1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Nieoczywiste objawy chorób jelit – tak alarmuje Cię organizm

Nieoczywiste objawy chorób jelit – tak alarmuje Cię organizm

Biegunka, wzdęcia, zaparcia – te objawy najczęściej kojarzymy z chorobami jelit. Tymczasem wiele schorzeń manifestuje się w zupełnie inny sposób. Oto nieoczywiste objawy, które mogą wskazywać na to, że nasze jelita potrzebują natychmiastowej pomocy.

Wysypka na skórze a choroby jelit

Gdy na skórze pojawia się wysypka, w pierwszej kolejności wykluczamy uczulenie albo chorobę zakaźną. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że w ten sposób mogą objawiać się choroby jelit. Symptomy skórne zwykle pojawiają się znacznie wcześniej niż ze strony układu pokarmowego. Co ważne, medycyna nie wytypowała jednego, konkretnego rodzaju wysypki, który mógłby wskazywać na choroby jelit. Wręcz przeciwnie – katalog zmian jest bardzo szeroki i obejmuje między innymi:

  • trądzik różowaty,
  • rumień guzowaty,
  • piodermię zgorzelinową,
  • łuszczycę.

Gdy chorują jelita, może również dojść do aftowego zapalenia jamy ustnej. Objawy skórne są bardzo mylące dla lekarzy, gdyż zwykle skłaniają do przeprowadzenia diagnostyki w zupełnie innym kierunku. Dlatego, jeśli tylko się pojawią, warto obserwować swój organizm. Należy poinformować lekarza o jakichkolwiek zmianach wskazujących na układ pokarmowy. 

Brak apetytu – jeden z objawów IBS

Niepokojącym sygnałem, który może wskazywać na zespół jelita drażliwego (IBS), jest brak apetytu. Najczęściej wiąże się go z nadmiernym stresem, na który wielu pacjentów reaguje właśnie w ten sposób. Przyjmowanie małych ilości pożywienia wpływa niekorzystnie na funkcjonowanie całego organizmu, w tym układu pokarmowego. Nie przetwarza on odpowiednich ilości, stąd w krótkim czasie pojawiają się zaparcia, a czasami też biegunki. Wtedy też warto sięgnąć po leki na zaparcia, ale kluczowa okazuje się zmiana diety. Istotne jest też wdrożenie odpowiedniego leczenia. Brak apetytu towarzyszy także innym chorobom jelit, w tym nowotworom. 

Załącznik:
brak-apetytu-jeden-z-objawow-ibs.jpg

Ogólne osłabienie – kiedy wskazuje na choroby jelit?

Osłabienie organizmu to objaw, który towarzyszy całej gamie chorób niekoniecznie związanych z układem pokarmowym. Nie jest on typowe dla chorób jelit, dlatego często bywa mylnym tropem. Kiedy natomiast może wskazywać na to, że z jelitami dzieje się coś złego? Zazwyczaj ogólne osłabienie występuje, gdy zostały one zasiedlone przez pasożyty. Zarazić się robakami nietrudno, zwłaszcza jeśli mamy w domu małe dzieci. Uczucie osłabienia, parcie na stolec, świąd w okolicy odbytu to typowe objawy glisty ludzkiej albo owsików. Mogą też pojawić się inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, dlatego jeśli nie pomagają tradycyjne preparaty, w tym lek na wzdęcia, warto poszerzyć diagnostykę.

Załącznik:
ogolne-oslabienie-kiedy-wskazuje-na-choroby-jelit.jpg

Wysoka temperatura ciała – grypa żołądkowa czy poważniejsze schorzenie?

Innym objawem, który może towarzyszyć chorobom jelit, jest podwyższona temperatura ciała. Występuje on przy grypie żołądkowej, ale może też pojawiać się przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego. To schorzenie idzie w parze z ostrą biegunką, przy czym dostępne bez recepty leki na biegunkę nie są w stanie sobie z nią poradzić. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba, która – w razie niepodjęcia odpowiedniego leczenia – stanowi poważne zagrożenie dla życia. Gorączka może też występować w ostrych stanach zapalnych jelit, jednak najczęściej nie jest jedynym objawem, stąd łatwiej przyporządkować ją do konkretnego schorzenia. 

Kobieta z zamkniętymi oczami i ciemnymi kręconymi włosami opiera głowę na złożonych dłoniach, śpiąc lub odpoczywając przy biurku. Ma na sobie brunatną bluzkę w białe kropki. Tło jest rozmyte, sugerując biurowe otoczenie

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: