1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Ból łydki – przyczyny

Ból łydki – przyczyny

Ból łydki – przyczyny
  • 2022-07-27
  • 1 Lubię
  • 2532 Wyświetlenia

Łydka składa się z dwóch mięśni — mięśnia brzuchatego łydki i mięśnia płaszczkowatego. Mięśnie te spotykają się w ścięgnie Achillesa, który łączy łydkę z piętą. Każdy ruch nóg lub stóp wykorzystuje właśnie te mięśnie. Ból łydki może wynikać z wielu przyczyn, w tym przepracowania mięśni, skurczów lub chorób stóp. Chociaż większość przypadków bólu łydek można domowymi sposobami, to inne przyczyny mogą wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej. Z artykułu dowiesz się, jakie mogą być przyczyny bólu łydki 

Przeczytaj również, jakie są objawy boreliozy?

Ból mięśni łydek

Ból mięśni łydek może być tępym lub ostrym bólem w tylnej części nogi, za kością piszczelową. Każdy może odczuwać to trochę inaczej. Jeśli ból pojawia się przy aktywności fizycznego, na przykład chodzenie lub bieganie, przyczyną są na ogół mięśnie. Ale jeśli ból pojawia się nagle bez wyraźnej przyczyny, może to być problem z naczyniami krwionośnymi.

Kto cierpi na bóle mięśni łydek?

Każdy może odczuwać ból łydek. Częściej występuje u sportowców i osób, które ćwiczą lub nadmiernie obciążają mięśnie łydek. Osoby w wieku powyżej 65 lat są również bardziej narażone na ból z powodu osłabienia mięśni, pewnych schorzeń lub braku aktywności.

Inne czynniki, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo bólu mięśni łydek, obejmują:

  • niektóre leki, w tym leki obniżające poziom cholesterolu,
  • choroby takie jak niedoczynność tarczycy, choroba wątroby, choroba nerek, cukrzyca lub choroba tętnic obwodowych,
  • obrzęk (spowodowany gromadzeniem się płynów) w dolnej części nogi,
  • wyczerpanie,
  • niski poziom elektrolitów z powodu odwodnienia lub dializy (procedura oczyszczania krwi),
  • ciąża,
  • krótkie lub napięte mięśnie łydek,
  • palenie lub używanie wyrobów tytoniowych.

Ból łydki – najczęstsze przyczyny

Problemy z łydkami są zwykle spowodowane urazami, takimi jak potknięcie, bezpośrednie uderzenie lub zajęcia sportowe. Ale istnieją też inne, mniej powszechne przyczyny problemów z łydkami, takie jak problemy z plecami lub dolegliwości krążeniowe.

Różne stany i sytuacje mogą powodować ból w łydce, są to między innymi:

  • Skurcz łydki – skurcze występują, gdy mięśnie nagle się kurczą (skrócą), powodując ból. Skurcze mogą być wynikiem odwodnienia lub nadmiernego wysiłku. Skurcze trwają tylko kilka sekund, ale mięśnie mogą pozostać obolałe jeszcze przez kilka godzin. Większość skurczów jest nieszkodliwa i ustępuje, jeśli się masujesz, delikatnie rozciągasz i nałożysz ciepły ręcznik lub poduszkę grzewczą.
  • Spięte mięśnie łydki – napięcia mięśni zwykle pojawiają się w wyniku zmęczenia, nadużywania lub niewłaściwego użytkowania mięśnia. Na przykład rozpoczęcie nowego schematu ćwiczeń lub zwiększenie ilości ćwiczeń, które silnie angażują nogi, takich jak bieganie, pływanie, jazda na rowerze i trójbój siłowy, może nadwyrężyć mięśnie łydek. 
  • Chromanie przestankowe – osoba z tą dolegliwością może odczuwać ból łydek z powodu zwężenia lub zablokowania tętnic, które dostarczają krew do nóg. 
  • Rwa kulszowa – rwa kulszowa jest wynikiem problemów z nerwem kulszowym, który kontroluje mięśnie dolnej części nogi i tylnej części kolana. Może powodować ból, drętwienie i mrowienie w dolnej części pleców, które może rozciągnąć nogę do łydki i innych mięśni.
  • Stłuczenie – kontuzja lub siniak jest wynikiem urazu, takiego jak upadek, skaleczenie lub uderzenie. Uraz powoduje pęknięcie naczyń włosowatych pod skórą, co powoduje przebarwienia. Siniaki zwykle goją się same
  • Neuropatia cukrzycowa – jest formą uszkodzenia nerwów stóp, nóg, ramion i dłoni. Ten stan jest częstym powikłaniem cukrzycy wynikającym z nadmiernej ekspozycji na wysoki poziom cukru we krwi, czynniki genetyczne lub zapalenie nerwów. Inne objawy DPN obejmują: ostry ból, skurcze mięśni, słabe mięśnie, utratę równowagi i koordynacji, drętwienie, zaburzenia czucia (zmniejszona zdolność odczuwania bólu lub zmian temperatury).
  • Zakrzepica żył głębokich – jest wynikiem zakrzepu krwi tworzącego się w żyle głębokiej ręki lub nogi, w tym łydki. Istnieje wiele czynników i stanów, które mogą powodować zakrzepicę. Niektóre obejmują siedzenie przez długi czas, komplikacje związane z lekami i palenie. Jak boli łydka przy zakrzepicy? Objawy ZŻG obejmują: widoczne żyły w dotkniętym obszarze, obrzęk, tkliwość nóg, przebarwienia skóry, uczucie ciepła w łydce.

Czy można zapobiec bólowi łydek?

Zawsze rozciągaj się przed i po ćwiczeniach, aby zregenerować i wzmocnić łydkę. Nie przesadzaj z ćwiczeniami i rób to stopniowo, jeśli zaczynasz coś nowego. Pij dużo wody, aby uniknąć skurczów. Wykazano, że suplementy magnezu zapobiegają skurczom u niektórych osób, zwłaszcza kobiet w ciąży, chociaż dowody nie są rozstrzygające. Jeśli masz cukrzycę, utrzymuj poziom cukru we krwi pod kontrolą, aby zapobiec neuropatii cukrzycowej.

Przeczytaj również, czym jest zespół niespokojnych nóg?

Źródła

  1. https://www.healthline.com/health/calf-pain
  2. https://www.healthdirect.gov.au/calf-pain
  3. https://www.medicalnewstoday.com/articles/321446#causes
  • Udostępnij artykuł: