5 sposobów na spaloną skórę od słońca
Oparzenie słoneczne to nieprzyjemna konsekwencja przebywania zbyt długo na słońcu bez ochrony. Powoduje gorącą skórę, pieczenie i dyskomfort. Ale także przyspiesza starzenie się skóry i jest główną przyczyną większości przypadków raka podstawnokomórkowego, płaskonabłonkowego i czerniaka. W artykule dowiesz się, czym jest oparzenie słoneczne i poznasz skuteczne, domowe sposoby na spaloną skórę od słońca.
Przeczytaj również: Blizny po oparzeniu: co stosować na blizny pooparzeniowe?
Czym jest oparzenie słoneczne?
Oparzenie słoneczne to reakcja zapalna na uszkodzenie zewnętrznych warstw skóry przez promieniowanie ultrafioletowe (UV). Sednem tego wszystkiego jest melanina, pigment, który nadaje skórze kolor i chroni ją przed promieniami słonecznymi. Melanina działa poprzez przyciemnianie niechronionej skóry wystawionej na słońce. Ilość produkowanej melaniny zależy od genetyki, dlatego niektórzy ludzie cierpią na oparzenia słoneczne, a inni opalają się bez efektu “raczka”. 😉 Jednak oba przypadki są oznakami uszkodzenia komórek skóry. W przypadku osób z mniejszą ilością melaniny długotrwałe przebywanie na słońcu bez ochrony może powodować zaczerwienienie, obrzęk i bolesność komórek skóry, co jest znane również jako oparzenie słoneczne.
Oparzenia słoneczne mogą wahać się od łagodnych zaczerwienień do bolesnych pęcherzy. Po oparzeniu słonecznym skóra może zacząć się łuszczyć. To znak, że ciało próbuje pozbyć się uszkodzonych komórek. Nigdy nie należy samodzielnie obierać skóry, powinna odejść naturalnie.
5 sposobów leczenia oparzeń słonecznych
Poparzona słońcem skóra staje się gorąca w dotyku, bolesna, a po kilku dniach zaczyna się łuszczyć. Gdy na skórze pojawią się pęcherze najlepiej skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania najlepszego lekarstwa i specjalistycznej porady. Po zauważeniu u siebie oparzenia należy jak najszybciej zejść ze słońca i pić dużo wody. Drapanie skóry z całą pewnością nie pomoże, a jedynie zaogni stan. Dlatego warto unikać pocierania skóry i noszenia obcisłych, sztywnych materiałów takich jak jeans. Na łagodne oparzenia słoneczne warto zastosować następujące domowe sposoby:
#1 Schłodzenie skóry
Schłodzenie skóry wilgotną szmatką/ręcznikiem lub chłodna kąpiel z pewnością przyniesie małą ulgę. Po wyjściu z kąpieli nie należy pocierać skóry ręcznikiem, tylko delikatnie poklepywać, aby jej nie podrażnić. Dodatkowo, kąpiel z płatkami owsianymi może ukoić skórę i zmniejszyć podrażnienia. Kąpiel owsianą można zrobić, mieszając kilka łyżek sody oczyszczonej i około jednej filiżanki płatków owsianych z chłodną wodą. Stosowanie olejków eterycznych, takich jak rumianek, drzewo sandałowe, mięta pieprzowa lub lawenda, a także rozcieńczony ocet jabłkowy może pomóc w leczeniu oparzeń słonecznych.
#2 Nawilżenie skóry
Krem nawilżający z aloesem lub soją złagodzi poparzenia słoneczne. Jeśli dana okolica skóry wydaje się szczególnie dotknięta oparzeniem, warto zastosować krem hydrocortisonum, który jest dostępny w aptekach bez recepty. Jest to lek do leczenia atopowego zapalenia skóry i sprawdzi się w przypadku spalonej skóry od słońca. Nie należy leczyć oparzeń słonecznych produktami „kainowymi” (takimi jak benzokaina), ponieważ mogą one podrażnić skórę lub wywołać reakcję alergiczną.
#3 Uzupełnienie płynów w organizmie
Oparzenia wciągają płyny na powierzchnię skóry i z dala od reszty ciała, więc łatwo jest się odwodnić. Ważne jest, aby nawadniać się, pijąc dodatkowe płyny, w tym wodę i napoje dla sportowców, które pomagają uzupełnić elektrolity.
#4 Sen
Prześpij się. Ograniczenie snu zakłóca wytwarzanie przez organizm niektórych białek, które pomagają organizmowi poradzić sobie ze stanem zapalnym. To zakłócenie może negatywnie wpłynąć na zdolność organizmu do samoleczenia.
#5 Unikanie słońca do czasu zagojenia się skóry
Unikanie dodatkowego nasłonecznienia jest kluczowe w procesie gojenia się skóry. Wystawianie oparzeń słonecznych na działanie większej ilości promieni ultrafioletowych (UV) może dodatkowo uszkodzić skórę. Jeśli wyjście jest konieczne, należy zakryć oparzenia słoneczne luźnym ubraniem i nałożyć krem z filtrem przeciwsłonecznym.
Pamiętaj
Powinieneś zwrócić się o pomoc medyczną, jeśli na skórze pojawią się pęcherze, gorączka i dreszcze, a także uczucie zamroczenia lub zdezorientowania. Oznaki infekcji to czerwone smugi lub sącząca się ropa. Powtarzające się oparzenia słoneczne narażają na znaczne ryzyko raka skóry i przedwczesnego starzenia się skóry.
Źródła
- https://www.aad.org/public/everyday-care/injured-skin/burns/treat-sunburn
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/176441
- https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/21858-sunburn
- https://www.healthline.com/health/how-to-heal-sunburn-fast#healing-remedies
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Wt, Śr, Czw, Pt 153 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnieniaWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Śr, Pt, Czw 218 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnieniaWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Śr, Wt, Pon, Pt 303 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnieniaWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Śr, Pt, Pon, Wt 535 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnieniaWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Śr, Wt, Czw, Pt 19 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnieniaWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy