1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Co to jest osteoporoza i jakie są jej objawy?

Co to jest osteoporoza i jakie są jej objawy?

Co to jest osteoporoza i jakie są jej objawy?

Osteoporoza powoduje, że kości stają się słabe i tak kruche, że upadek lub nawet lekki stres, taki jak pochylanie się lub kaszel, mogą spowodować złamanie. Złamania kości związane z chorobą najczęściej występują w biodrze, nadgarstku lub kręgosłupie. Rozwija się powoli przez kilka lat i często jest diagnozowana dopiero wtedy, gdy upadek lub nagłe uderzenie spowoduje złamanie kości.

Przeczytaj również, czym jest wdowi garb?

Osteoporoza – co to za choroba?

Osteoporoza to stan, który atakuje kości. Jego nazwa pochodzi z łaciny i oznacza „porowate kości”. Wnętrze zdrowej kości ma niewielkie przestrzenie wyglądające jak plaster miodu. Osteoporoza zwiększa rozmiar tych przestrzeni, powodując utratę wytrzymałości i gęstości kości. Do tego zewnętrzna część kości staje się słabsza i cieńsza. Osteoporoza może wystąpić u osób w każdym wieku, choć zdecydowanie częściej występuje u osób starszych, zwłaszcza u kobiet. Osoby z osteoporozą są narażone na wysokie ryzyko złamań kości podczas wykonywania rutynowych czynności, takich jak stanie lub chodzenie. Najczęściej dotkniętymi kośćmi są żebra, biodra, kości nadgarstków i kręgosłupa.

Objawy osteoporozy

Najczęstszym objawem osteoporozy jest złamanie kości z powodu lekkiego urazu, takiego jak przewrócenie się. Inne objawy to:

  • stopniowa utrata wzrostu,
  • ból pleców,
  • małe pęknięcia w kościach, znane jako złamania stresowe, które mogą przypominać ból stawów lub mięśni.

Osteoporoza – przyczyny

Osteoporoza jest spowodowana spadkiem gęstości kości, co sprawia, że kości są bardziej kruche i podatne na złamania. Kości każdego człowieka stają się słabsze wraz z wiekiem, ale u niektórych osób proces ten zachodzi zbyt szybko. Prawdopodobieństwo wystąpienia osteoporozy jest większe, jeśli występują u Ciebie czynniki ryzyka tej choroby. Niektóre czynniki ryzyka można zmniejszyć poprzez zmianę stylu życia lub przyjmowanie leków, ale innych, takich jak wiek, niestety nie można zatrzymać, ani zmienić. 

Ryzyko złamań osteoporotycznych u każdego wzrasta wraz z wiekiem. Jednak kobiety w wieku powyżej 50 lat lub po menopauzie są najbardziej narażone na rozwój osteoporozy. Kobiety przechodzą szybką utratę kości w ciągu pierwszych 10 lat po wejściu w menopauzę, ponieważ menopauza spowalnia produkcję estrogenu, hormonu, który chroni przed nadmierną utratą masy kostnej. Wiek i osteoporoza dotykają również mężczyzn. Możesz być zaskoczony, wiedząc, że mężczyźni w wieku powyżej 50 lat są bardziej narażeni na złamania kości wywołane osteoporozą niż na raka prostaty. Kolejnym czynnikiem jest budowa kości i masa ciała. Drobne i szczupłe osoby są bardziej narażone na rozwój osteoporozy, ponieważ mają mniej kości do stracenia niż osoby o większej masie ciała i większych rozmiarach. Czynnik genetyczny również odgrywa rolę w ryzyku osteoporozy. Jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie mieli jakiekolwiek objawy osteoporozy, takie jak złamanie biodra po niewielkim upadku, możesz mieć większe ryzyko rozwoju choroby.

 

Pytania od naszych czytelników

Czy można pić kawę przy osteoporozie?

Kofeina może zakłócać wchłanianie, metabolizm i eliminację wapnia przez organizm. Eksperci sugerują ograniczenie kofeiny, aby uniknąć skutków ubocznych, takich jak problemy ze snem, podwyższone ciśnienie krwi i problemy emocjonalne. Naukowcy wciąż pracują nad zrozumieniem wpływu kofeiny na osteoporozę i zdrowie kości w różnych grupach wiekowych.

Czy przy osteoporozie bolą plecy?

Kości tworzące kręgosłup (kręgi) mogą osłabić się do tego stopnia, że zgniatają się i zapadają, co może skutkować bólem pleców, utratą wzrostu i zgarbioną postawą. Złamania kości, zwłaszcza kręgosłupa lub biodra, są najpoważniejszymi powikłaniami osteoporozy.

Przeczytaj również, czy płaskostopie jest niebezpieczne?

Źródła:

  1. healthdirect.gov.au/osteoporosis
  2. healthline.com/health/osteoporosis
  3. mayoclinic.org/diseases-conditions/osteoporosis/symptoms-causes/syc-20351968
  4. my.clevelandclinic.org/health/diseases/4443-osteoporosis
  • Udostępnij artykuł: