1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Rodzaje suplementów z cynkiem: Które są najłatwiej przyswajalne?

Rodzaje suplementów z cynkiem: Które są najłatwiej przyswajalne?

Rodzaje suplementów z cynkiem: Które są najłatwiej przyswajalne?
Cynk w przyrodzie jest aktywnym chemicznie metalem, a w organizmach żywych pełni funkcję mikroelementu. Jest obecny w tysiącach białek oraz w kilkuset enzymach, a jego największa koncentracja w organizmie człowieka występuje w kościach i mięśniach. Niedobory cynku są niekorzystne dla zdrowia i objawiają się m.in. zewnętrznie. W takich sytuacjach warto nie tylko sięgnąć po suplementy z cynkiem, ale i wybrać takie, które zawierają najlepiej wchłanialną jego formę.
 

Czym jest cynk dla organizmu człowieka?

Cynk występuje w organizmie człowieka wagowo w ok. 2-4 g, co jest dosyć wysokim wynikiem dla mikroelementu. Obecność cynku wzmacnia ogólnie wydajność układu immunologicznego i reguluje masę ciała, a ponadto minerał ma udział w syntezie białek, przemianie węglowodanów, przy magazynowaniu, wydzielaniu oraz wydłużaniu działania insuliny i ma wpływ na właściwe stężenie witaminy A. Dodatkowo cynk jest istotny podczas procesów mineralizacji kości, wspomaga regeneracji tkanek i gojenie ran, wpływa na prawidłowe ciśnienie krwi oraz pracę serca, a także współdziała podczas regulacji stężenia cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Cynk jest istotny dla prawidłowego rozwoju jąder, jak również jakości nasienia, a bez cynku nie obejdzie się również skóra, włosy oraz paznokcie.

Zapotrzebowanie na cynk oraz objawy niedoboru

Zapotrzebowanie na cynk nie jest dla wszystkich ludzi jednakowe, ale zależne jest od wieku oraz płci. Ponadto niejednoznacznie w tej kwestii wypowiadają się WHO, a organizacje narodowe. Według WHO zapotrzebowanie na cynk zaczyna się od 10 mg i sięga nawet 40 mg na dobę, gdy według polskich Norm Żywienia za najwyższy poziom uznaje się 13 mg i dotyczy on matek karmiących piersią. Bezpiecznie można przyjąć, że wartość 10 mg na dobę będzie dawką bezpieczną dla nastolatków i dorosłych, dla dzieci ograniczając do 5 mg, ale nie chodzi o samą suplementację, lecz także o spożywane pokarmy. Niektóre zawierają tak duże ilości cynku, że odpowiednia dieta suplementację cynkiem wyklucza.

Niedobór cynku w organizmie obawiać się może na wiele sposobów, natomiast najczęściej będą to nadmiernie wypadające włosy oraz białe plamki na paznokciach. W takich wypadkach jest to dobry moment po sięgnięcie po suplementację, ponieważ zlekceważenie objawów może spowodować nadejście poważniejszych. Będą to m.in.:

  • zmiany skórne, np. egzema;
  • problemy z gojeniem się ran;
  • brak apetytu wraz ze spadkiem masy ciała;
  • kurza ślepota;

a nawet zaburzenia psychiczne wraz ze stanami depresyjnymi.

Najlepiej wchłanialna forma cynku

Cynk najkorzystniej jest dostarczać do organizmu wraz pożywieniem. Jest wiele produktów bogatych w cynk, a królują ostrygi żyjące dziko. Na polskim podwórku raczej trudno dostępne, ale za to już łatwo pestki dyni i słonecznika, czy wątróbka i żółtko jaj. Cynk jest obecny również w wielu warzywach i odpowiednio zbilansowana dieta dostarcza tego mikroelementu w dostatecznej ilości. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy oprócz kiepskiej diety występuje wzmożone zapotrzebowanie na cynk. Może to być stan pooperacyjny, oparzenie, zranienie, czy ciąża i wówczas warto sięgnąć po suplementy.

Najlepszą formą cynku jest cynk chelatowaty, np.: Olimp Chela-Cynk. Jest to chelat aminokwasowy, czyli cynk naładowany elektrycznie, pozwalający na przyciąganie minerału. Ma to znaczące przełożenie na jego przyswajalność, ponieważ dzięki przyciąganiu wzrasta stężenie w każdej cząsteczce. Wariantem o jeszcze lepszej przyswajalności jest oracja cynkowa, gdzie dochodzi do schelatowania do kwasu orotowego. 

Oprócz form najlepszych na rynku można spotkać suplementy o nieco niższej przyswajalności, lecz również dostarczające dostateczne ilości cynku do organizmu. Jest to np. pikolinian cynku. Ponadto różne formy cynku, np. tlenek cynku dostępne są również dla stosowania zewnętrznego. Sprawdź dostępne produkty na https://pulsdlazdrowia.pl/

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: