Jak leczyć chorobę wrzodową?
Wrzód żołądka to przerwa w tkance wyściełającej żołądek. Termin „wrzód trawienny” odnosi się do tych, które występują w żołądku lub w pierwszej części jelita cienkiego, czyli w dwunastnicy. Kiedyś powszechnie uważano, że stres, palenie i dieta są głównymi przyczynami wrzodów żołądka. Jednak obecnie wiadomo, że to bakteria Helicobacter pylori (H. pylori) jest odpowiedzialna za większość wrzodów dwunastnicy i żołądka. Bakteria H. pylori wywołuje również wiele objawów niestrawności lub niestrawności. Leczenie wrzodów żołądka obejmuje stosowanie antybiotyków w celu zabicia infekcji oraz leków hamujących wydzielanie kwasu.
Przeczytaj, jak objawia się choroba wrzodowa i jakie są jej przyczyny.
Jak zdiagnozować chorobę wrzodową?
Niektóre wrzody żołądka nie dają żadnych objawów. Jeśli są obecne, to mogą obejmować:
- ból brzucha tuż pod klatką piersiową,
- niestrawności,
- mdłości,
- utratę apetytu,
- wymioty,
- utratę wagi,
- jasna krew obecna w wymiotach lub wypróżnieniach,
- objawy niedokrwistości, takie jak zawroty głowy,
- wstrząs z powodu utraty krwi – stan nagły.
Diagnozowanie wrzodów żołądka odbywa się za pomocą szeregu metod, w tym:
- Badanie endoskopowe (gastroskopia) – cienką, elastyczną rurkę wprowadza się przez przełyk do żołądka w lekkim znieczuleniu. Endoskop jest wyposażony w małą kamerę, dzięki czemu lekarz może sprawdzić, czy nie ma owrzodzenia.
- Biopsja – podczas endoskopii pobierana jest niewielka próbka tkanki i testowana w laboratorium. Biopsję tę należy zawsze wykonać, jeśli zostanie znaleziony wrzód żołądka.
- Test oddechowy C14 – sprawdza obecność H. pylori. Bakterie przekształcają mocznik w dwutlenek węgla. Test polega na połknięciu pewnej ilości radioaktywnego węgla (C14) i badaniu powietrza wydychanego z płuc. Test nieradioaktywny może być stosowany u dzieci i kobiet w ciąży.
Co na wrzody? Leczenie
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że nie należy samodzielnie leczyć wrzodów bez uprzedniej wizyty u lekarza. Dostępne bez recepty leki zobojętniające kwas i blokery kwasu mogą złagodzić część lub całość bólu, ale ulga jest zawsze krótkotrwała. Z pomocą lekarza można wyleczyć wrzody nawet na całe życie. Głównym celem leczenia wrzodów jest zmniejszenie ilości kwasu w żołądku i wzmocnienie wyściółki ochronnej, która ma bezpośredni kontakt z kwasami żołądkowymi. Leki zwykle stosowane w leczeniu owrzodzeń o nasileniu łagodnym do umiarkowanego:
- Antybiotyki – jeśli wrzód jest spowodowany przez bakterie H. pylori, antybiotyki mogą go wyleczyć. Zazwyczaj lekarz przepisuje potrójną lub poczwórną terapię, która łączy kilka antybiotyków z lekami na zgagę.
- Inhibitory pompy protonowej – reduktory kwasu.
- Blokery H2 – leki te blokują naturalną substancję chemiczną zwaną histaminą, która nakazuje żołądkowi wytwarzać kwas.
- Bizmut – lek zakrywa wrzody i chroni je przed kwasem żołądkowym. Może również pomóc zabić infekcje H. pylori. Lekarze zazwyczaj przepisują go wraz z antybiotykami.
- Leki zobojętniające sok żołądkowy – mogą złagodzić objawy na krótki czas, ale nie leczą wrzodów. Przyjmowanie środków zobojętniających kwas może również uniemożliwić działanie antybiotyków. Porozmawiaj z lekarzem przed przyjęciem leku zobojętniającego.
Jeśli masz poważne wrzody, które nawracają i nie ustępują po lekach, lekarz może zasugerować operację. Niektórzy ludzie decydują się na operację, aby zmniejszyć ilość kwasu żołądkowego, który wydziela ich organizm. Zanim to zrobisz, porozmawiaj ze swoim lekarzem na temat możliwych powikłań.
Jak zapobiegać wrzodom?
Unikaj aspiryny, ibuprofenu, naproksenu i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Zamiast tego wypróbuj paracetamol. Jeśli musisz zażywać wyżej wymienione leki, najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem. Następujące zmiany stylu życia mogą również pomóc w zapobieganiu wrzodom trawiennym:
- nie palenie tytoniu,
- unikanie alkoholu (przeczytaj, jak przestać pić alkohol),
- obniżenie poziomu stresu,
- zmiana diety – produkty spożywcze, które zaostrzają objawy wrzodów to kawa, mleko, napoje alkoholowe i smażone potrawy. Żywność zawierająca związki polifenolowe, takie jak kwercetyna (znajdująca się w oliwie z oliwek, winogronach, wiśniach i jagodach) oraz kwas cynamonowy (znajdujące się w oliwie z oliwek, truskawkach i żurawinie) może zapobiegać i zmniejszać niektóre wrzody.
Wrzody trawienne mają tendencję do nawracania, jeśli nie są leczone. Istnieje więc duża szansa, że infekcja H pylori zostanie wyleczona, jeśli poddasz się kuracji lekami i zastosujesz się do zaleceń lekarza.
Źródła
- https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/stomach-ulcer
- https://www.verywellhealth.com/how-are-ulcers-treated-1742020
- https://www.webmd.com/digestive-disorders/understanding-ulcers-treatment
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt, Śr 295 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnieniaWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt, Czw, Sob 58 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro: