1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Pluskwy domowe (łóżkowe) – objawy i leczenie ugryzień

Pluskwy domowe (łóżkowe) – objawy i leczenie ugryzień

Pluskwy domowe (łóżkowe) – objawy i leczenie ugryzień
  • 2022-11-21
  • 1640

Pluskwy są małymi, owalnymi, brązowawymi owadami, które żywią się krwią zwierząt lub ludzi. Dorosłe pluskwy mają płaskie ciała mniej więcej wielkości pestki jabłka. Po spożyciu krwi ich ciała puchną i przybierają czerwonawy kolor. Pluskwy nie mogą latać, ale za to szybko się przemieszczają po podłogach, ścianach, a nawet sufitach. Samice pluskiew mogą przez całe życie składać setki jaj, z których każde ma wielkość pyłku kurzu. Często mieszkają na meblach lub pościeli. Ich ukąszenia mogą powodować swędzenie, ale zazwyczaj nie powodują innych problemów zdrowotnych.

Przeczytaj również, Jakie są objawy alergii na kota?

Kiedy pluskwy są aktywne?

Pluskwy są aktywne głównie w nocy. Atakują ludzi podczas snu. Żywią się przekłuwając skórę i wysysając krew przez wydłużony dziób. Robaki żerują od trzech do 10 minut, aby nabrzmieć, a następnie czołgają się niezauważone. 

Objawy ugryzienia przez pluskwę

Większość ukąszeń pluskiew początkowo jest bezbolesna, ale później zamienia się w swędzące pręgi na skórze. Gdzie najbardziej gryzą pluskwy? Ukąszenia pluskiew mogą być na każdym obszarze skóry odsłoniętej podczas snu. Ślady po ugryzieniu są podobne do śladów po ugryzieniu komara lub pchły – są to lekko opuchnięte i zaczerwienione miejsca, które mogą swędzieć i podrażniać. Ślady ugryzień mogą być przypadkowe lub pojawiać się w linii prostej. Inne objawy ukąszeń pluskiew obejmują bezsenność, niepokój i problemy skórne, które wynikają z obfitego drapania ukąszeń. Ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy, że mają inwazję pluskiew, mogą przypisywać swędzenie i pręgi innym przyczynom, takim jak komary. Aby potwierdzić ukąszenia pluskiew, musisz znaleźć i zidentyfikować same pluskwy w domu. 

Jakie zagrożenie dla zdrowia stanowią pluskwy?

Ugryzienie przez pluskwę wpływa na każdą osobę inaczej. Reakcje na ugryzienie mogą wahać się od braku jakichkolwiek fizycznych oznak ugryzienia, przez mały ślad po ugryzieniu, aż po poważną reakcję alergiczną. Pluskwy nie są uważane za niebezpieczne; jednak reakcja alergiczna na kilka ukąszeń może wymagać pomocy medycznej.

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

Pluskwy mogą chować się w wielu miejscach, w tym na ramach łóżek, materacach, ubraniach, meblach, za obrazami i pod luźną tapetą. Objawy pluskiew obejmują:

  • ukąszenia – często na skórze odsłoniętej podczas snu, jak twarz, szyja i ramiona,
  • plamy krwi na pościeli – od ukąszeń lub zgniecenia pluskwy,
  • małe brązowe plamy na pościeli lub meblach (odchody pluskwy).

Niektórzy ludzie reagują alergicznie na ukąszenia. Mogą wówczas być bardzo swędzące i może wystąpić bolesny obrzęk. Poważna reakcja alergiczna (anafilaksja) jest również możliwa, ale stosunkowo rzadko.

W jaki sposób pluskwy mogą się dostać do domu?

Pluskwy mogą pochodzić z innych zaatakowanych obszarów lub z używanych mebli. Mogą przejść na Twój bagaż, plecak lub inne przedmioty umieszczonych na miękkich lub tapicerowanych powierzchniach. Mogą się również przemieszczać się między pokojami w budynkach wielorodzinnych, takich jak kompleksy mieszkalne i hotele.

Pluskwa łóżkowa – leczenie ugryzień

Ukąszenia pluskiew zwykle ustępują samoistnie w ciągu około tygodnia. Rzeczy, które możesz zrobić, to między innymi:

  • chłodny okład lub umieszczenie czegoś chłodnego na dotkniętym obszarze, aby złagodzić swędzenie i obrzęk,
  • utrzymanie dotkniętego obszaru w czystości,
  • nie drapanie ukąszeń, aby uniknąć infekcji.

Możesz również zapytać farmaceutę o:

  • łagodny krem steroidowy, taki jak krem hydrokortyzonowy, aby złagodzić ukąszenia pluskiew (dzieci poniżej 10 lat i kobiety w ciąży powinny zasięgnąć porady lekarza przed zastosowaniem kremu hydrokortyzonowego),
  • leki przeciwhistaminowe – mogą pomóc, jeśli ukąszenia bardzo swędzą i nie możesz spać.

Przeczytaj również, Czym jest Alergia pokarmowa?

Źródła:

  1. www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/bedbugs-infestation
  2. www.health.ny.gov/environmental/pests/bedbugs.htm
  3. www.nhs.uk/conditions/bedbugs/
  4. www.cdc.gov/parasites/bedbugs/faqs.html
  • Udostępnij artykuł: