Zaburzenia odżywiania – rodzaje i objawy
- 2022-08-14
- 1 Lubię
- 1726
Zaburzenia odżywiania to schorzenia związane z uporczywymi zachowaniami żywieniowymi, które negatywnie wpływają na zdrowie, emocje i zdolność do funkcjonowania w ważnych obszarach życia. Najczęstsze zaburzenia odżywiania to anoreksja, bulimia psychiczna i kompulsywne objadanie się. Większość zaburzeń odżywiania wiąże się z nadmiernym skupieniem na wadze, kształcie ciała i jedzeniu, co prowadzi do niebezpiecznych zachowań żywieniowych. Te zachowania mogą uszkadzać serce, układ trawienny, kości, zęby i jamę ustną oraz prowadzić do innych chorób.
Przeczytaj również, co to są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne?
Jakie są zaburzenia odżywiania?
Zaburzenia odżywiania często rozwijają się w wieku nastoletnim i młodym dorosłym, chociaż mogą rozwinąć się w innym wieku. Dzięki leczeniu można powrócić do zdrowszych nawyków żywieniowych, a czasem nawet całkowicie odwrócić poważne komplikacje spowodowane zaburzeniem odżywiania. Anoreksja, bulimia i kompulsywne objadanie się są najczęstszymi zaburzeniami odżywiania. Inne zaburzenia odżywiania obejmują zespół przeżuwania i ARFID, czyli unikanie/ograniczanie przyjmowania pokarmu.
Jadłowstręt psychiczny (Anoreksja)
Anoreksja jest potencjalnie zagrażającym życiu zaburzeniem odżywiania charakteryzującym się nienormalnie niską masą ciała, intensywnym lękiem przed przybraniem na wadze i zniekształconym postrzeganiem swojej wagi lub kształtu ciała. Osoby z tym zaburzeniem dokładają ekstremalnych wysiłków, aby kontrolować wagę i sylwetkę, co często zaburza ich aktywność życiową i zdrowie.
Osoby z jadłowstrętem psychicznym nadmiernie ograniczają kalorie lub używają innych metod odchudzania, takich jak nadmierne ćwiczenia, stosowanie środków przeczyszczających lub dietetycznych lub wymioty po jedzeniu. Wysiłki zmierzające do zmniejszenia masy ciała, nawet przy niedowadze, mogą powodować poważne problemy zdrowotne, czasami aż do śmiertelnego wygłodzenia.
Bulimia
Bulimia jest, tak samo jak anoreksja, potencjalnie zagrażającym życiu zaburzeniem odżywiania. Osoby z bulimią mają epizody objadania się i przeczyszczania, które wiążą się z poczuciem braku kontroli nad jedzeniem. Wiele osób z bulimią ogranicza również jedzenie w ciągu dnia, co często prowadzi do napadowego objadania się i następnie przeczyszczania się. Podczas tych epizodów zazwyczaj osoby te spożywają duże ilości jedzenia w krótkim czasie, a następnie próbują pozbyć się dodatkowych kalorii w niezdrowy sposób. Z powodu poczucia winy, wstydu i silnego strachu przed przybraniem na wadze, zmuszają się do wymiotów, zbyt dużo ćwiczą lub stosują inne metody, takie jak środki przeczyszczające, aby pozbyć się kalorii.
Kompulsywne objadanie się
Osoby cierpiące na zaburzenia objadania się, regularnie jedzą zbyt dużo (objadanie) i odczuwają brak kontroli. Mogą jeść szybko lub zjeść dużo więcej jedzenia niż zamierzali i kontynuują jedzenie nawet długo po tym, gdy poczują już przejedzenie. Po takim objadaniu się zwykle występuje poczucie winy, zniesmaczenie lub zawstydzenie swoim zachowaniem i ilością spożytego jedzenia. Osoby te nie próbują rekompensować tego zachowania nadmiernymi ćwiczeniami lub przeczyszczeniem, jak może to zrobić osoba z bulimią lub anoreksją. Natomiast wstyd może prowadzić do jedzenia w samotności, aby ukryć obżarstwo. Runda objadania się zwykle ma miejsce co najmniej raz w tygodniu.
Zespół przeżuwania
Zaburzenie przeżuwania to wielokrotne i uporczywe cofanie się pokarmu po jedzeniu, ale nie jest to spowodowane stanem chorobowym lub innym zaburzeniem odżywiania, takim jak anoreksja, bulimia lub zaburzenie objadania się. Podstawowym objawem zespołu przeżuwania jest mimowolne cofanie się spożytych pokarmów z żołądka z powrotem do jamy ustnej. Zaburzenie może skutkować niedożywieniem, jeśli jedzenie zostanie wypluwane lub jeśli osoba zaczyna jeść znacznie mniej, aby zapobiec temu zachowaniu.
ARFID, czyli zaburzenie polegające na unikaniu/ograniczeniu przyjmowania pokarmu
To zaburzenie charakteryzuje się niespełnieniem minimalnych dziennych wymagań żywieniowych, ponieważ nie jesteś zainteresowany jedzeniem. Zachowanie polega na unikaniu żywności o określonych cechach sensorycznych, takich jak kolor, konsystencja, zapach lub smak lub strach przed konsekwencjami jedzenia, na przykład obawa przed zadławieniem. Zaburzenie to nie polega na obawie przed przybraniem na wadze. Natomiast może skutkować znaczną utratą masy ciała lub brakiem przyrostu masy ciała w dzieciństwie, a także niedoborami żywieniowymi, które mogą powodować problemy zdrowotne.
Jeżeli podejrzewasz u siebie lub kogoś bliskiego zaburzenia odżywiania, skontaktuj się pilnie ze specjalistą, aby rozpocząć leczenie.
Przeczytaj również, co to są zaburzenia lękowe?
Źródła:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/eating-disorders/symptoms-causes/syc-20353603
- https://www.webmd.com/mental-health/eating-disorders/signs-of-eating-disorders
- https://www.healthline.com/nutrition/common-eating-disorders
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pt 51 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy