1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Hemoroidy – objawy i przyczyny

Hemoroidy – objawy i przyczyny

Hemoroidy – objawy i przyczyny
  • 2022-01-28
  • 1135

Hemoroidy to żyły w odbycie i dolnej części odbytnicy. Mogą się rozwijać pod skórą wokół odbytu (hemoroidy zewnętrzne) lub w odbytnicy (hemoroidy wewnętrzne). Spuchnięte hemoroidy to jeden z najczęstszych powodów krwawienia z odbytu. Inne objawy to ból, swędzenie i dyskomfort. Choć hemoroidy nie należą do niebezpiecznych chorób to mogą być nawracającym i bolesnym doświadczeniem. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na ich leczenie, które przynoszą ulgę.

Czym są hemoroidy?

W pewnym sensie każdy z nas ma hemoroidy. Są to skupiska żył pod błonami śluzowymi w najniższych częściach odbytu. Stan, który większość z nas nazywa hemoroidami, rozwija się, gdy owe żyły stają się spuchnięte i powiększone. Hemoroidy wewnętrzne znajdują się w odbytnicy na tyle głęboko, że zwykle nie da się ich zobaczyć ani poczuć. Z kolei hemoroidy zewnętrzne znajdują się pod skórą wokół odbytu, gdzie znajduje się o wiele więcej nerwów, niż przy hemoroidach wewnętrznych. W związku z tym, spuchnięte hemoroidy zewnętrzne są bardziej bolesne.

U kogo występują hemoroidy? Hemoroidy – przyczyny

Hemoroidy występują w takim samym stopniu u mężczyzn, jak i u kobiet. Jest to na tyle powszechne schorzenie, że według szacunków około połowa ludzi zmierzy się z hemoroidami jeszcze przed 50 rokiem życia. Duża część kobiet ma hemoroidy podczas ciąży lub po porodzie. Szacuje się, że około trzy czwarte dorosłych od czasu do czasu ma hemoroidy.

Mogą się pojawić u Ciebie, jeżeli:

  • podczas wypróżniania przesz na siłę i dojdzie do nadwyrężenia żył,
  • jesteś w ciąży,
  • w Twojej rodzinie to częsta dolegliwość,
  • masz nadwagę,
  • jesteś powyżej 50 roku życia,
  • masz długotrwałe zaparcia lub biegunkę.

Osoby, które stoją lub siedzą przez długi czas, są również bardziej zagrożone.

Hemoroidy – objawy

Hemoroidy występują, gdy żyły lub naczynia krwionośne wokół odbytu stają się spuchnięte i podrażnione. Objawy powiększonych hemoroidów wewnętrznych to najczęściej krew i ból podczas wypróżniania się. Natomiast objawy hemoroidów zewnętrznych to ból, krwawienie, silmy dyskomfort, swędzenie i obrzęk. Krwawienie zwykle jest dostrzegane na papierze toaletowym po załatwieniu się. Inne dolegliwości to nieprzyjemne uczucie niepełnego wypróżnienia. To uczucie pojawia się, ponieważ w kanale odbytu znajdują się powiększone guzki krwawnicze.

Hemoroidy – leczenie

Hemoroidy wewnętrzne najczęściej same cofają się do środka. Leczenie hemoroidów będzie zależało od tego, jak poważne są Twoje dolegliwości. Przy niewielkich objawach ulgę mogą przynieść domowe sposoby i specjalna maść na hemoroidy. Jeżeli hemoroidy są duże, możesz potrzebować operacji leczenia hemoroidów.

Domowe sposoby na hemoroidy to:

  • spożywaj więcej błonnika i pij więcej wody,
  • nie obciążaj się podczas wypróżnień,
  • stosuj kąpiele nasiadowe,
  • zrób okład z lodu, który ukoi ból i zmniejszy obrzęk,
  • stosuj maści polecone przez lekarza.

Hemoroidy – jak zapobiegać?

Aby uniknąć okazjonalnych dolegliwości z hemoroidami przede wszystkim jedz więcej błonnika, bądź aktywny fizycznie – w szczególności, jeżeli masz siedzący tryb życia i nie wstrzymuj – jeżeli poczujesz potrzebę wypróżnienia, natychmiast idź do toalety. Jedz zdrowo i pilnuj swojej wagi.

Hemoroidy zazwyczaj nie są niebezpieczną dolegliwością. Natomiast jeśli objawy nie ustępują w ciągu tygodnia lub zauważysz zwiększone krwawienie, skontaktuj się z lekarzem, aby upewnić się, że nie doszło do poważniejszego stanu.  

Źródła:
A. Szczeklik, P. Gajewski, Choroby wewnętrzne – kompendium medycyny praktycznej. Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2009.
F.H. Wullink, Hemoroidy, Medpharm, Polska 2008.
https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/hemorrhoids

  • Udostępnij artykuł: