1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Jak zbić cholesterol? Naturalne sposoby na obniżenie złego cholesterolu

Jak zbić cholesterol? Naturalne sposoby na obniżenie złego cholesterolu

Obecność cholesterolu jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Problem pojawia się wtedy, gdy jego normy zostają przekroczone. Niezbędne jest wówczas odpowiednie leczenie oraz modyfikacja stylu życia i nawyków żywieniowych. Jak obniżyć cholesterol?

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to związek chemiczny z grupy steroli. W organizmie bierze udział w syntezie kwasów żółciowych i witaminy D. Jest także istotny dla prawidłowe wchłaniania i trawienia tłuszczów. Jako składnik komórek nerwowych ma kluczowe znaczenie dla prawidłowej pracy  mózgu. Bierze także udział w tworzeniu hormonów płciowych oraz jest składnikiem błon komórkowych.

Każdego roku zaleca się badać poziom cholesterolu i jego frakcji. Lipidogram obejmuje oznaczenie cholesterolu dobrego (HDL), złego (LDL) i trójglicerydów. Norma na cholesterol całkowity wynosi < 190mg/dl. Cholesterol HDL to  >45 mg/dl, u kobiet i >40 mg/dl u mężczyzn. Zły cholesterol LDL powinien wynosić poniżej 115 mg/dl. Na to, jakie wyniki otrzymamy, wpływa wiele czynników. 

Jest to m.in. dieta, prowadzony tryb życia, waga, wiek czy uwarunkowania genetyczne. W każdym przypadku, przy wynikach wysokiego cholesterolu, warto skonsultować się z lekarzem oraz podjąć działania, aby go obniżyć. Jak zbić cholesterol? Podpowiadamy domowe i bezpieczne sposoby na poprawę stanu zdrowia. 

Jak obniżyć cholesterol?

Osoba o wysokim lipidogramie powinna wprowadzić zmiany w nawykach żywieniowych i stylu życia. Aby zredukować cholesterol domowymi sposobami, konieczna jest modyfikacja diety, wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, często redukcja masy ciała oraz ograniczenie lub całkowita eliminacja alkoholu i papierosów. 

Zbilansowana dieta

Dieta na obniżenie cholesterolu powinna być bogata w warzywa i owoce, które są naturalnym źródłem witamin i błonnika pokarmowego. Na wysoki cholesterol szczególnie korzystnie działają warzywa strączkowe o dużej zawartości białka. W codziennym jadłospisie warto uwzględnić także cebulę, czosnek i marchew. Polecanym warzywem jest także pomidor. Zawiera on likopen i karotenoidy, które przyczyniają się do zmniejszenia cholesterolu LDL, a równocześnie podnoszą poziom dobrego cholesterolu HDL. 

Oprócz warzyw i owoców dieta powinna bazować na takich produktach jak pełnoziarniste pieczywo, makaron, ryż oraz chudy drób. Zadbaj także o źródło tłuszczów wielonienasyconych. Cenne źródła zdrowych kwasów tłuszczowych stanowią tłuste ryby morskie, orzechy, nasiona i awokado. Do diety warto wprowadzić także suszone rodzynki i figi, które dzięki wysokiej zawartości błonnika, skutecznie obniżają poziom złego cholesterolu. 

Nawodnienie

Zbijając cholesterol, zadbaj o odpowiednią ilość płynów. Warto pić wodę naturalną oraz zieloną herbatę, która wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. Dla redukcji cholesterolu duże znaczenie mają także zioła pite w formie naparu, a wśród nich ostropest plamisty, ziele karczocha czy imbir i kozieradka.

Aktywność fizyczna

Kolejnym filarem jest regularna aktywność fizyczna. Warto zacząć od ćwiczeń, które nie sprawiają Ci kłopotu, a następnie zwiększać ich intensywność. Codzienny spacer czy jazda na rowerze wykazują działanie zarówno w leczeniu, jak i profilaktyce poziomu cholesterolu. Aktywność fizyczna przyczynia się także do poprawy odporności i lepszego funkcjonowania całego organizmu.

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: