Co powoduje nadmierne wypadanie włosów?
Wypadanie włosów może może dotyczyć zarówno nie tylko skóry głowy, ale i całego ciała. W zależności od przyczyny wypadanie może być tymczasowe lub trwałe. Gubienie włosów może być wynikiem dziedziczności, zmian hormonalnych, schorzeń lub normalnego procesu starzenia.
Wypadanie włosów – objawy
Oznaki i objawy wypadania włosów mogą obejmować:
- Stopniowe przerzedzanie na czubku głowy – jest to najczęstszy rodzaj wypadania włosów, który dotyka ludzi wraz z wiekiem. U mężczyzn włosy często zaczynają się cofać przy linii włosów na czole. Natomiast kobiety zazwyczaj mają przerzedzoną znaczną część włosów.
- Okrągłe lub niejednolite łysiny – niektórzy ludzie tracą włosy w okrągłych lub niejednolitych łysych plamach na skórze głowy, brodzie lub brwiach.
- Nagłe przerzedzenie włosów – fizyczny lub emocjonalny szok może spowodować utratę włosów. Podczas czesania lub mycia włosów, a nawet po delikatnym szarpaniu, włosy mogą wypadać garściami. Ten rodzaj wypadania włosów zwykle powoduje ogólne i widoczne przerzedzenie włosów, ale jest ono tymczasowe.
- Wypadanie włosów na całym ciele – niektóre zabiegi medyczne, takie jak chemioterapia na raka, mogą powodować utratę włosów na całym ciele. Włosy zwykle z czasem odrastają.
Kiedy wypadanie włosów jest niepokojące?
Wypadanie włosów to normalne zjawisko. Człowiek może stracić od 50 do 100 włosów dziennie, często jest to zupełnie niezauważalnie. Wypadanie włosów zwykle nie jest powodem do zmartwień, ale warto się temu przyjrzeć, ponieważ czasem może być oznaką stanu chorobowego. Niektóre rodzaje gubienia włosów są trwałe, na przykład łysienie typu męskiego i żeńskiego. Ten rodzaj wypadania włosów zwykle ma podłoże genetyczne.
Inne powody nadmiernego wypadania włosów to:
- choroba,
- stres,
- leczenie nowotworu,
- utrata wagi,
- niedobór żelaza.
Należy odwiedzić lekarza, gdy:
- nagle stracisz dużą ilość włosów,
- na Twojej głowie pojawiają się łysiny,
- włosy wypadają w kępkach,
- wraz z wypadaniem włosów odczuwasz swędzenie i pieczenie skóry głowy,
- martwisz się wypadaniem włosów.
Podczas wizyty nie zapomnij wspomnieć o wszelkich innych nietypowych objawach, które zauważyłeś, na przykład:
- zmęczenie,
- niewyjaśniona utrata wagi,
- obrzęk kończyn,
- gorączka,
- zmiany w wypróżnianiu się,
- wysypki lub inne zmiany skórne na skórze głowy lub ciała,
Pomocne będą również wszelkie informacje o tym, jak szybko doszło do wypadania włosów, a także informacje o historii łysienia w rodzinie.
Wypadanie włosów może być dołujące. Dla wielu osób włosy są ważną częścią tego, kim są. Jeśli wypadanie włosów jest przyczyną Twojego niepokoju, lekarz może pomóc Ci znaleźć rozwiązanie problemu. Możesz również skorzystać z dołączenia do grup wsparcia, rozmowy z bliskimi lub innymi osobami w tej samej sytuacji na forach internetowych.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów?
Niestety większość przypadków łysienia jest spowodowana podłożem genetycznym, a tego rodzaju wypadaniu włosów nie da się zapobiec. Poniższe wskazówki mogą pomóc w uniknięciu rodzajów wypadania włosów, którym można zapobiec:
- Obchodź się delikatnie ze swoimi włosami – unikaj szarpania podczas czesania, zwłaszcza gdy masz mokre włosy. Grzebień o szerokich zębach może zapobiec wyrywaniu włosów. Unikaj ostrych zabiegów na włosy, takich jak gorące wałki, lokówki, zabiegi z gorącym olejem i trwała.
- Zapytaj swojego lekarza o leki i suplementy, które przyjmujesz, ponieważ mogą one powodować wypadanie włosów.
- Chroń włosy przed promieniami słońca (na przykład nosząc kapelusze) i innymi źródłami światła ultrafioletowego.
- Przestań palić – badania wykazują związek między paleniem papierosów a łysieniem u mężczyzn.
Źródła:
- https://www.nhs.uk/conditions/hair-loss/
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hair-loss/symptoms-causes/syc-20372926
- https://www.aad.org/public/diseases/hair-loss/causes/18-causes
- https://www.healthline.com/health/hair-loss#when-to-see-doctor
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online