspozycji na wirusa i trwają od pięciu do siedmiu dni. W przypadku osób, które zaszczepiono się na grypę, objawy mogą trwać krócej lub być mniej nasilone. U innych osób objawy mogą trwać dłużej. Należy pamiętać, że nawet gdy objawy już ustąpią, to możesz nadal odczuwać zmęczenie, dopóki Twój organizm w pełni się nie zregeneruje.

Powikłania po grypie

U niektórych osób grypa może doprowadzić do poważnych chorób, a niektóre powikłania mogą nawet zagrażać życiu. Osoby, które są bardziej narażone na powikłania to osob starsze powyżej 65 roku życia, kobiety w ciąży lub cierpiące na przewlekłą chorobę, a także dzieci poniżej 12 lat. 

Najczęstszym powikłaniem grypy jest zapalenie płuc, inne to zapalenie oskrzeli, infekcje zatok i uszu, a nawet zapalenie neurologiczne lub mięśnia sercowego. Grypa może również pogorszyć już istniejące stany chorobowe, takie jak astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc czy niewydolność serca. Na przykład osoby z astmą mogą doświadczać zaostrzonych ataków astmy, podczas chorowania na grypę, a osoby z przewlekłą chorobą serca mogą doświadczać pogorszenia tego stanu.

Źródła:

 • https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-long-does-the-flu-last
 • https://www.cdc.gov/flu/symptoms/symptoms.htm
 • https://www2.hse.ie/conditions/flu/
 • Udostępnij artykuł: