1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Otyłość – skutki i przyczyny

Otyłość – skutki i przyczyny

Otyłość – skutki i przyczyny

Otyłość to złożona choroba, która polega na występowaniu w ciele nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Otyłość to nie tylko problem wizualny. Jest to także poważny problem medyczny, który zwiększa ryzyko innych chorób i problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca, nadciśnienie i niektóre nowotwory. Istnieje wiele powodów, dla których niektórzy ludzie mają trudności z utratą wagi. Zazwyczaj otyłość wynika z przyczyn dziedzicznych, środowiskowych lub fizjologicznych. W połączeniu z dietą, aktywnością fizyczną i wyborami ćwiczeń. Z artykułu dowiesz się, co powoduje nadwagę, czy otyłość skraca życie oraz jakie choroby mogą być wywołane przez otyłość?

Przeczytaj również,  jak leczyć chorobę wrzodową?

Co to jest otyłość?

Nadwagę to nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu, które może szkodzić zdrowiu. Wskaźnik masy ciała (BMI) to wskaźnik masy ciała w odniesieniu do wzrostu. Jest on powszechnie stosowany do klasyfikacji nadwagi i otyłości u dorosłych. Definiuje się ją jako wagę osoby w kilogramach podzieloną przez kwadrat jej wzrostu w metrach (kg/m2). 

Dla większości dorosłych BMI wynosi:

  • 18,5 do 24,9 oznacza, że masz zdrową wagę,
  • 25 do 29,9 oznacza, że masz nadwagę,
  • 30 do 39,9 oznacza, że jesteś otyły,
  • 40+ oznacza, że jesteś poważnie otyły.

Należy pamiętać, że BMI nie służy do diagnozowania otyłości, ponieważ osoby bardzo muskularne mogą mieć wysoki BMI bez dużej ilości tłuszczu. Mimo to dla większości ludzi BMI jest użytecznym wskaźnikiem tego, czy mają zdrową wagę. Inną metodą mierzenia nadmiaru tłuszczu jest obwód talii. Może być stosowany jako dodatkowy pomiar dla osób z nadwagą (z BMI od 25 do 29,9) lub umiarkowanie otyłymi (z BMI od 30 do 34,9). Mężczyźni z obwodem w talii 94 cm lub więcej i kobiety z 80 cm lub więcej są bardziej narażeni na problemy zdrowotne związane z otyłością.

Przyczyny otyłości

Otyłość jest zwykle spowodowana spożywaniem większej ilości kalorii, szczególnie tych zawartych w tłustych i słodkich potrawach, niż spalaniu poprzez aktywność fizyczną. Zmiany we wzorcach żywieniowych i aktywności są zazwyczaj wynikiem zmian środowiskowych i społecznych. Otyłość jest coraz częstszym problemem, ponieważ dla wielu osób współczesne życie polega na spożywaniu nadmiernych ilości taniego, wysokokalorycznego jedzenia i spędzaniu dużej ilości czasu na siedząco przy biurku, na kanapie lub w samochodzie. 

Istnieją również pewne podstawowe schorzenia, które czasami mogą przyczyniać się do przybierania na wadze, takie jak niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy), chociaż tego rodzaju schorzenia zwykle nie powodują problemów z wagą, jeśli są skutecznie kontrolowane za pomocą leków.

Skutki otyłości

Bardzo ważne jest podjęcie kroków w celu zwalczania otyłości, ponieważ oprócz powodowania oczywistych zmian fizycznych może ona prowadzić do wielu poważnych i potencjalnie zagrażających życiu stanów. Obejmują one:

Otyłość może również wpływać na pogorszenie jakości życia i prowadzić do problemów psychologicznych, takich jak depresja i niska samoocena.

Dobrą wiadomością jest to, że nawet niewielka utrata wagi może poprawić lub zapobiec problemom zdrowotnym związanym z otyłością. Zdrowa dieta, zwiększona aktywność fizyczna i zmiany w zachowaniu mogą pomóc Ci schudnąć. Lekarstwa na receptę i zabiegi odchudzające to dodatkowe opcje leczenia otyłości. Skontaktuj się z lekarzem, aby sięgnąć po indywidualną poradę na temat Twojego zdrowia. 

Przeczytaj również, jakie są przyczyny i objawy miażdżycy?

Źródła:

  1. https://www.nhs.uk/conditions/obesity/
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/obesity/symptoms-causes/syc-20375742
  3. https://www.nhs.uk/live-well/healthy-weight/bmi-calculator/
  • Udostępnij artykuł: