1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. 5 sposobów, jak dbać o nerki?

5 sposobów, jak dbać o nerki?

5 sposobów, jak dbać o nerki?

Nerki to narządy wielkości pięści zlokalizowane na dole klatki piersiowej po obu stronach kręgosłupa. Pełnią kilka ważnych funkcji. Przede wszystkim, filtrują produkty przemiany materii, nadmiar wody i inne zanieczyszczenia z krwi. Te produkty przemiany materii są przechowywane w pęcherzu, a następnie wydalane z moczem. Dodatkowo nerki regulują poziom pH, soli i potasu w organizmie. Wytwarzają również hormony regulujące ciśnienie krwi i kontrolujące produkcję czerwonych krwinek. Nerki są również odpowiedzialne za aktywację formy witaminy D, która pomaga organizmowi wchłaniać wapń do budowy kości i regulowania funkcji mięśni. 

Utrzymanie zdrowych nerek jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Utrzymując zdrowe nerki, organizm odpowiednio filtruje, a następnie wydala odpady i związki toksyczne z organizmu, a także wytwarza hormony, które pomagają organizmowi prawidłowo funkcjonować. Oto kilka wskazówek, które pomogą utrzymać zdrowe nerki.

Przeczytaj również,  jak leczyć chorobę wrzodową?

Jak dbać na co dzień o nerki?

Niestety objawy choroby nerek nie zawsze są zauważalne, a 40% osób z poważnymi zaburzeniami czynności nerek nie zdaje sobie sprawy, że ma przewlekłą chorobę nerek. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, czy możesz być zagrożony. Czynniki ryzyka przewlekłej choroby nerek to między innymi:

Specjaliści zalecają śledzenie corocznych badań u lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz ten może zlecić badania krwi lub badania moczu. Badania te mogą wykryć chorobę nerek we wczesnym stadium i pomóc spowolnić jej postęp.

Oto 5 sposobów na dbanie o nerki i zapobieganie chorobom nerek:

  1. Bądź aktywny fizycznie

Regularne ćwiczenia są dobre nie tylko dla utrzymania zdrowej wagi. Mogą także obniżyć ryzyko przewlekłej choroby nerek, obniżyć ciśnienie krwi i poprawić zdrowie serca, co jest ważne dla zapobiegania uszkodzeniom nerek. Spacery, bieganie, jazda na rowerze, a nawet taniec są świetne dla Twojego zdrowia. Znajdź taką aktywność fizyczną, która sprawia, że dobrze się bawisz. Łatwiej będzie się tego trzymać i osiągnąć świetne rezultaty.

  1. Dokonuj zdrowych wyborów żywieniowych

Wybieraj produkty, które są zdrowe dla serca i całego ciała: świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste oraz produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu lub odtłuszczone. Jedz zdrowe posiłki, przy tym ogranicz sól i cukier. Staraj się spożywać mniej niż 2300 miligramów sodu każdego dnia. Sól wpływa na ludzi na różne sposoby. U niektórych zwiększa ilość białka w moczu, co może uszkodzić nerki lub pogorszyć chorobę nerek. Duża ilość soli zwiększa również ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, typowej przyczyny choroby nerek i kamieni nerkowych. Staraj się również, aby mniej niż 10 procent dziennych kalorii pochodziło z cukrów. 

  1. Monitoruj swoją cukrzycę, ciśnienie krwi i poziom cholesterolu

Cukrzyca i nadciśnienie są jednymi z głównych przyczyn niewydolności nerek. Cukrzyca jest w dużej mierze napędzana przez otyłość, która może powodować wysokie ciśnienie krwi i cholesterol. A cukrzycowa choroba nerek jest głównym powodem rozwoju przewlekłej choroby nerek w stadium końcowym. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie przeprowadzać badania i mieć wyniki pod kontrolą. Co więcej, badanie przeprowadzone przez National Kidney Foundation wykazało, że osoby z wysokim poziomem cholesterolu są dwukrotnie bardziej narażone na rozwój przewlekłej choroby nerek. 

  1. Pij dużo płynów

Za banalną radą, by pić osiem szklanek wody dziennie, nie kryje się żadna magia. Jest to dobry cel właśnie dlatego, że zachęca do nawodnienia organizmu. Regularne, stałe spożywanie wody jest bardzo ważne dla Twoich nerek. Picie wody pomaga usunąć nadmiar sodu i toksyny z nerek. Zmniejsza również ryzyko przewlekłej choroby nerek. Staraj się spożywać co najmniej 1,5 do 2 litrów dziennie. Dokładnie to, ile wody potrzebujesz, zależy w dużej mierze od Twojego zdrowia i stylu życia. Czynniki takie jak klimat, ćwiczenia, płeć, ogólny stan zdrowia oraz to, czy jesteś w ciąży lub karmisz piersią, są ważne do rozważenia przy planowaniu dziennego spożycia wody. Osoby, które wcześniej miały kamienie nerkowe, powinny pić nieco więcej wody, aby zapobiec odkładaniu się kamieni w przyszłości.

  1. Rzuć palenie i ogranicz spożywanie alkoholu

Palenie może uszkadzać naczynia krwionośne, co zmniejsza przepływ krwi w nerkach. Kiedy nerki nie mają odpowiedniego przepływu krwi, nie mogą funkcjonować na optymalnym poziomie. Palenie zwiększa również ryzyko wysokiego ciśnienia krwi, a także ryzyko raka nerki. Chociaż waporyzacja z elektronicznych papierosów może nie narażać kogoś na wiele toksyn zawartych w dymie tytoniowym, to nikotyna nadal jest bardzo uzależniająca i ciężka dla organizmu. Ponadto w roztworach do waporyzacji jest wiele innych szkodliwych chemikaliów. 

Dodatkowo picie zbyt dużej ilości alkoholu może uszkodzić wiele części ciała, w tym nerki. National Kidney Foundation ostrzega, że regularne intensywne picie wpływa na nerki i ich funkcję oraz podwaja ryzyko chorób nerek. Jeśli jesteś zdrowy, drink lub dwa raczej nie zaszkodzą Twoim nerkom. Jednak upijanie się (wypicie więcej niż czterech drinków w czasie krótszym niż 2 godziny) może spowodować nagłe, poważne szkody i może prowadzić do długotrwałych problemów. Dowiedz się, jak przestać pić alkohol? Alkohol często może spowodować odwodnienie, co uniemożliwia prawidłową pracę nerek. Prowadzi to do przyrostu masy ciała, chorób wątroby, nadciśnienia i innych stanów, które bardziej je obciążają.

Co możesz zrobić, aby poprawić zdrowie nerek?

Twoje nerki są niezbędne dla zdrowia całego organizmu. Organy te są odpowiedzialne za wiele funkcji, od przetwarzania odpadów z ciała po wytwarzanie hormonów. Dlatego dbanie o nerki powinno być najwyższym priorytetem zdrowotnym. Utrzymanie aktywnego, świadomego stylu życia to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić, aby mieć pewność, że Twoje nerki pozostaną zdrowe. Jeśli masz przewlekły stan chorobowy, który zwiększa ryzyko uszkodzenia nerek, powinieneś ściśle współpracować z lekarzem, aby obserwować oznaki utraty funkcji nerek.

Przeczytaj również, jakie są przyczyny i objawy miażdżycy?

Źródła:

  1. https://www.webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-keep-kidneys-healthy
  2. https://www.healthline.com/health/kidney-health#stay-hydrated
  • Udostępnij artykuł: