1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zębów?

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zębów?

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu zębów?

Ból zębów to jedna z najczęstszych dolegliwości skłaniających do wizyty u dentysty. Przyczyny bólu mogą być bardzo różnorodne – od stanów zapalnych po uszkodzenia mechaniczne. Przyjrzyjmy się najczęstszym powodom tego, dlaczego boli ząb i kiedy należy skorzystać z pomocy specjalisty.

Próchnica zębów – główna przyczyna bólu

Próchnica to jedna z najczęstszych przyczyn bólu zębów. Powstaje na skutek działania bakterii, które rozkładają resztki jedzenia, tworząc kwasy niszczące szkliwo. W początkowej fazie próchnica może być bezobjawowa, jednak gdy dotrze do zębiny lub miazgi, ból staje się intensywny.

Do głównych objawów zalicza się wrażliwość na ciepłe, zimne i słodkie pokarmy. Oprócz tego pojawiający się nagle ból podczas gryzienia. W zaawansowanym studium ten ból nie mija, jest stały i pulsujący. 

Próchnicę można leczyć na wiele sposób. W zależności od stopnia zaawansowania choroby stosuje się wypełnienia, leczenie kanałowe lub nawet ekstrakcję zęba, gdy niemożliwe jest jego uratowanie. Regularne wizyty u stomatologa pomogą wykryć i zatrzymać chorobę na wczesnym stadium.

Zapalenie miazgi zębowej — intensywny ból zębów

Zapalenie miazgi to stan zapalny wewnętrznej części zęba, bogato unerwionej i unaczynionej. Nieleczona próchnica, urazy mechaniczne czy pęknięcia zęba mogą prowadzić do tej bolesnej dolegliwości. Objawem jest ostry, trudny do zlokalizowania ból w szczęce, który nasila się nocą lub w trakcie zmian pozycji ciała. Przy zapaleniu miazgi zębowej odczuwa się szczególną wrażliwość na temperaturę napojów czy jedzenia, a zimą — również na mróz.

Przy zapaleniu miazgi jedynym rozwiązanie jest leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu zmienionej miazgi, oczyszczeniu kanałów i ich wypełnieniu, aby uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości.

Ropień zębowy i infekcje okołozębowe

Ropień zębowy to poważna infekcja bakteryjna, która rozwija się wokół korzenia zęba lub w tkankach otaczających ząb. Jest to stan wymagający pilnej interwencji dentystycznej. Ropień jest przede wszystkim widoczny — to jama wypełniona ropnym płynem. Do innych objawów zalicza się silny, pulsujący ból uniemożliwiający skupienie, dodatkowo także obrzęk dziąseł i twarzy. Zazwyczaj pojawia się również gorączka oraz powiększenie węzłów chłonnych. 

Leczenie obejmuje antybiotykoterapię doustną. Konieczne jest także wykonanie drenażu ropnia. W skrajnych przypadkach może pojawić się konieczność usunięcia zęba. Co ważne, ropień powstaje na skutek nieleczonej próchnicy — to kolejny powód, aby regularnie odwiedzać stomatologa na przegląd uzębienia.

Nadwrażliwość zębów — typowa przypadłość

Nadwrażliwość zębów może być wynikiem odsłonięcia szyjek zębowych, erozji szkliwa lub recesji dziąseł. Chociaż nie zawsze powoduje intensywny ból, może znacznie obniżyć komfort życia. Objawem jest krótkotrwały, ostry ból zębów przy spożywaniu zimnych, gorących lub kwaśnych pokarmów. Zazwyczaj pojawia się także dyskomfort przy szczotkowaniu zębów.

Na początek konieczne jest ustalenie przyczyn nadwrażliwości i jeśli jest to potrzebne, rozpoczęcie stosownego leczenia. Na co dzień pacjent powinien stosować pasty zmniejszające nadwrażliwość dedykowane dla osób z paradontozą. Pomocna okazuje się także fluoryzacja, jeśli nadwrażliwość wynika z erozji szkliwa.

Zęby zatrzymane i rosnące ósemki

Ból związany z wyrzynającymi się zębami mądrości (ósemkami) jest jedną z częściej spotykanych dolegliwości. Zęby zatrzymane mogą powodować stan zapalny dziąseł, ucisk na sąsiednie zęby oraz trudności w jedzeniu i mówieniu. W przypadku zatrzymanych ósemek może również dojść do szczękościsku.

Podstawowym objawem jest ból w tylnej części jamy ustnej, a także obrzęk dziąseł. Zazwyczaj otwieranie ust jest utrudnione, a spożywanie posiłków bardzo bolesne. Przy zatrzymanych zębach konieczne jest wykonanie zabiegu chirurgicznego, aby uniknąć powikłań.

Urazy mechaniczne i pęknięcia zębów

Uszkodzenia mechaniczne, takie jak pęknięcia, ukruszenia czy złamania zębów, zazwyczaj są źródłem ostrego bólu. Do wypadków może dojść np. w trakcie uprawiania sportu, upadku, czy też gryzienia twardych produktów, takich jak orzechy. 

Objawem jest widoczny uszczerbek zęba i ból nasilający się przy gryzieniu i spożywaniu pokarmów. W zależności od stopnia uszkodzenia stosuje się wypełnienia, korony protetyczne lub leczenie kanałowe. Najważniejsze jest jednak jak najszybsze udanie się do stomatologa, ponieważ uszczerbek zwiększa ryzyko wnikania bakterii do wnętrza zęba i powstawania zmian zapalnych.

Dlaczego warto skorzystać z usług dentysty w Londynie? Jeśli odczuwasz ból zębów, nie czekaj – skontaktuj się ze specjalistami z kliniki SW11 Clinic w Londynie. Nasz doświadczony zespół oferuje kompleksową opiekę stomatologiczną, opartą na holistycznym podejściu do zdrowia. Umów wizytę już dziś i zadbaj o zdrowie swoich zębów!

Skontaktuj się z nami: Dentysta Londyn — profesjonalna opieka stomatologiczna blisko Ciebie!

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: