Ból ucha u dziecka – przyczyny i leczenie
Bóle i infekcje ucha są częstym problemem u niemowląt i małych dzieci. Nie zawsze łatwo jest dostrzec oznaki infekcji ucha, ale przy odrobinie wiedzy zrozumiesz, dlaczego Twoje dziecko cierpi na ból ucha i co możesz zrobić, aby mu pomóc. W artykule znajdziesz odpowiedzi na to jakie są możliwe przyczyny bólu ucha, czym jest zapalenie ucha, a także jakie domowe sposoby są dobre na ból ucha?
Od czego boli ucho?
Ból ucha może wystąpić w uchu środkowym lub zewnętrznym. Bóle ucha środkowego są najczęściej spowodowane infekcją bakteryjną lub wirusową. Na przykład, gdy Twoje dziecko jest przeziębione, w kanałach łączących ucho środkowe z nosem mogą rozwijać się bakterie. Jeśli te kanały się zatkają, ucho środkowe zostaje zainfekowane i robi się zapalenie. Nagromadzenie ropy wewnątrz ucha wywiera nacisk na błonę bębenkową, powodując jej wybrzuszenie i ból.
Inne możliwe przyczyny bólu ucha to:
- gromadzenie się płynu wewnątrz ucha,
- zablokowane uszy woskowiną,
- uszkodzenie kanału słuchowego przez waciki lub inne przedmioty,
- ząbkowanie lub ropień zębowy (jeśli towarzyszy ból zęba),
- zapalenie migdałków lub ból gardła (jeśli ból ucha występuje podczas przełykania),
- zmiany wysokości (np. podczas podróży samolotem).
Jeśli nie masz pewności, co powoduje ból ucha lub martwisz się o słuch Twojego dziecka, porozmawiaj z lekarzem.
Objawy bólu ucha u dziecka
Bóle i infekcje ucha mogą być nieprzyjemne dla dzieci w każdym wieku. Objawy bólu ucha u dziecka to:
- ostry i piekący ból w uchu,
- problemy ze słuchem,
- łuszcząca się skóra lub wydzielina w uchu lub wokół niego,
- uczucie ucisku lub pełności w uchu,
- brak energii i ogólne złe samopoczucie,
- swędzenie i podrażnienie wokół ucha,
- gorączka,
- drażliwość lub płacz,
- problemy ze snem.
W przypadku dzieci, które jeszcze nie potrafią mówić, zwróć uwagę na zachowania świadczące o bólu ucha takie jak:
- ciągnięcie się za ucho,
- uporczywe drapanie się w ucho,
- drażliwość i płacz,
- brak apetytu,
- utrata równowagi.
Jak wygląda zapalenie ucha u dziecka?
Istnieją trzy główne rodzaje infekcji ucha:
Ostre zapalenie ucha środkowego – stanowi najczęstszą infekcją ucha wśród małych dzieci. Części ucha środkowego są zainfekowane i spuchnięte, a w jamie bębenkowej tworzy się ropna wydzielina. Powoduje to kłujący i pulsujący ból ucha, szumy uszne, pogorszony słuch, a czasem gorączkę i utratę apetytu.
Wysiękowe zapalenie ucha środkowego – często pojawia się po zakończonym zapaleniu ucha, gdy płyn ropny pozostał w jamie bębenkowej. Dziecko z wysiękowym zapaleniem ucha może nie mieć wyraźnych objawów, ale zapalenie to może mieć poważne skutki i prowadzić do trwałego niedosłuchu. Niewielkie objawy, jakie można zaobserwować to ucisk w uszach, uczucie “wody” w uszach i szumy.
Przewlekłe zapalenie ucha środkowego – ma miejsce, gdy płyn pozostaje w uchu środkowym przez długi czas lub często powraca, mimo że żadna infekcja nie występuje. Choroba utrudnia dzieciom walkę z nowymi infekcjami, a także może wpływać na ich słuch. Zaostrzenie może wystąpić po przeziębieniu, infekcji lub po dostaniu się wody do ucha środkowego.
Ból ucha u dziecka – domowe sposoby
Większość bólów uszu zwykle ustępuje w ciągu kilku dni. Jednak objawy infekcji mogą czasem trwać około tygodnia i być bardzo uciążliwe. Domowe sposoby na ból ucha dziecka to przede wszystkim odpoczynek w pozycji pionowej, zamiast leżenia, aby zmniejszyć nacisk oraz ciepły okład flanelowy, aby złagodzić ból i dyskomfort. Jeśli Twoje dziecko odczuwa silny ból, po konsultacji z lekarzem, możesz podać mu lek przeciwbólowy z właściwościami przeciwzapalnymi. Unikaj stosowania kropli do uszu dostępnych bez recepty bez uprzedniej wizyty u lekarza, ponieważ mogą one powodować problemy, jeśli błona bębenkowa dziecka ma perforację (jest pęknięta). Dodatkowo, aby dziecko mogło lepiej przespać noc, możesz dać mu pod głowę dwie lub trzy poduszki (zrób to tylko wtedy, gdy Twoje dziecko jest wystarczająco duże, aby używać poduszek). Ważne jest, aby nikt nie palił papierosów w domu lub w pobliżu Twojego dziecka, ponieważ wykazano, że dym papierosowy powstrzymuje płyny przed odpływem z błony bębenkowej.
Źródła:
- https://www.nidcd.nih.gov/health/ear-infections-children
- https://www.kidshealth.org.nz/ear-infections
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet On-line Przyjmuje w: Sob, Śr, Wt, Czw 191 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnieniaWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet On-line Przyjmuje w: Ndz, Pt, Czw, Sob, Wt, Pon 775 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet On-line Przyjmuje w: Pon, Wt, Śr, Pt, Czw 91 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet On-line Przyjmuje w: Pt, Sob, Śr, Czw 8 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro: