1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Objawy i strategie radzenia sobie z pogarszającym się wzrokiem

Objawy i strategie radzenia sobie z pogarszającym się wzrokiem

Starczowzroczność (inaczej presbiopia) to efekt zmiany fizjologicznych. Stan ten objawia się pogorszeniem ostrości widzenia szczególnie u osób po 40. roku życia. Sprawdź, jakie są pozostałe symptomy presbiopii. Dowiedz się, jak radzić sobie ze stopniowym pogorszeniem wzroku, korzystając z osiągnięć współczesnej okulistyki.

Jak rozpoznać starczowzroczność po około 40. roku życia?

Starczowzroczność – objawy takie jak:
  • problemy z ostrością widzenia na bliskie odległości,
  • widzenie w dal nie ulega zmianie,
  • osłabiona ostrość widzenia przy słabym oświetleniu,
  • zmęczenie oczu przy czytaniu.
Wiele osób dotkniętych prezbiopią ma trudności w czytaniu informacji zapisanych drobnym drugiem np. na ulotkach leków lub etykietach produktów. Pacjenci często zwlekają z wizytą u okulisty, zwalając powyższe objawy na karb przemęczenia, co powoduje tylko pogłębienie się problemów ze wzrokiem.

Jakie są przyczyny starczowzroczności?

Starczowzroczność pojawia się wraz z wiekiem, powodując obniżenie zdolności akomodacji oczu. Im jesteśmy starsi, tym naturalna soczewka staje się mniej elastyczna, co skutkuje zaburzonym widzeniem obiektów znajdujących w bliży (widzenie przedmiotów w dali nie ulega zmianie). Rozwój prezbiopii sprawia, że tak proste codzienne czynności, jak np. czytanie etykiet produktów spożywczych, szycie na maszynie do szycia, czy majsterkowanie  w domu staje się dla Pacjenta dotkniętego starczowzrocznością wyzwaniem. Jak zniwelować prezbiopię i odzyskać komfort funkcjonowania na co dzień?

Jak pozbyć się starczowzroczności?

Do tradycyjnych metod walki z presbiopią zaliczana jest korekcja okularowa i korekcja soczewkowa (soczewki kontaktowe multifokalne). Lekarz może zalecić Ci noszenie okularów jednoogniskowych do bliży lub okularów dwuogniskowych, w których soczewki mają dwa obszary o różnych mocach optycznych. Jednak współczesna okulistyka oferuje Pacjentom także inne rozwiązania. Jednym z nich jest laserowa korekcja starczowzroczności. Dobre efekty terapeutyczne daje małoinwazyjna metoda Clearvu®, dostępna w nielicznych klinikach okulistycznych. Clearvu® obejmuje cały proces diagnostyczny i terapeutyczny, zaczynając od etapu kwalifikacji, poprzez samą procedurę Presbyond®, kończąc na kompleksowej opiece pozabiegowej. Ile trwa laserowe leczenie starczowzroczności? Kilka minut. Decydując się na to rozwiązanie, możesz pozbyć się wady wzroku bez bólu i uwolnić się od okularów, bez względu na Twój wiek.

Kwalifikacja do laserowej korekcji starczowzroczności

Zabieg poprzedza wizyta kwalifikująca u specjalisty. W trakcie spotkania lekarz okulista przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, pyta o przyjmowane leki, choroby współistniejące i wykonuje szereg badań diagnostycznych, takich jak np.:
  • badanie dna oka,
  • badanie gęstości komórek śródbłonka rogówki,
  • badanie plamki żółtej i nerwu wzrokowego,
  • badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego,
  • badanie przedniego odcinka oka,
  • badanie tolerancji monowizji i oka dominującego,
  • badanie aberracji całego układu optycznego,
  • badanie topografii,
  • badanie wady wzroku,
  • ocena ostrości wzroku,
  • badanie długości gałki ocznej.

Jak spowolnić presbiopię? Ćwiczenia akomodacji oka, dieta

Nieunikniony proces starzenia soczewki oka możesz nieco opóźnić, działając prewencyjnie. Jak podkreślają lekarze okuliści, warto regularnie wykonywać ćwiczenia akomodacji, które wzmacniają wydolność i wytrzymałość mięśni rzęskowych. Profilaktyka wzroku to sposób, o którym wielu Pacjentów nie wie. Warto więc porozmawiać na ten temat z lekarzem okulistą, w szczególności jeśli jesteś w okolicy 38 roku życia. By spowolnić zmiany fizjologiczne w organizmie, warto przyjrzeć się też codziennej diecie, spożywać pokarmy bogate w antyoksydanty i rozważyć dodatkową suplementację.   Źródła: [30.03.2024 r.] https://amu.edu.pl/nauka/popularyzacja-nauki/artykuly-popularyzacja-nauki/presbiopia-jak-radzic-sobie-ze-starczowzrocznoscia

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: