1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Co wybrać zamiast odżywki białkowej na budowę masy mięśniowej?

Co wybrać zamiast odżywki białkowej na budowę masy mięśniowej?

Co wybrać zamiast odżywki białkowej na budowę masy mięśniowej?

Odżywki białkowe są jednymi z najbardziej podstawowych i popularnych odżywek treningowych. Są zalecane szczególnie osobom, które dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną i dbaniem o swój plan żywieniowy. Oczywiście ma ona szczególne znaczenie dla osób szczupłych, które miały dotychczas problemy z przybieraniem na wadze. Taka odżywka białkowa szczególnie ma wpływ na efektywność treningów na początku budowania masy mięśniowej, gdy jeszcze nie do końca wiemy jak prawidłowo zbilansować swoją dietę i białka w niej może po prostu brakować.

Chociaż zawsze najlepiej skonsultować swój plan żywienia z dietetykiem, to nie wszyscy (szczególnie na samym początku) od tego zaczynają. Jednak jeśli masz odpowiednio zbilansowaną dietę, dostarczasz wszystkich istotnych wartości odżywczych do organizmu, to odżywka białkowa pozwala na dostarczenie większych ilości protein, niż wymaga tego Twój organizm. To natomiast jest niezbędne do rozbudowania swojej masy ciała, a w tym masy mięśniowej. Oczywiście odżywka białkowa nie jest jedyną odżywką, która może przydać się w budowaniu masy mięśniowej. Co więcej, w zależności od sytuacji wyjściowej, może być po prostu niepotrzebna. Na co zatem można przerzucić swoją uwagę?

Możliwe zamienniki odżywki białkowej w diecie

Następnym podstawowym wyborem w opisanej wcześniej sytuacji może być gainer. Jest to odżywka węglowodanowo-białkowa, która również jest często nazywana odżywką na masę. W zależności od danego suplementu, gainery posiadają zazwyczaj w swoim składzie większe ilości węglowodanów, a na następnym miejscu jest białko. To zatem świetny sposób na zwiększenie liczby kalorii w codziennej diecie, zapewnienie energii mięśniom na potrzeby treningu, a także prawidłowe odżywienie mięśni. Gainery są szczególnie polecane osobom, które mają duże problemy z przybieraniem na masie ciała, nawet pomimo nadwyżki kalorycznej.

Oczywiście w takiej sytuacji zawsze należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ powodem może być jakaś przypadłość organizmu. Jednak gainer jeszcze bardziej zwiększając spożywaną ilość kalorii każdego dnia, może przynieść oczekiwane efekty. To oczywiście nie jedyna możliwość. W przypadku budowania masy mięśniowej, nie sposób nie wspomnieć o kreatynie, która jest okrzyknięta nawet mianem “królowej suplementów”. Wpływ ma to oczywiście jej wysoka popularność, a także bardzo dobrze poznane naukowo działanie i udokumentowanie w ten sposób jej efektów stosowania. Na tym jednak nie koniec możliwych zamienników odżywki białkowej.

Odżywka białkowa, a aminokwasy – jaka jest różnica?

Szukając zamiennika dla odżywki białkowej, nie sposób nie wspomnieć o odżywkach typu BCAA. Są to 3 aminokwasy rozgałęzione – leucyna, izoleucyna, walina – będące głównymi budulcami białek mięśniowych. Zatem czym się różni ich suplementacja od odżywki białkowej? Najprostszą różnicą jest stopień wchłanialności. Białko posiada rozbudowaną strukturę, która po spożyciu jest rozczłonkowywana w organizmie, a z niej pozostają m.in. wspomniane aminokwasy rozgałęzione.

Natomiast stosując odżywkę typu BCAA, organizm nie musi marnować czasu oraz energii na rozkładanie dużych cząsteczek białkowych i od razu może rozdysponować aminokwasami, które budują mięśnie. Dzięki czemu jest to świetna odżywka okołotreningowa, mająca duże znaczenie nie tylko podczas treningów, ale także dla regeneracji powysiłkowej. To tylko kilka podstawowych zamienników dla odżywki białkowej przy budowaniu masy mięśniowej. Bez względu na co się ostatecznie zdecydujesz, warto przejść do sklepu z suplementami i odżywkami, gdzie będzie dostępna szeroka oferta, która umożliwi Ci swobodny wybór preparatu, pasującego do Twojej sytuacji.

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: