Krążek dopochwowy – jakie zalety, wady i zastosowanie
- 2021-03-12
- 7 Lubię
- 4588
Krążek dopochwowy jest stosowany jako jedna z metod antykoncepcji. Jest to dosyć nowoczesna oraz długoterminowa opcja dla kobiet niechcących zajść w ciążę. Pierścień umieszcza się w pochwie na czas 3 tygodni, podczas których uwalnia on hormony do nabłonka w pochwie. Skuteczność krążka jest porównywalna do skuteczności tabletek antykoncepcyjnych. W dalszej części artykułu dowiesz się jakie są wady i zalety pierścienia oraz jak go stosować.
Czym jest krążek dopochwowy?
Krążek dopochwowy ma średnicę około 5 centymetrów oraz grubość ok 4 milimetrów co czyni go środkiem łatwym do samodzielnej aplikacji. Jest on również elastyczny i bezbarwny. Pierścień stopniowo uwalnia estrogen i progesteron w pochwie kobiety. Hormony te hamują owulację, będąc wchłaniane przez nabłonek w pochwie. Krążek należy aplikować raz na trzy tygodnie.
Kiedy zakładać krążek dopochwowy?
Krążek dopochwowy jest prawie tak skuteczny jak tabletki antykoncepcyjne. Znamy już sposób jego działania – uwalnia on hormony bezpośrednio do pochwy. w odróżnieniu od tabletek stosujemy go raz na 3 tygodnie, a nie codziennie, co jest bardzo wygodne. Coraz więcej kobiet wybiera pierścień jako środek swojej antykoncepcji właśnie ze względu na wygodę oraz na mniejsza ilość skutków ubocznych. Krążek będzie odpowiednim wyborem dla kobiet, którym nie odpowiada doustne przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych albo którym nie przypadło do gustu stosowanie innych środków antykoncepcji hormonalnej, takich jak plastry.
Jak założyć krążek dopochwowy – na czym to polega?
Aplikacja pierścienia jest bardzo prosta dzięki czemu kobieta może go zaaplikować sama. Należy przykucnąć, stanąć w rozkroku lub oprzeć się o coś jedną nogą (każdemu odpowiada inna pozycja) oraz złapać pierścień między palcem wskazującym a kciukiem, po czym wsunąć go delikatnie do pochwy. Jeżeli jest niewyczuwalny to znaczy, że prawdopodobnie został zaaplikowany poprawnie. Istotne, aby nie wywoływał u kobiety dyskomfortu. Pierścień powinien stykać się z błoną śluzową pochwy, więc nie musi zostać włożony bardzo głęboko aby działać. Usuwanie go również przebiega za pomocą dwóch palców. Jeżeli mamy problem z założeniem krążka, w aptece można się zaopatrzyć w specjalne aplikatory, które pomogą nam z zakładaniem jak i wyjmowaniem pierścienia. Zasada działania krążka jest podobna do zasady działania doustnych środków antykoncepcyjnych. Dlatego należy pamiętać, aby ją aplikować i zdejmować o tej samej porze co 3 tygodnie – tego samego dnia i o tej samej porze tygodnia. Po wyjęciu krążka antykoncepcyjnego z pochwy (21 dni później) stosujemy 7 dniową przerwę na czas miesiączki. Następnie wkładamy nowy krążek w pierwszym dniu menstruacji lub między drugim a piątym dniem cyklu (w tym przypadku należy zastosować mechaniczną metodę antykoncepcji, czyli prezerwatywę).
Skuteczność krążka antykoncepcyjnego
Skuteczność pierścienia antykoncepcyjnego możemy porównać do skuteczności tabletek antykoncepcyjnych stosowanych doustnie lub plastrów antykoncepcyjnych. Mimo iż krążek uwalnia do pochwy mniejszą ilość hormonów niż dostarczana jest do organizmu za pomocą tabletek, to ilość ta w zupełności wystarcza do zahamowania procesu owulacji.
Wady i skutki uboczne krążka antykoncepcyjnego
Mimo poprawnej aplikacji, część kobiet skarży się na poczucie dyskomfortu oraz wyczuwanie krążka w pochwie podczas stosowania. Kolejną wadą jest to, że mimo nieskomplikowanej aplikacji czasami pierścień wypada lub wysuwa się z pochwy. W takim przypadku należy go natychmiast z powrotem zaaplikować do pochwy! Podczas badania stosowania krążka nieduża ilość par zgodziła się, że krążek potrafi być wyczuwalny podczas stosunku, co obniża przyjemność ze stosunku i wpływa na jego jakość. Przed rozpoczęciem stosowania najlepiej udać się do lekarza ginekologa lub skorzystać z konsultacji lekarskiej online, aby zdecydować się na najlepszą dla nas metodę antykoncepcji, biorąc pod uwagę tryb naszego życia oraz stan zdrowia. Tak jak i w przypadku innych metod antykoncepcji, tak i podczas stosowania pierścienia dopochwowego istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania.
Zalety krążka dopochwowego
W czasie stosowania pierścienia, możemy bezproblemowo współżyć z partnerem. Również stosowanie tamponów czy leków dopochwowych nie stanowi problemu, ponieważ nie zmienia to stężenia uwalnianych hormonów z pierścienia ani nie przeszkadza to w ich wchłanianiu przez organizm. Kolejną zaletą krążka jest sposób jego działania – nie dostarczamy hormonów do przewodu pokarmowego, co pomaga zapobiec ogólnoustrojowym skutkom ubocznym stosowania występującym podczas stosowania niektórych środków antykoncepcji. Dzięki jego obecności w pochwie, u kobiety występują mniejsze wahania stężenia hormonów – estrogenu i progesteronu. Zazwyczaj pacjentki nie doświadczają nudności i wymiotów, które często występują przy innych środkach antykoncepcji. Przy zastosowaniu pierścienia u kobiety występują mniejsze krwawienie i plamienie między miesiączkami. Ponadto w odróżnieniu do środków stosowanych doustnie, pierścień zadziała podczas wymiotów czy biegunki.
Wybierz konsultację z przedłużeniem e-Recepty na antykoncepcję
Wybierz lekarza, który pomoże Tobie w potrzebie
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Ndz, Wt, Czw, Pt, Sob 27 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnieniaWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Wt, Czw, Śr, Pt, Sob 164 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Śr, Pon, Wt, Czw, Pt, Sob 542 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro: