1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Jak zadbać o integrację sensoryczną dziecka? Podpowiadamy!

Jak zadbać o integrację sensoryczną dziecka? Podpowiadamy!

Jak zadbać o integrację sensoryczną dziecka? Podpowiadamy!

Integracja sensoryczna dziecka jest kluczowa w jego rozwoju, ponieważ pomaga wykształcić jego późniejsze zdolności poznawcze, emocjonalne i społeczne. Warto wiedzieć, że istnieje wiele prostych i skutecznych sposobów, aby wesprzeć rozwijający się układ sensoryczny malucha. Zastanawiasz się jakie to sposoby? Chętnie podpowiemy! Sprawdź, jakie działania możesz podjąć, aby stworzyć otoczenie sprzyjające zdrowej integracji sensorycznej u dziecka i pomóc mu osiągnąć jego pełny potencjał.

Integracja sensoryczna: jaką rolę pełni w rozwoju dzieci?

Integracja sensoryczna (SI) jest bardzo ważna w życiu najmłodszych. Pozwala ona im bowiem wytworzyć w sobie zdolność do rozumienia oraz porządkowania informacji i bodźców, jakie dostarczane są im z otoczenia odbieranego przez zmysły. Mogą to być dźwięki, zapachy, smaki, ale i dotyk czy ruch. W ten sposób rozwijają się u dziecka zdolności poznawcze, emocjonalne i społeczne.

Co to dokładnie oznacza? Dzięki integracji sensorycznej pociecha uczy się np. kontroli własnych ruchów czy zachowania równowagi. Uczy się także koncentracji, myślenia skutkowo-przyczynowego i rozwiązywania problemów. A to nie wszystko! Dzieci poprzez SI nabywają bowiem również zdolność do reagowania na bodźce sensoryczne w odpowiedni sposób, co przekłada się na ich późniejsze samodzielne radzenie sobie w różnych sytuacjach życiowych. Rozwinięta integracja sensoryczna pomaga też lepiej odczytywać emocje innych, tym samym poprawiając zdolności komunikacyjne dziecka.

Jak stymulować dziecko sensorycznie?

Integracja sensoryczna: jak ćwiczyć z dzieckiem w domu?

Jeśli chcesz zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy rozwój w domowym zaciszu, postaw na dobrane do jego potrzeb i możliwości pomoce do integracji sensorycznej. W sprzedaży znajdziesz różnorodny sprzęt do terapii SI, z pomocą którego wprowadzisz pociechę w świat zabawy połączonej z nauką.

Aby integracja sensoryczna przynosiła efekty, potrzeba współpracy trzech układów: dotykowego (bodźce czuciowe), proprioceptywnego (bodźce wysyłane przez mięśnie i stawy do mózgu), przedsionkowego (koordynacja ciała, głowy i oczu). I to właśnie na nich należy skupić się przy stymulacji pociechy. Jak to zrobić?

Sprzęt do integracji sensorycznej układu dotykowego – który warto wybrać?

Dotyk odgrywa bardzo dużą rolę w integracji sensorycznej, ponieważ to od niego tak naprawdę wszystko się zaczyna. Przez dotyk dziecko poznaje otaczający je świat: kształty, konsystencje, temperatury. Stymulację dotykiem warto rozpocząć już od pierwszych dni życia malucha, np. poprzez masaż czy głaskanie. Starszą pociechę stymulować możesz poprzez udostępnienie jej do zabawy piłeczek sensorycznych czy stworzenia małego toru przeszkód z płaskich kół sensorycznych. Pomocne będą także klocki o różnych kształtach bądź sensoryczne panele ścienne.

Ruch – sposób na jednoczesną stymulację układu przedsionkowego i proprioceptywnego

Ruch jest podstawą integracji sensorycznej maluchów. To dzięki niemu uczą się one utrzymywania równowagi i balansowania bez przewracania się. W jego rozwoju może pomóc wiele domowych zabaw, takich jak turlanie się po dywanie, skakanie na piłce czy huśtanie się. Wartościowe wsparcie niosą także takie akcesoria do integracji sensorycznej jak deski równoważnie, półkule równoważne lub wirujące stożki. Z ich pomocą dziecko ma szansę na rozwinięcie czucia głębokiego, tym samym zdobywając umiejętność stabilnego poruszania się po każdej powierzchni.

Chcesz dać swojemu dziecku jak najlepszy start w przyszłość? Zadbaj o jego integrację sensoryczną, korzystając z powyższych wskazówek! Powodzenia!

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: