Zapalenie pęcherza – objawy, przyczyny i ile trwa?
- 2023-01-18
- 0 Lubię
- 4591
Zapalenie pęcherza to infekcja dróg moczowych, która atakuje pęcherz. W większości przypadków zapalenie pęcherza moczowego pojawia się, gdy występuje infekcja spowodowana przez bakterie. Nazywa się to infekcją dróg moczowych. Infekcja pęcherza może być bolesna i denerwująca. Jeśli rozprzestrzenia się na nerki, może stać się poważnym problemem zdrowotnym. Zapalenie pęcherza często samoistnie ustępuje lub można je leczyć antybiotykami. Niektóre osoby często chorują na zapalenie pęcherza moczowego i mogą wtedy wymagać regularnego lub długotrwałego leczenia. Z artykułu dowiesz się, jakie są objawy zapalenia pęcherza, ile trwa i jakie są przyczyny i jak wygląda leczenie.
Przeczytaj również, 5 sposobów, jak dbać o nerki?
Zapalenie pęcherza – objawy
Objawy zapalenia pęcherza moczowego mogą obejmować:
- częste pragnienie oddania moczu,
- potrzeba oddania moczu zaraz po opróżnieniu pęcherza,
- mętny lub nieprzyjemnie pachnący mocz,
- niska gorączka,
- krew w moczu,
- ból podczas stosunku płciowego,
- uczucie ucisku lub pełności pęcherza,
- skurcze w brzuchu lub plecach.
Jeśli infekcja pęcherza rozniesie się na nerki, może stać się poważnym problemem zdrowotnym. Oprócz objawów wymienionych powyżej, objawy infekcji nerek obejmują:
- mdłości,
- wymioty,
- ból pleców lub boku,
- dreszcze.
Należy pamiętać, że objawy, takie jak gorączka lub krew w moczu, same w sobie nie są objawami zapalenia pęcherza moczowego. Przy infekcji nerek występują tylko w połączeniu z innymi objawami. Zasięgnij natychmiastowej pomocy lekarskiej, jeśli uważasz, że masz infekcję nerek.
Zapalenie pęcherza – ile trwa?
Po jakim czasie przechodzi zapalenie pęcherza? Czas choroby zależy w głównej mierze od objawów, metody leczenia i ogólnego stanu chorego. Zapalenie może przybierać formę przewklekłą lub ostrą, a objawy mogą utrzymywać się nawet do kilku tygodni.
Zapalenie pęcherza – przyczyny
Zapalenie pęcherza moczowego jest zwykle powodowane przez bakterie z kału dostające się do rurki, która odprowadza mocz z organizmu (cewka moczowa). Kobiety mają krótszą cewkę moczową niż mężczyźni. Oznacza to, że bakterie z większym prawdopodobieństwem dotrą do pęcherza i wywołają infekcję. Czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo przedostania się bakterii do pęcherza obejmują:
- seks,
- wycieranie pośladków od tyłu do przodu po skorzystaniu z toalety,
- cewniki moczowe (rurka w pęcherzu służąca do odprowadzania moczu),
- stosowanie środka plemnikobójczego z antykoncepcją,
- stany, które blokują drogi moczowe, takie jak kamienie nerkowe,
- ciąża,
- stany, które utrudniają całkowite opróżnienie pęcherza, takie jak powiększenie prostaty u mężczyzn (przeczytaj, jak rozpoznać problemy z prostatą?),
- przejście menopauzy,
- cukrzyca,
- osłabiony układ odpornościowy.
Czym leczyć zapalenie pęcherza moczowego?
Antybiotyki są powszechną metodą leczenia bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego. Skonsultuj się z urologiem w celu leczenia.
Chirurgia może stanowić metodę leczenia przewlekłego zapalenie pęcherza moczowego.
Domowe sposoby łagodzące dyskomfort to:
- termofor na brzuch lub plecy,
- środki przeciwbólowe bez recepty, takie jak acetaminofen i ibuprofen,
- kąpiele nasiadowe.
Czasami objawy zapalenia pęcherza moczowego można opanować w domu, bez przyjmowania leków. Typowe metody terapii domowej to:
- sok żurawinowy,
- picie dużej ilości płynów,
- noszenie bawełnianej bielizny i luźnej odzieży,
- unikanie jedzenia lub napojów, co do których podejrzewasz, że pogarszają objawy.
Przeczytaj również, Co daje regularne chodzenie na saunę?
Źródła:
- mayoclinic.org/diseases-conditions/cystitis/symptoms-causes/syc-20371306
- nhs.uk/conditions/cystitis/
- healthline.com/health/cystitis
- betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/cystitis
- nhs.uk/conditions/urinary-tract-infections-utis/
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt, Pon, Czw, Sob 46 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
JANIAK MED - Naramowicka 31A POZNAŃ Przyjmuje w: Śr, Pt, Sob, Pon 5 poleceń lekarza Nie wystawiam recept i nie wystawiam zwolnieńWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Sob 178 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Ndz 77 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt, Pon, Ndz 191 poleceń lekarza Wystawiam recepty. Nie wystawiam zwolnień Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Czw, Pon, Pt, Sob, Ndz 218 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro: