Atopowe zapalenie skóry – przyczyny i objawy
- 2022-01-19
- 0 Lubię
- 1390
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to powszechne schorzenie, które nieprzyjemnie wpływa na nasze codzienne życie. Skóra stanowi jeden ze zmysłów, który odpowiada na bodźce zewnętrzne takie jak ciepło, dotyk czy ból. Atopowe zapalenie skóry znane jest również pod nazwami egzemy lub wyprysku atopowego. Egzema zazwyczaj objawia się w dziecięcym wieku i może trwać nawet przez całe życie. Najczęstszym objawem jest silne swędzenie i suchość skóry, a także rumień i stany zapalne.
Co to jest atopowe zapalenie skóry?
Atopowe zapalenie skóry to schorzenie, które ujawnia się już w okresie dziecięcym. AZS jest zaliczane do chorób alergicznych o przewlekłym i nawracającym przebiegu. Choroba najczęściej zostaje zdiagnozowana w ciągu pierwszych pięciu lat życia. Z egzemą często współwystępuje alergiczny nieżyt nosa i/lub astma oskrzelowa. Choroby te również należą do rodzaju atopowych.
Atopowe zapalenie skóry objawy
Typowym objawem jest uporczywy świąd i sucha skóra. Do podstawowych objawów należą również charakterystyczne zmiany skórne i ich zwiększona intensywność po stresujących sytuacjach.
Innymi objawami mogą być:
- rumień
- nietolerancja materiałów wełnianych i/lub wybranych składników pokarmowych
- rybia łuska
- pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym
- łupież
- intensywne swędzenie skóry przy poceniu
- wypryski na dłoniach, stopach, sutkach
- szybkie reakcje skórne
- zaćma
Atopowe zapalenie skóry na twarzy to przede wszystkim widoczny rumień oraz przebarwione powieki i okolice oczu.
Jaka jest przyczyna atopowego zapalenia skóry?
Atopowe zapalenie skóry występuje najczęściej u dzieci, których rodzice zmagali się z tym schorzeniem. Badania wskazują na to, że zależności pomiędzy czynnikami genetycznymi, immunologicznymi i środowiskowymi są główną przyczyną występowania wyprysków atopowych.
Na postępowanie i rozwój choroby mają wpływ alergeny, jakość, temperatura i wilgotność powietrza, zakażenia bateryjne, przewlekły stres oraz substancje drażniące takie jak detergenty czy niektóre składniki kosmetyków.
Jak wygląda atopowe zapalenie skóry?
Wyprysk atopowy u niemowląt występuje w pierwszej kolejności na twarzy, potem na szyi i tułowiu. Zarówno u starszych dzieci, jak i u nastolatków chorobę można zauważyć na zgięciach stawowych, przede wszystkim podkolanowych, łokciowych i fałdzie szyjnym. Natomiast u dorosłych wypryski mogą być widoczne już na całym ciele.
Gdy zauważysz jakiekolwiek objawy atopowego zapalenia skóry należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem dermatologiem, który przeprowadzi diagnostykę i zaproponuje odpowiednie leczenie schorzenia.
Jak pozbyć się atopowego zapalenia skóry?
Domowe sposoby na atopowe zapalenie skóry sprawdzą się na uzupełnienie kuracji zleconej przez lekarza. Rumianek na AZS to jeden z polecanych sposobów na walkę z wypryskami atopowymi. Można dodać go do kąpieli leczniczej, natomiast przed użyciem rumianku najlepiej skonsultować się z lekarzem, ponieważ koszyczki rumianku mogą uczulać niektóre osoby, a wtedy skutek będzie zupełnie odwrotny od zamierzonego.
Kąpiel lecznicza to około 5 minut leżenia w wodzie bez chloru o maksymalnej temperaturze 30 stopni Celsjusza. W pierwszej kolejności należy delikatnie umyć ciało, następnie dolać do wody dawkę płynu natłuszczającego skórę. Po kąpieli ostrożnie osusz skórę i użyj emolientu. Inne domowe metody to prysznic w ciągu dnia, regularne natłuszczanie skóry, mokre opatrunki, żelowe kompresy, maść szałwiowa lub olej kokosowy.
Atopowe zapalenie skóry to powszechne schorzenie skóry, które nieprzyjemnie wpływa na nasze codziennie życie. Egzema dotyczy aż 20% niemowlaków i około 3% osób dorosłych, ze względu na powszechne występowanie zostało uznane za chorobę cywilizacyjną.
Źródła:
B. Bartoszek, Atopowe zapalenie skóry jako choroba psychosomatyczna, KUL, Lublin 2010, s. 57-74.
J. Kasznia-Kocot, K. Reichmann i inni, Wybrane aspekty jakości życia w atopowym zapaleniu skóry, [w:] Medycyna Środowiskowa – Environmental Medicine, 17 (2), s. 42-51.
A. Rosińska, I. Stajkowska i inni, Rola alergenów pokarmowych w etiopatogenezie atopowego zapalenia skóry, [w:] Post Dermatol Alergol, XXIV (5), s. 224–232.
https://bestmedicalbrands.com/pl/n/Leczenie-atopowego-zapalenia-skory-stanowisko-ekspertow/28
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online