1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. 4 najlepsze sposoby na ból menstruacyjny

4 najlepsze sposoby na ból menstruacyjny

4 najlepsze sposoby na ból menstruacyjny
  • 2022-08-03
  • 1 Lubię
  • 8062 Wyświetlenia

Skurcze dotykają wiele kobiet przed i w trakcie miesiączkowania. Podczas, gdy niektóre osoby doświadczają jedynie łagodnych skurczów, inne nie mają tyle szczęścia. W niektórych przypadkach ból spowodowany skurczami menstruacyjnymi może być ekstremalny i poważnie wpłynąć na codzienne życie. Oto 4 sprawdzone domowe środki zaradcze, które pomogą złagodzić dyskomfort i wrócić do normalnego życia.

Przeczytaj również, zespół napięcia przedmiesiączkowego – czym jest i jakie są objawy?

Dlaczego skurcze miesiączkowe są bolesne?

Bolesne miesiączkowanie to dość powszechny stan. Ponad połowa miesiączkujących kobiet zgłasza ból spowodowany skurczami każdego miesiąca. Menstruacji zwykle towarzyszy dyskomfort w okolicy brzucha, dolnej części pleców i ud. Podczas miesiączki mięśnie macicy kurczą się i rozluźniają, aby pomóc uwolnić nagromadzoną wyściółkę. Skurcze oznaczają, że mięśnie pracują. Poza bolesnymi skurczami niektóre kobiety mogą również doświadczać:

Niektóre czynniki związane z bardziej intensywnym bólem to:

  • obfite krwawienie miesiączkowe,
  • urodzenie pierwszego dziecka,
  • początki miesiączkowania, 
  • nadprodukcja lub wrażliwość na prostaglandyny

Innymi czynnikami wpływającymi na silne skurcze mogą być narośla w macicy, endometrioza (nieprawidłowy wzrost tkanki macicy) lub stosowanie antykoncepcji. 


Domowe sposoby na bóle menstruacyjne

W przypadku łagodnych lub przejściowych skurczów niektóre domowe sposoby mogą pomóc w ich złagodzeniu.

  1. Przyłóż termofor do brzucha

Badania wykazują, że ciepło stosowane miejscowo było tak samo skuteczne jak ibuprofen na skurcze miesiączkowe. Ciepło pomaga rozluźnić mięśnie macicy, co może złagodzić skurcze i dyskomfort. Termofor lub poduszkę grzewczą można również umieścić na lędźwiach, aby pozbyć się bólu pleców. Innym sposobem na skurcze i ból jest kąpiel w ciepłej wodzie, która tak samo jak termofor pomoże rozluźnić mięśnie brzucha, pleców i nóg.

2. Pij więcej wody i ziołowe herbaty

Wzdęcia mogą powodować dyskomfort i nasilać skurcze menstruacyjne. Picie wody pomoże rozluźnić wzdęcia i złagodzić ból. Ponadto picie gorącej wody może zwiększyć przepływ krwi w całym ciele i rozluźnić mięśnie. Niektóre rodzaje herbaty ziołowej mają właściwości przeciwzapalne i przeciwskurczowe, które mogą zmniejszać skurcze. Picie herbaty z rumianku, kopru włoskiego lub imbiru to prosty, naturalny sposób na złagodzenie bólów menstruacyjnych. Do tego herbaty ziołowe mają wiele innych korzyści, takich jak łagodzenie stresu i pomoc w bezsenności.

3. Masaż olejkami eterycznymi

Na skurcze menstruacyjne pomóc może również masaż olejkami trwający około 20 minut. Masażu podczas menstruacji polega na uciskaniu określonych punktów na brzuchu, bokach i plecach. Dodanie olejków eterycznych do masażu aromaterapeutycznego może przynieść dodatkowe korzyści. Olejki eteryczne, które warto wykorzystać do masażu to:

  • olejek lawendowy,
  • olejek miętowy,
  • olejek różany,
  • olejek z kopra włoskiego.

Należy pamiętać, że olejek eteryczny zawsze trzeba rozcieńczyć olejem nośnikowym (olej roślinny lub orzechowy, np. olej z pestek winogron, ze słodkich migdałów lub kokosowy). Bezpieczne stężenie to jedna kropla olejku eterycznego na łyżeczkę oleju nośnikowego.

4. Delikatne ćwiczenia fizyczne

Jeśli cierpisz, aktywność fizyczna może być ostatnią rzeczą, o której pomyślisz. Ale nawet delikatne ćwiczenia uwalniają endorfiny, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwa, zmniejszają ból i rozluźniają mięśnie. Już piętnaście minut jogi, lekkiego rozciągania lub chodzenia może wystarczyć, aby poczuć się lepiej. Joga uwalnia endorfiny i może pomóc w zapobieganiu lub zmniejszaniu objawów menstruacyjnych w przyszłości. Pomocne pozycje jogi dla PMS mogą obejmować pozycję kota-krowy, dziecka, deski lub kobry. 


Kiedy iść do lekarza z bolesną miesiączką?

Powinnaś skontaktować się z lekarzem, jeśli:

  • odczuwasz silny ból i masz bardzo obfite krwawienie,
  • ból konsekwentnie uniemożliwia wykonywanie codziennych czynności,
  • ból nasila się lub krwawienie nasila się z czasem,
  • masz ponad 25 lat i silne skurcze to nowość,
  • leki przeciwbólowe nie działają,

W ciężkich przypadkach najlepszym sposobem jest zdiagnozowanie przez lekarza przyczyny bólu menstruacyjnego i wdrożenie planu leczenia.

Przeczytaj również, jakie są rodzaje koncepcji antyhormonalnej?

Źródła

  1. https://www.healthline.com/health/womens-health/menstrual-cramp-remedies
  2. https://www.healthline.com/health/womens-health/how-to-get-rid-of-cramps
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/324484
  4. https://www.healthpartners.com/blog/13-ways-to-stop-period-pain/
  • Udostępnij artykuł: