Jak leczyć alkoholizm?
Alkoholizm to powszechna i przewlekła choroba, która wiąże się z kompulsywnym spożywaniem napojów alkoholowych i prowadzi do wyniszczenia organizmu, a nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Klasyfikując alkoholizm jako chorobę przewlekłą, oznacza to, że alkoholizm jest postrzegany jako postępująca, długotrwała choroba, na którą nie ma lekarstwa. Brak lekarstwa nie oznacza jednak, że nie ma nadziei na wyzdrowienie. Podobnie jak w przypadku innych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca czy choroby serca, alkoholizm i jego objawy można z powodzeniem leczyć za pomocą odpowiedniego procesu.
Dlaczego alkoholizm zostaje na całe życie?
Podobnie jak w przypadku wszystkich używek, długotrwałe nadużywanie alkoholu powoduje zmiany w biochemii mózgu. U alkoholika mózgowe ośrodki przyjemności, a także neuroprzekaźniki, które wpływają na stymulację mózgu, są zasadniczo niesprawne. Chociaż z czasem możemy przywrócić równowagę neuroprzekaźników w mózgu, ścieżki neuronowe, które powstały podczas angażowania się w zachowania uzależniające zawsze tam będą.To nie znaczy, że leczenie nie może pomóc. Podczas kuracji mózg alkoholika stworzy nowe ścieżki neuronowe, które pomogą mu czerpać przyjemność z czynności innych niż picie. Ale, tak jak w przypadku każdej przewlekłej choroby, brak objawów nie oznacza wyleczenia choroby. Z odpowiednim leczeniem i środkami wsparcia powrót do zdrowia jest łatwiejszy. Choć może to być droższe i wymaga od osoby kontrolowania innych dziedzin życia, leczenie szpitalne okazuje się niezwykle skuteczne. Rehabilitacja stacjonarna zapewnia bezpieczne miejsce, w którym ludzie mogą skoncentrować się na powrocie do zdrowia i rozwijać umiejętności życiowe wspierające trzeźwość po ukończeniu programu.
Jak wygląda leczenie choroby alkoholowej?
Jeśli alkoholizmu nie można się pozbyć, co można zrobić, aby sobie z nim radzić? Osoba uzależniona za pomocą specjalnej terapii ma duże szanse, aby odstawić alkohol na zawsze. Należy jednak zauważyć, że metody radzenia sobie z alkoholizmem mogą być odmienne dla każdej osoby. Ponieważ choroba może mieć różne przyczyny, ważne jest, aby przedyskutować swoją sytuację z lekarzem, aby ustalić, jaki sposób leczenia może być najlepszy dla Ciebie lub Twojej ukochanej osoby. Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z alkoholizmem, ale oto niektóre z nich:
Detoks alkoholowy
Dla wielu alkoholików pierwszym krokiem do wyzdrowienia jest odtrucie alkoholowe. Podczas procesu detoksykacji jednostka całkowicie przestaje spożywać alkohol i daje sobie czas na pozbycie się całego alkoholu z organizmu. W czasie detoksykacji wiele osób doświadcza trudnych objawów odstawienia alkoholu. Ponieważ niektóre objawy odstawienia alkoholu mogą zagrażać życiu, przed rozpoczęciem procesu ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem. Natomiast osoby długotrwale nadużywające alkoholu powinny robić detoksykację pod stałym nadzorem specjalisty.
Co po detoksie?
Po detoksykacji wielu alkoholików kontynuuje leczenie w ośrodku leczenia stacjonarnego lub ambulatoryjnego. Zakłady leczenia stacjonarnego umożliwiają osobom przebywanie w ośrodku podczas rekonwalescencji, a zakłady ambulatoryjne pozwalają mieszkać w swoim domu. Wybór rodzaju leczenia może zależeć od kilku czynników, w tym od potrzeb w zakresie opieki, ubezpieczenia oraz możliwości przebywania z dala od rodziny i/lub miejsca pracy. Niezależnie od tego, jaki rodzaj leczenia wybierzesz, renomowany ośrodek leczniczy powinien oferować:
- terapię indywidualna i rodzinną,
- terapię grupową,
- nadzór medyczny,
- programy 12-krokowe i/lub inne niż 12-etapowe,
- zarządzanie planem leczenia.
Niektóre programy leczenia mogą również oferować:
- poradnictwo żywieniowe,
- grupy psychoedukacyjne,
- terapie holistyczne,
- poradnictwo duchowe,
- pomoc w wyznaczaniu celów zawodowych i edukacyjnych,
- kontynuacja planowania rekonwalescencji i opieki pooperacyjnej.
Co się dzieje po leczeniu?
Kiedy Ty lub Twoja ukochana osoba kończycie stacjonarny lub ambulatoryjny program leczenia alkoholizmu, jest to czas na celebrowanie. Jednak nawet przy tym wspaniałym osiągnięciu należy również pamiętać, że to dopiero jest początek. Dla wielu osób zachowanie trzeźwości to proces na całe życie. Mimo że według badań około 70% alkoholików, którzy przez co najmniej rok uczestniczą w programie leczenia, utrzymuje trzeźwość przez całe życie, to wielu alkoholików stwierdza, że muszą nadal angażować się w jakiś rodzaj długoterminowego programu leczenia podtrzymującego, aby zachować trzeźwość. Sprawdź, jak zmienić nawyki życiowe. Stała odpowiedzialność i wsparcie mogą mieć ogromne znaczenie, jeśli chodzi o długoterminowe powstrzymanie się od alkoholu.
Źródła:
- https://nexusrecoveryservices.com/alcoholism/can-alcoholism-be-cured/
- https://www.webmd.com/mental-health/addiction/alcohol-use-disorder-treatments
- https://www.nhs.uk/conditions/alcohol-misuse/treatment/
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Śr, Pt, Czw, Sob, Ndz 218 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Śr, Wt, Ndz, Pon, Czw, Pt 811 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Śr, Czw, Wt, Sob, Pt, Ndz, Pon 1896 poleceń lekarza Wystawiam recepty. Nie wystawiam zwolnień Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Wt, Śr, Czw, Sob, Ndz 153 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro: