1. Home
 2. Artykuły lekarzy
 3. Co daje regularne chodzenie na saunę?

Co daje regularne chodzenie na saunę?

Co daje regularne chodzenie na saunę?

Być może słyszałeś, że wejście do sauny po treningu na siłowni może być relaksujące i oczyszczające organizm. Skandynawowie od setek lat korzystają z sauny ze względu na korzyści płynące z oczyszczania, relaksacji i utraty wagi. Korzystanie z sauny w krajach skandynawskich rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Jednak aktualne badania na temat korzyści płynących z saun są mieszane. Jeśli zastanawiasz się nad dodaniem sauny do swojej rutyny związanej ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem, najpierw przeanalizuj swoje specyficzne potrzeby zdrowotne.

Przeczytaj również, Jak pływanie wpływa na nasze zdrowie?

Powody, dla których warto korzystać z sauny

Bez względu na to, jak sauna jest ogrzewana i jaki ma poziom wilgotności, oddziaływanie na organizm jest podobne. Kiedy człowiek siedzi w saunie, jego tętno wzrasta, a naczynia krwionośne rozszerzają się. Zwiększa to krążenie, w sposób podobny do ćwiczeń o niskim lub umiarkowanym natężeniu, w zależności od czasu korzystania z sauny. Podczas korzystania z sauny częstość akcji serca może wzrosnąć do 100-150 uderzeń na minutę. Może to przynieść pewne korzyści zdrowotne.

Korzyści z sauny są liczne i obejmują poprawę wielu czynników związanych ze zdrowiem kardiometabolicznym. Uważa się, że korzyści te wynikają z wysokiej temperatury w pomieszczeniu i naturalnej zdolności organizmu do regulowania temperatury. Ciepło uruchamia współczulny układ nerwowy, powodując stres cieplny w organizmie i skutkując powszechnymi korzyściami dla układu sercowo-naczyniowego.

Kolejną zaletą sauny jest pocenie się. Pot uwalnia toksyny, takie jak toksyczne substancje chemiczne, metale ciężkie i pestycydy, które mogą hamować zdrowie. Badania wykazują, że pot jest znacznie skuteczniejszy niż mocz w usuwaniu metali ciężkich z organizmu, takich jak glin, kadm, kobalt i ołów. 

Reakcja ciała na ciepło może sprawić, że będziesz mniej wrażliwy na ból i może dać Ci poczucie radości. Ciepło rozluźnia mięśnie, w tym mięśnie twarzy i szyi. Ten efekt odprężenia jest jedną z największych zalet korzystania z sauny.

Istnieją dodatkowe korzyści zdrowotne wynikające z korzystania z sauny, które zostały poparte badaniami: Zalety zarówno sauny suchej, jak i na podczerwień obejmują:

 • Poprawa objawów alergii
 • Zmniejszenie bólu związanego z reumatoidalnym zapaleniem stawów
 • Wzmocnienie bariery ochronnej skóry
 • Zmniejszenie ryzyka demencji
 • Poprawienie wyników sportowych
 • Poprawa spoczynkowego ciśnienia krwi
 • Zmniejszenie objawów zespołu chronicznego zmęczenia
 • Zmniejszenie objawów depresji
 • Zachowanie masy mięśniowej

Osoby regularnie korzystające z sauny zgłaszają również korzyści psychologiczne, w tym mniejszy stres, relaks, uważność i lepszy sen. Już choćby z tych powodów warto odwiedzić saunę, ponieważ dodatkowe korzyści w postaci lepszego snu i mniejszego stresu są niezliczone.

Kiedy sauna szkodzi?

Umiarkowane korzystanie z sauny raczej jest bezpieczne dla większości ludzi. Z sauną powinny uważać osoby z chorobami układu krążenia. W takim przypadku należy skonsultować się ze swoim lekarzem. Ponieważ przeskakiwanie między ciepłem sauny a zimną wodą w basenie może podnieść ciśnienie krwi. Korzystanie z sauny może również powodować spadek ciśnienia krwi, dlatego osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny porozmawiać z lekarzem, aby upewnić się, że korzystanie z sauny jest dla nich bezpieczne. Osoby, które niedawno przeszły zawał serca, również powinny najpierw porozmawiać z lekarzem. 

Przed skorzystaniem z sauny skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz którykolwiek z poniższych warunków:

 • astma lub inne choroby układu oddechowego,
 • choroba serca,
 • ciąża,
 • padaczka,
 • bardzo niskie lub wysokie ciśnienie krwi,
 • osoby biorące środki pobudzające, uspokajające lub inne leki wpływające na umysł.

Co daje sauna po treningu?

Korzystanie z sauny nie tylko może oczyścić umysł, ale potencjalnie może pomóc w szybszym osiągnięciu celów fitness. Jedno z badań z 2021 r. dotyczących tego, w jaki sposób sauny mogą wydłużyć „długość zdrowia” lub liczbę lat życia z witalnością, wykazało, że korzystanie z sauny może faktycznie pomóc w zachowaniu masy mięśniowej, a także w ochronie przed stanami zapalnymi. Ponieważ naczynia krwionośne rozluźniają się i rozszerzają w saunie, zwiększa się przepływ krwi, a doświadczenie to może pomóc zmniejszyć napięcie w stawach i złagodzić ból mięśni po treningu.

Przeczytaj również, jak dbać o zdrowie psychiczne?

 

Źródła:

 1. healthline.com/health/fitness-exercise/are-saunas-good-for-you
 2. medicalnewstoday.com/articles/313109#health-risks-and-precautions
 3. headsuphealth.com/blog/features/benefits-of-saunas
 4. nowrx.com/health-benefits-of-a-sauna/
 • Udostępnij artykuł: