1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Kogo dotyka depresja? Przyczyny

Kogo dotyka depresja? Przyczyny

Kogo dotyka depresja? Przyczyny
  • 2022-07-22
  • 1604 Wyświetlenia

Depresja to stan chorobowy, który wpływa na nastrój i zdolność do funkcjonowania. Jej typy obejmują depresję kliniczną, dwubiegunową, dystymię, sezonowe zaburzenie afektywne i inne. Opcje leczenia obejmują porady, leki, stymulację mózgu i terapie uzupełniające.

Przeczytaj również, jakie są objawy depresji?

Skąd bierze się depresja? Przyczyny

Nie ma jednej przyczyny depresji. Choroba może wystąpić z różnych powodów i ma wiele różnych wyzwalaczy. W przypadku niektórych osób przyczyną może być przygnębiające lub stresujące wydarzenie życiowe, takie jak żałoba, rozwód, choroba, zwolnienie z pracy oraz martwienie się o pracę lub pieniądze.

Różne wydarzenia mogą często niefortunnie łączyć się ze sobą i efekcie doprowadzić do depresji. Ludzie często mówią o „skręcającej się spirali” wydarzeń, która prowadzi do depresji. Na przykład, gdy rozpadnie się związek z partnerem, prawdopodobnie poczujesz się przygnębiony, możesz wówczas przestać spotykać się z przyjaciółmi i rodziną, a do tego możesz zacząć pić więcej alkoholu. Wszystko to może sprawić, że zaczniesz czuć się gorzej i wywołać depresję.

Główne przyczyny depresji:

  • Indywidualne cechy osobowości – osoby, które zmagają się z niską samooceną lub nadmiernym samokrytycyzmem są bardziej podatni na depresję. Może to być spowodowane genami lub doświadczeniami z wczesnych lat życia lub jednym i drugim. 
  • Stresujące wydarzenia – większość ludzi potrzebuje czasu, aby pogodzić się z traumatycznymi wydarzeniami, takimi jak żałoba lub rozpad związku. Kiedy pojawiają się takie sytuacje, ryzyko popadnięcia w depresję wzrasta.
  • Samotność – uczucie osamotnienia spowodowane na przykład odcięciem się od rodziny i przyjaciół może zwiększać ryzyko depresji. 
  • Historia rodzinna – istnieje większe ryzyko zachorowania na depresję, jeśli ktoś z rodziny cierpiał na nią w przeszłości.
    • Poród – niektóre kobiety są szczególnie narażone na depresję po urodzeniu dziecka. Zmiany hormonalne i fizyczne, a także dodatkowa odpowiedzialność za nowe życie, mogą doprowadzić do depresji poporodowej.
  • Alkohol i narkotyki – alkohol i inne używki wpływają na chemię mózgu, co zwiększa ryzyko depresji.
  • Choroba – długotrwała lub zagrażająca życiu choroba lub urazy głowy mogą mieć wpływ na pojawienie się depresji.
  • Hormony – żeńskie hormony estrogen i progesteron w różnych okresach, takich jak cykl menstruacyjny, okres poporodowy, okołomenopauzalny lub menopauza, mogą zwiększać ryzyko depresji.
  • Ból – ludzie, którzy odczuwają emocjonalny lub przewlekły ból fizyczny przez długi czas, są znacznie bardziej podatni na depresję.

Co się dzieje w mózgu podczas depresji?

Chociaż przeprowadzono wiele badań w tej złożonej dziedzinie, to wciąż jest wiele rzeczy, które nie są jasne. Depresja nie jest po prostu wynikiem braku równowagi chemicznej, na przykład dlatego, że dana osoba ma za dużo lub za mało określonej substancji chemicznej w mózgu. Uważa się jednak, że zaburzenia w normalnych procesach komunikacji chemicznej między komórkami nerwowymi w mózgu przyczyniają się do depresji.

Niektóre czynniki, które mogą prowadzić do nieprawidłowej regulacji nastroju w mózgu, obejmują:

  • podatność genetyczną,
  • silny stres,
  • zażywanie leków, narkotyków i alkoholu,
  • inne schorzenia.

Większość nowoczesnych antydepresantów ma wpływ na przekaźniki chemiczne w mózgu, w szczególności serotoninę i noradrenalinę, które przekazują informacje pomiędzy komórkami mózgowymi.

Czy depresja jest uleczalna?

Depresja wpływa na każdego inaczej. U niektórych ludzi po prostu przychodzi i odchodzi samoistnie. U innych natomiast może trwać wiele lat. Można doświadczyć jednego epizodu depresji lub może to być walka trwająca całe życie. Trudno przewidzieć, jakie będzie doświadczenie z depresją. Na szczęście nie trzeba siedzieć i czekać, aż depresja sama zniknie. Podobnie jak inne choroby psychiczne, depresję można leczyć. Do tego najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy lekarza lub terapeuty.

Aktywna praca nad poprawą zdrowia psychicznego jest podstawą procesu leczenia. Wiele metod leczenia depresji to po prostu dobre, zdrowe nawyki. Często wspierane farmakoterapią. Może zająć trochę czasu, zanim zostanie znaleziona kombinacja terapii, która będzie najskuteczniejsza, ale szukanie sposobów na poprawę zdrowia psychicznego jest satysfakcjonującym doświadczeniem, z korzyściami, które wykraczają daleko poza kontrolowanie depresji.

Przeczytaj również, czym są zaburzenia lękowe?

Źródła

  1. https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/clinical-depression/treatment/
  2. https://screening.mhanational.org/content/does-depression-go-away-its-own/
  3. https://www.healthline.com/health/depression#symptoms
  4. https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/clinical-depression/causes/
  • Udostępnij artykuł: