1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Antyperspirant dla dzieci: kiedy kupić i jakie dezodorant wybrać, aby zapobiec przegrzaniu organizmu?

Antyperspirant dla dzieci: kiedy kupić i jakie dezodorant wybrać, aby zapobiec przegrzaniu organizmu?

Antyperspirant dla dzieci: kiedy kupić i jakie dezodorant wybrać, aby zapobiec przegrzaniu organizmu?

Niektórzy rodzice są pełni obaw przed zakupem pierwszego antyperspirantu dla dziecka. Zastanawiają się, jaki wiek jest odpowiedni, by rozpocząć stosowanie takiego kosmetyku. Czy dziecięca skóra nie jest zbyt delikatna i oczywiście jak dostosować produkt do potrzeb dziecka. Na szczęście pomożemy rozwiać te wątpliwości. Sprawdź!

Antyperspirant czy dezodorant – czym się różnią?

Podstawowe różnice między antyperspirantem a dezodorantem to zawartość składników odżywczych oraz działanie. Antyperspiranty minimalizują pocenie się poprzez zwężenie lub zatykanie gruczołów potowych oraz redukcję wydzielania potu. Z kolei dezodoranty działają głównie na neutralizację i maskowanie zapachu potu. Poza tym w ich składach często znajdują się składniki antybakteryjne hamujące rozwój bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach potu.

W formułach antyperspirantów zwykle znajdują się sole aluminium, których zadaniem jest blokowanie pracy gruczołów potowych. Naturalnym zamiennikiem tego składnika jest ałun – naturalny minerał górski występujący w postaci soli potasu i glinu. Ałun jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla skóry dziecka, gdyż nie przenika w głąb skóry, jest hipoalergiczny i bezzapachowy.

Dezodoranty z kolei mają w składach zazwyczaj substancje zapachowe odpowiedzialne za uczucie czystości i świeżości. Możesz w nich również znaleźć puder z bambusa o właściwościach antybakteryjnych oraz substancję pielęgnujące i łagodzące skórę, np. masło shea, naturalne oleje roślinne, wyciąg z aloesu czy alantoinę.  

Kiedy sięgnąć po kosmetyk blokujący pot?

To kiedy zdecydujesz się na antyperspirant dla dzieci, zależy przede wszystkim od dojrzałości organizmu dziecka. U maluchów pot jest właściwie bezwonny i niezbyt obfity. Kiedy dziecko zaczyna dojrzewać, w organizmie zachodzą intensywne zmiany hormonalne, uaktywniające gruczoły potowe. Wówczas pot staje się mocniej wyczuwalny. Kiedy to następuje? To zależy od indywidualnych preferencji organizmu. U dziewczynek zwykle między 9 a 11 rokiem życia, a u chłopców między 10 a 12.

Antyperspirant

Musisz jednak wiedzieć, że niektóre dzieci zaczynają intensywnie pocić się i doświadczać problemów z nieprzyjemnym zapachem ciała w wieku wczesnoszkolnym. Jeśli twoje dziecko ma tego rodzaju problemy, możesz rozważyć używanie dezodorantu zamiast antyperspirantu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dezodorantu?

Wybierając dezodorant dla dziecka, zwróć uwagę, by był on naturalny i bezpieczny. Sprawdzaj więc etykiety. Kosmetyk nie powinien zawierać alkoholu, aluminium oraz sztucznych substancji zapachowych. Szukaj dezodorantów oznaczonych jako „hipoalergiczne”. To oznacza, że są one bardziej przyjazne dla skóry i mają mniejsze szanse na wywoływanie reakcji alergicznych. Dobrym wyborem będzie dezodorant w kulce lub w sztyfcie, a nie w aerozolu o niezbyt intensywnym zapachu.

Sięgaj po produkty opisane jako „dla dzieci”. Zwykle mają delikatniejszą formułę i mają mniejsze szanse na wywoływanie podrażnień skóry. Takie kosmetyki znajdziesz na stronie Gemini.pl. Wypróbuj na przykład antybakteryjny dezodorant w kulce z naturalnymi ekstraktami roślinnymi przeznaczony dla dziecięcej skóry wrażliwej.  Warto też swoją decyzję skonsultować z pediatrą, który doradzi, jakich substancji aktywnych w kosmetykach unikać.

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: