1. Home
 2. Artykuły lekarzy
 3. Co to są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne?

Co to są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne?

Co to są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne?

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD) są powszechnym, przewlekłym i długotrwałym zaburzeniem, w którym dana osoba ma niekontrolowane, powtarzające się myśli (obsesje) i/lub zachowania (kompulsje), które ma potrzebę powtarzania w kółko. 

Czy OCD to zaburzenie osobowości?

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD) charakteryzuje się wzorcem niechcianych myśli i lęków (obsesji), które prowadzą do powtarzających się zachowań (kompulsji). Te obsesje i kompulsje zakłócają codzienne czynności i powodują znaczny stres.

Można próbować to ignorować lub powstrzymywać, ale to tylko zwiększa niepokój. Ostatecznie prowadzi to do wykonywania kompulsyjnych czynności, aby spróbować złagodzić stres. OCD często koncentruje się wokół pewnych tematów — na przykład nadmiernego strachu przed zarażeniem się drobnoustrojami. Aby złagodzić swoje obawy przed zanieczyszczeniem, osoba z zaburzeniem może kompulsywnie myć ręce, aż będą obolałe i popękane.

Zaburzenie osobowości obsesyjno-kompulsywnej (OCPD) i zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD) brzmią niemal tak samo i często są mylone bądź błędnie wymieniane jako ta sama choroba, ale mimo podobnych nazw są w rzeczywistości dwoma oddzielnymi stanami. Podczas gdy OCD jest uważane za zaburzenie lękowe nie za zaburzenie osobowości, OCPD, jak sama nazwa wskazuje, jest w rzeczywistości zaburzeniem osobowości. Możliwe jest również jednoczesne cierpienie na OCD i OCPD.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne – objawy

Osoby z OCD mogą mieć objawy obsesji, kompulsji lub obu jednocześnie. Objawy te mogą zakłócać wszystkie aspekty życia, takie jak praca, szkoła czy relacje osobiste. Obsesje to powtarzające się myśli, impulsy lub obrazy mentalne, które powodują niepokój. Najczęstsze objawy to:

 • strach przed zarazkami lub zanieczyszczeniem,
 • niechciane myśli dotyczące seksu, religii lub krzywdzenia,
 • agresywne myśli wobec innych lub siebie,
 • układanie rzeczy symetrycznie lub w idealnym porządku.

Kompulsje to powtarzające się zachowania, które osoba z OCD ma silną potrzebę wykonywania ich w odpowiedzi na obsesyjną myśl. Typowe kompulsje obejmują:

 • nadmierne czyszczenie i/lub mycie rąk,
 • porządkowanie i układanie rzeczy w określony, precyzyjny sposób,
 • wielokrotne sprawdzanie, na przykład, czy drzwi są zamknięte lub czy piekarnik jest wyłączony,
 • kompulsywne liczenie.

Osoba z OCD na ogół:

 • nie może kontrolować swoich myśli lub zachowań,
 • spędza co najmniej 1 godzinę dziennie na tych myślach lub zachowaniach,
 • nie odczuwa przyjemności podczas wykonywania tych zachowań, ale może odczuwać chwilową ulgę w niepokoju wywołanym myślami,
 • doświadcza znaczących problemów w swoim codziennym życiu z powodu tych myśli lub zachowań,
 • niektóre osoby z OCD mają również zaburzenie tikowe. Tiki ruchowe to nagłe, krótkie, powtarzalne ruchy, takie jak mruganie oczami i inne ruchy oczu, grymasy twarzy, wzruszanie ramionami oraz szarpanie głową lub barkami. Typowe tiki głosowe obejmują powtarzające się odgłosy wąchania lub chrząkania.

Objawy mogą pojawiać się i znikać, z czasem ustępować lub nawet pogarszać. Osoby z OCD mogą próbować sobie pomóc, unikając sytuacji, które wywołują ich obsesje, lub mogą nadużywać alkoholu lub narkotyków, aby się uspokoić. Chociaż większość dorosłych z OCD zdaje sobie sprawę, że to, co robią, nie ma sensu, to niektórzy dorośli i większość dzieci mogą nie zdawać sobie sprawy, że ich zachowanie jest niezwykłe. 

Jeśli uważasz, że masz OCD, porozmawiaj z lekarzem o swoich objawach. Nieleczona OCD może ingerować we wszystkie aspekty życia. Umów się na konsultację z lekarzem na edoktorzy.pl.


Źródła

 1. https://www.ocduk.org/related-disorders/obsessive-compulsive-personality-disorder/
 2. https://www.nimh.nih.gov/health/topics/obsessive-compulsive-disorder-ocd
 3. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/obsessive-compulsive-disorder/symptoms-causes/syc-20354432
 • Udostępnij artykuł: