1. Home
 2. Artykuły lekarzy
 3. Pływanie – sposób na zdrowie

Pływanie – sposób na zdrowie

Pływanie – sposób na zdrowie

Pływanie to jeden z najpopularniejszych sportów. Pływanie to nie tylko świetna zabawa, ale także świetny sposób na utrzymanie formy i zdrowia. Pływanie to zdrowa aktywność, którą można kontynuować przez całe życie. Pływanie to doskonały sposób na pracę całego organizmu i układu sercowo-naczyniowego. Godzina pływania spala niemal tyle samo kalorii co jogging, bez negatywnego wpływu na kości i stawy. Istnieje wiele korzyści płynących z regularnego pływania. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie korzyści płyną z pływania i jak włączyć pływanie do swojej rutyny.

Przeczytaj również, Jak poprawić stan jelit? Domowe sposoby

Jak pływanie wpływa na nasze zdrowie?

Trening całego ciała. Pływanie angażuje wszystkie mięśnie ciała, więc niezależnie od tego, czy pływasz delikatnym stylem klasycznym, czy motylkowym, uzyskasz pełny trening ciała. Poza tym ćwiczenia w wodzie sprawiają, że organizm pracuje ciężej, więc 30 minut w basenie jest warte 45 minut tej samej aktywności na lądzie. Pływanie przyspiesza tętno bez obciążania organizmu, wzmacnia mięśnie, buduje siłę i wytrzymałość.

Spala kalorie. Pływanie to jedna z lepszych metod na spalanie kalorii. Delikatne pływanie może spalić ponad 200 kalorii w zaledwie pół godziny, ponad dwukrotnie więcej niż podczas chodzenia. Szybsze pływanie sprawi, że tabliczka czekolady zniknie szybciej niż w przypadku biegania lub jazdy na rowerze. 😉

Wspiera organizm. Woda utrzymuje do 90 procent masy ciała. Więc jeśli skręciłeś kostkę podczas meczu piłki nożnej lub masz długotrwałą kontuzję lub chorobę, pływanie to świetny sposób na pozostanie aktywnym.

Świetne dla ogólnego samopoczucia. Zaledwie 30 minut pływania trzy razy w tygodniu wraz ze zbilansowaną, zdrową dietą i stylem życia to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie dobrej kondycji i zdrowia oraz pozytywnego nastawienia psychicznego. Zapisz się na pływalnie wraz z przyjaciółmi, a będzie jeszcze fajniej! 

Odstresowuje i relaksuje. Regularne pływanie może obniżyć poziom stresu, zmniejszyć niepokój i depresję oraz poprawić jakość snu. Naukowcy przebadali grupę pływaków bezpośrednio przed i po pływaniu w YMCA w Nowym Tajpej na Tajwanie. Spośród 101 ankietowanych osób 44 zgłosiło lekką depresję i odczuwanie stresu związanego z szybkim tempem życia. Po pływaniu liczba osób, które nadal odczuwało stres, spadła do zaledwie ośmiu. Chociaż należy przeprowadzić więcej badań w tej dziedzinie, to naukowcy już doszli do wniosku, że pływanie jest potencjalnie skutecznym sposobem na szybkie złagodzenie stresu.

Pomoc dla osób z artretyzmem. Ćwiczenia w wodzie mogą pomóc osobom cierpiącym na artretyzm w trenowaniu ich stawów bez pogorszenia objawów. Osoby z reumatoidalnym zapaleniem stawów również wykazały poprawę stanu zdrowia po uczestnictwie w hydroterapii (ćwiczenia w ciepłej wodzie) niż po innych zajęciach. Ćwiczenia w wodzie mogą również zmniejszyć ból z powodu choroby zwyrodnieniowej stawów.

Wzmacnia układ krążenia. W jednym z badań zauważono, że „po uwzględnieniu wieku, wskaźnika masy ciała, palenia tytoniu, spożycia alkoholu i rodzinnej historii chorób sercowo-naczyniowych pływacy mieli o 53%, 50% i 49% niższe ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny niż mężczyźni prowadzący siedzący tryb życia, spacerowicze lub biegacze”. Inne badanie z 2016 roku wskazuje, że pływanie może pomóc obniżyć ciśnienie krwi. 

Podsumowanie – zalety pływania

Pływanie jest dobrą, wszechstronną aktywnością, ponieważ:

 • utrzymuje tętno na wysokim poziomie, ale skutecznie odciąża organizm,
 • buduje wytrzymałość, siłę mięśni i wydolność układu krążenia,
 • wspomaga utrzymywanie prawidłowej wagi, zdrowego serca i płuc,
 • tonizuje mięśnie i buduje siłę,
 • zapewnia trening całego ciała, ponieważ podczas pływania zaangażowane są prawie wszystkie mięśnie.

Pływanie ma wiele innych zalet, w tym:

 • relaksująca i spokojna forma ćwiczeń, 
 • łagodzenie stresu,
 • poprawa koordynacji, równowagi i postawy,
 • poprawa elastyczności,
 • zapewnienie dobrego treningu o niskim wpływie na niektóre urazy i stany,
 • zapewnia przyjemny sposób na ochłodę w upalny dzień,
 • dostępność w wielu miejscach – można pływać w basenach, plażach, jeziorach i rzekach. Przypominajka – upewnij się, że środowisko, w którym chcesz pływać, jest bezpieczne.

Jaki styl pływania jest najzdrowszy?

Ekspert z eDoktorzy.pl odpowiada: Styl Motylkowy jest najbardziej skuteczny. Wszechstronny ruch pobudza do stymulacji i budowania mięśni. Pomaga również wzmocnić siłę górnej części ciała, trenując klatkę piersiową, brzuch, ramiona (zwłaszcza triceps) i mięśnie pleców. Pomaga też zwiększyć elastyczność, jędrność i rozciąga ciało, poprawiając postawę.

Czy pływanie odchudza?

Ekspert z eDoktorzy.pl odpowiada: Tak! Pływanie to skuteczny sposób na spalanie kalorii. Osoba ważąca około 70 kilogramów spala około 423 kalorii na godzinę podczas pływania w wolnym lub umiarkowanym tempie. Ta sama osoba może spalić do 715 kalorii na godzinę pływając w bardziej energicznym tempie.

Przeczytaj również, Czym jest Alergia pokarmowa?

Źródła:

 1. www.betterhealth.vic.gov.au/health/healthyliving/swimming-health-benefits
 2. www.swimming.org/justswim/8-benefits-of-swimming
 3. www.healthline.com/health/benefits-of-swimming
 4. www.cdc.gov/healthywater/swimming/swimmers/health_benefits_water_exercise
 • Udostępnij artykuł: