1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Jak wybrać najlepsze okulary dla osób spędzających dużo czasu na zewnątrz?

Jak wybrać najlepsze okulary dla osób spędzających dużo czasu na zewnątrz?

Nasze oczy są szczególnie narażone na czynniki zewnętrzne takie jak promieniowanie UV, ale i zanieczyszczenia. Najbardziej na niekorzystne warunki narażone są osoby o jasnych tęczówkach oczu, jednak wszyscy powinniśmy chronić wzrok przed niekorzystnym działaniem promieniowania UV i innymi czynnikami zewnętrznymi. Tutaj pojawia się pytanie – jak wybrać najlepsze okulary dla osób spędzających dużo czasu na zewnątrz?

Wpływ warunków środowiskowych na wzrok

Długotrwałe działanie promieniowania UV na wzrok może mieć wpływ na rozwój zwyrodnienia plamki żółtej. Należy wiedzieć, że pod wpływem działania wolnych rodników tlenowych dochodzi do upośledzenia wzroku, co pogłębia się wraz z wiekiem, szczególnie powyżej 75 roku życia. Ekspozycja na słońce, a także niedobór w diecie składników takich jak selen, witamina E, C czy beta-karoten sprzyja rozwojowi zwyrodnień w obrębie gałki ocznej. Także zanieczyszczenia, pył, kurz mogą mieć negatywny wpływ na wzrok i prowadzić np. do zapalenia spojówek. Stąd bardzo ważna jest odpowiednia ochrona oczu zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach. 

Znaczenie ochrony przed promieniowaniem UV 

Niezwykle istotne znaczenie ma odpowiednia ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ważne jest stosowanie okularów wyposażonych w filtry UV, które blokują dostęp promieniowania UVA i UVB. Należy tutaj wiedzieć, że najlepszą ochronę gwarantują szkła w kolorze brązowym, bursztynowym, zielonym lub szarym. Na okularach zawsze powinno znajdować się oznaczenie CE. W przypadku osób, które potrzebują stałej korekcji wzroku wymiana okularów przy wychodzeniu na zewnątrz może okazać się uciążliwa. W tym przypadku należy wybierać takie soczewki, które z jednej strony zapewniają korekcję, a z drugiej chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV. 

Korzyści z soczewek światłoczułych 

Osoby, które potrzebują korekcji wzroku i chcą jednocześnie chronić oczy przed promieniowaniem UV powinny wybierać soczewki światłoczułe. Doskonałym wyborem mogą być te dostępne na stronie: https://www.sensitylenses.com/pl/. Soczewki światłoczułe przyciemniają się pod wpływem działania promieniowania UV, nie trzeba zatem nosić przy sobie dwóch par okularów. Mogą występować w różnych wersjach kolorystycznych. Model Sensity 2 gwarantuje komfort widzenia niezależnie od klimatu i temperatury. Z kolei Sensity Dark zapewnia bardzo mocne przyciemnienie, które będzie odpowiednie także w przypadku kierowców szukających okularów niwelujących efekt lśnienia. W dużym nasłonecznieniu doskonale może sprawdzić się także Sensity Shine z lustrzaną powłoką. Jeżeli użytkownik potrzebuje soczewek, które po wejściu do pomieszczenia bardzo szybko się rozjaśniają i redukują światło niebieskie, to Sensity Fast będą odpowiednim wyborem.     

Jak działają soczewki polaryzacyjne? 

Soczewki polaryzacyjne gwarantują szybkie rozjaśnianie się w pomieszczeniach z mniejszą ilością światła naturalnego, a także przyciemnianie pod wpływem promieniowania UV. Można liczyć na głęboki kontrast, a także 100% ochronę przed promieniowaniem UV. Stała efektywność widzenia niezależnie od warunków sprawia, że to ulubiony model wszystkich osób aktywnych.  

Wytrzymałość i trwałość okularów 

Dzięki doskonałym rozwiązaniom technologicznym okulary polaryzacyjne HOYA mogą służyć przez wiele lat. Wtedy gdy się z nich nie korzysta, należy trzymać je w futerale, aby uniknąć zarysowania szkieł. Należy je też czyścić regularnie przy użyciu specjalnego sprayu czy też chusteczki do czyszczenia. Dzięki temu można utrzymać swoje okulary w dobrym stanie na lata. 

Spędzając dużo czasu na zewnątrz, czy to w ramach wykonywanej pracy zawodowej, np. w branży budowlanej, czy w czasie uprawiania sportu zawsze należy chronić swój wzrok.    

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: