1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Jaki implant zęba wybrać?

Jaki implant zęba wybrać?

Jaki implant zęba wybrać?

Implanty zębowe są dla wielu osób jedyną szansą na piękny i zdrowy uśmiech. Implanty Są stosowane u osób, które z jakiegoś powodu straciły własne uzębienie. Wyglądają tak samo, jak zęby naturalne, dlatego cieszą się ogromną popularnością. Implanty są w stanie posłużyć nawet przez 10 lat, o ile tylko dba się o nie w odpowiedni sposób. Sztuczne uzębienie jest wykonywane z bezpiecznych materiałów, a sami pacjenci mają różne typu implantów do wyboru.

Rodzaje implantów zębowych

Implanty zębowe wykonywane są z różnych materiałów, w wyniku czego różnią się nie tylko właściwościami, ale również ceną. Metalowe implanty wykonywane są ze stopów różnych metali, a wśród nich najpopularniejsze są implanty wykonane z tytanu. Materiał ten łatwo łączy się z kością i wygląda estetycznie. Dodatkowo takie uzębienie jest bardzo solidne i trwałe. Sztuczne uzębienie wykonane z akrylu jest stosunkowo tanie, jednak mało wytrzymałe. Akrylowe implanty są mało wydajne, jednak bardzo dobrze komponują się z naturalnym uzębieniem. Korony ceramiczne wykonane z porcelany są trwałe, a do tego bardzo ładnie się prezentują. Niestety, w porównaniu z innymi materiałami, okazują się drogie. Pacjenci mają do wyboru również implanty wykonane z solidnego i trwałego cyrkonu, który jest wysoce odporny na szkodliwe czynniki zewnętrzne i łatwo łączy się z kością. Jak widać, wybór sztucznego uzębienia jest naprawdę szeroki.

Jakie implanty wybrać?

Dobór konkretnych implantów powinien być dobrze przemyślany, ponieważ jest to inwestycja na co najmniej kilka kolejnych lat. Każdemu pacjentowi zależy na tym, by cieszyć się pięknym uśmiechem jak najdłużej. Wybranie najlepszych implantów zawsze musi być poprzedzone wizytą u stomatologa, który zbada uzębienie i będzie w stanie polecić najlepsze implanty na podstawie samego badania oraz wywiadu lekarskiego. Jest to jedno z najważniejszych kryteriów doboru implantów, ponieważ stomatolog może polecić najlepszy materiał. Klient musi jednak ostatecznie zdecydować, czy zależy mu na trwałości korony, jej atrakcyjnym wyglądzie czy przystępnej cenie. Musi jednak liczyć się z tym, że tanie implanty mogą wykazywać gorsze właściwości, a do tego są mniej trwałe. Czasem lepiej jest dołożyć i wykonać solidne implanty – w końcu jest to spory wydatek, a z biegiem czasu może się okazać, że to jednak droższe implanty bardziej się opłacają niż tańsze zamienniki.

Powikłania po implantach

Po założeniu implantów mogą pojawić się powikłania jak w przypadku każdej poważnej interwencji chirurgicznej. W końcu implanty są ciałem obcym umieszczanym w kości. Oczywiście stomatolog robi wszystko, by implant prawidłowo zespolił się z kością i wyglądał naturalnie. Niestety, często po założeniu implantów pojawia się ból, co jest jednak normalnym zjawiskiem po interwencji chirurgicznej. Niepożądanym objawem jest ból głowy, całego ciała, poczucie rozbicia czy gorączka. Może pojawiać się również miejscowy stan zapalny, który należy leczyć antybiotykami. Implanty zębów są obecnie na tyle nowoczesne, że powikłania są stosunkowo rzadkie, a nawet jeśli się pojawią, to można je łatwo załagodzić odpowiednim leczeniem.

Czytaj również:

Dlaczego moje stopy puchną, zwłaszcza wieczorem?

Żylaki na celowniku: Skuteczne sposoby na ich zapobieganie

Migrena: Sprawdzone i domowe metody walki z bólem

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: