1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Bezpieczne przewożenie dziecka w samochodzie

Bezpieczne przewożenie dziecka w samochodzie

Bezpieczne przewożenie dziecka w samochodzie

Każdy odpowiedzialny rodzic zdaje sobie sprawę z konieczności zapewnienia dziecku bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Nieważne, jak daleko podróżujemy z maluchem – czy jest to kilkuminutowa przejażdżka do sklepu czy kilkugodzinna podróż nad morze – powinniśmy zagwarantować mu najwyższą ochronę, jak również komfort. Czy na pewno wiesz, jak do tego zadania podejść?

Dobór odpowiedniego fotelika samochodowego

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każde dziecko, którego nie osiągnęło 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku samochodowym. Z kolei ten powinien być dopasowany do zarówno do jego wagi, jak i wzrostu czy budowy ciała i być zgodny z europejską normą ECE R44/03. Wiele osób – ze względu na chęć zaoszczędzenia pieniędzy – skłania się ku fotelikom, których zakres wagowy jest dość szeroki (np. 0-36 kg), co niestety nie jest najlepszym pomysłem. Nie zapewniają one tak wysokiej ochrony, jak modele typu 0-13 kg czy 9-25 kg. W tym wypadku naprawdę nie warto oszczędzać…

Przewożenie dziecka tyłem do kierunku jazdy

Według polskiego prawa obowiązek podróżowania tyłem do kierunku jazdy mają dzieci korzystające z pierwszego fotelika samochodowego (0-13 kg). Eksperci starają się jednak przekonać rodziców, aby ich pociechy podróżowały w fotelikach RWF (tyłem do kierunku jazdy) tak długo, jak to możliwe. Wszystko dlatego, że taki sposób przewożenia maluchów gwarantuje im większe bezpieczeństwo. W przypadku wypadku / kolizji występuje mniejsze ryzyko uszkodzenia kręgosłupa, szyi i głowy. Na rynku występuje wiele fotelików samochodowych dla starszaków, które pozwalają na przewożenie dzieci w omawiany sposób. Przykład? Model AeroFIX 2.0. C od polskiego producenta Avionaut (sprawdzi się zaraz po nosidełku samochodowym, a posłuży maluszkowi do 4 roku życia).

Ulokowanie fotelika na środku tylnej kanapy

Najbezpieczniejsze miejsce na przewożenie dziecka w samochodzie to… środek tylnej kanapy! Opcjonalnie, jeśli z jakichś powodów nie możemy lub nie chcemy zamontować fotelika w tym miejscu, wybierzemy siedzenie za pasażerem. W tych dwóch lokalizacjach maluszek będzie najmniej narażony podczas ewentualnego wypadku czy kolizji.

Oczywiście konieczne jest, aby przed każdą podróżą upewnić się, że fotelik jest  prawidłowo zamontowany w pojeździe, a dziecko właściwie zapięte pasami bezpieczeństwa. Niedopuszczalne jest, aby pasy były luźne czy skręcone.

Przed Tobą zakup fotelika samochodowego dla dziecka? Zajrzyj do sklepu Smykoland i kup model idealny, pochodzący od jednego z wiodących producentów, takich jak Britax Romer, Cybex czy Maxi Cosi.

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: