1. Home
 2. Artykuły lekarzy
 3. Co daje regularne chodzenie na saunę?

Co daje regularne chodzenie na saunę?

Co daje regularne chodzenie na saunę?
 • 2023-01-09
 • 1738

Być może słyszałeś, że wejście do sauny po treningu na siłowni może być relaksujące i oczyszczające organizm. Skandynawowie od setek lat korzystają z sauny ze względu na korzyści płynące z oczyszczania, relaksacji i utraty wagi. Korzystanie z sauny w krajach skandynawskich rozpoczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Jednak aktualne badania na temat korzyści płynących z saun są mieszane. Jeśli zastanawiasz się nad dodaniem sauny do swojej rutyny związanej ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem, najpierw przeanalizuj swoje specyficzne potrzeby zdrowotne.

Przeczytaj również, Jak pływanie wpływa na nasze zdrowie?

Powody, dla których warto korzystać z sauny

Bez względu na to, jak sauna jest ogrzewana i jaki ma poziom wilgotności, oddziaływanie na organizm jest podobne. Kiedy człowiek siedzi w saunie, jego tętno wzrasta, a naczynia krwionośne rozszerzają się. Zwiększa to krążenie, w sposób podobny do ćwiczeń o niskim lub umiarkowanym natężeniu, w zależności od czasu korzystania z sauny. Podczas korzystania z sauny częstość akcji serca może wzrosnąć do 100-150 uderzeń na minutę. Może to przynieść pewne korzyści zdrowotne.

Korzyści z sauny są liczne i obejmują poprawę wielu czynników związanych ze zdrowiem kardiometabolicznym. Uważa się, że korzyści te wynikają z wysokiej temperatury w pomieszczeniu i naturalnej zdolności organizmu do regulowania temperatury. Ciepło uruchamia współczulny układ nerwowy, powodując stres cieplny w organizmie i skutkując powszechnymi korzyściami dla układu sercowo-naczyniowego.

Kolejną zaletą sauny jest pocenie się. Pot uwalnia toksyny, takie jak toksyczne substancje chemiczne, metale ciężkie i pestycydy, które mogą hamować zdrowie. Badania wykazują, że pot jest znacznie skuteczniejszy niż mocz w usuwaniu metali ciężkich z organizmu, takich jak glin, kadm, kobalt i ołów. 

Reakcja ciała na ciepło może sprawić, że będziesz mniej wrażliwy na ból i może dać Ci poczucie radości. Ciepło rozluźnia mięśnie, w tym mięśnie twarzy i szyi. Ten efekt odprężenia jest jedną z największych zalet korzystania z sauny.

Istnieją dodatkowe korzyści zdrowotne wynikające z korzystania z sauny, które zostały poparte badaniami: Zalety zarówno sauny suchej, jak i na podczerwień obejmują:

 • Poprawa objawów alergii
 • Zmniejszenie bólu związanego z reumatoidalnym zapaleniem stawów
 • Wzmocnienie bariery ochronnej skóry
 • Zmniejszenie ryzyka demencji
 • Poprawienie wyników sportowych
 • Poprawa spoczynkowego ciśnienia krwi
 • Zmniejszenie objawów zespołu chronicznego zmęczenia
 • Zmniejszenie objawów depresji
 • Zachowanie masy mięśniowej

Osoby regularnie korzystające z sauny zgłaszają również korzyści psychologiczne, w tym mniejszy stres, relaks, uważność i lepszy sen. Już choćby z tych powodów warto odwiedzić saunę, ponieważ dodatkowe korzyści w postaci lepszego snu i mniejszego stresu są niezliczone.

Kiedy sauna szkodzi?

Umiarkowane korzystanie z sauny raczej jest bezpieczne dla większości ludzi. Z sauną powinny uważać osoby z chorobami układu krążenia. W takim przypadku należy skonsultować się ze swoim lekarzem. Ponieważ przeskakiwanie między ciepłem sauny a zimną wodą w basenie może podnieść ciśnienie krwi. Korzystanie z sauny może również powodować spadek ciśnienia krwi, dlatego osoby z niskim ciśnieniem krwi powinny porozmawiać z lekarzem, aby upewnić się, że korzystanie z sauny jest dla nich bezpieczne. Osoby, które niedawno przeszły zawał serca, również powinny najpierw porozmawiać z lekarzem. 

Przed skorzystaniem z sauny skonsultuj się z lekarzem, jeśli masz którykolwiek z poniższych warunków:

 • astma lub inne choroby układu oddechowego,
 • choroba serca,
 • ciąża,
 • padaczka,
 • bardzo niskie lub wysokie ciśnienie krwi,
 • osoby biorące środki pobudzające, uspokajające lub inne leki wpływające na umysł.

Co daje sauna po treningu?

Korzystanie z sauny nie tylko może oczyścić umysł, ale potencjalnie może pomóc w szybszym osiągnięciu celów fitness. Jedno z badań z 2021 r. dotyczących tego, w jaki sposób sauny mogą wydłużyć „długość zdrowia” lub liczbę lat życia z witalnością, wykazało, że korzystanie z sauny może faktycznie pomóc w zachowaniu masy mięśniowej, a także w ochronie przed stanami zapalnymi. Ponieważ naczynia krwionośne rozluźniają się i rozszerzają w saunie, zwiększa się przepływ krwi, a doświadczenie to może pomóc zmniejszyć napięcie w stawach i złagodzić ból mięśni po treningu.

Przeczytaj również, jak dbać o zdrowie psychiczne?

 

Źródła:

 1. healthline.com/health/fitness-exercise/are-saunas-good-for-you
 2. medicalnewstoday.com/articles/313109#health-risks-and-precautions
 3. headsuphealth.com/blog/features/benefits-of-saunas
 4. nowrx.com/health-benefits-of-a-sauna/
 • Udostępnij artykuł: