1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Czym jest stomatologia zachowawcza?

Czym jest stomatologia zachowawcza?

Czym jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza jest najbardziej podstawową usługą, którą świadczą gabinety stomatologiczne, z której najczęściej korzystają pacjenci. To nic innego jak profilaktyka i leczenie próchnicy. Nieleczona próchnica może doprowadzić nawet do utraty zębów.

Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawcza nazywana jest również stomatologią ogólną. Ma za zadanie kontrolować stan zębów i jamy ustnej pacjentów. Regularne stosowanie stomatologii zachowawczej efektywnie wzmacnia struktury zębów oraz uodparnia je na działanie bakterii. Celem leczenia zachowawczego jest skuteczne zminimalizowanie rozprzestrzeniania się próchnicy, co w efekcie pozwoli uniknąć skomplikowanego, bolesnego, a także kosztownego leczenia w przyszłości.

Co obejmuje stomatologię zachowawczą?

Stomatologia zachowawcza obejmuje zarówno samą profilaktykę jamy ustnej, jak i już faktyczne leczenie ubytków próchnicznych. Do najpopularniejszych działań profilaktycznych należą badania kontrolne jamy ustnej i zębów, zabiegi minimalizujące nadwrażliwość i krwawienia z dziąseł, oczyszczanie zębów z płytki nazębnej oraz kamienia, piaskowanie, polerowanie, czy też lakierowanie. Jeśli chodzi o wszelkie zabiegi dotyczące leczenia ubytków zębowych, które powstały na skutek próchnicy, jest to m.in. leczenie próchnicy zębów, wypełnianie wszelkiego rodzaju ubytków, odbudowa korony zębowej oraz higienizacja jamy ustnej.

 

Stomatologia zachowawcza krok po kroku

Leczenie zachowawcze rozpoczyna się od wnikliwej rozmowy z pacjentem i poznaniem jego oczekiwań, lekarz zadaje pytania dotyczące ogólnego stanu zdrowia, a także diety i rutyny higienicznej. Podczas badania stanu zdrowia jamy ustnej, stomatolog identyfikuje występujące problemy, tak aby je wyeliminować lub ograniczyć ich negatywny wpływ na uzębienie. Faza leczenia obejmuje minimalnie inwazyjne metody. Próchnicę początkową leczy się zazwyczaj wykorzystując zjawisko mineralizacji. Przy nieco bardziej zaawansowanym stadium próchnicy stosuje się materiały kompozytowe oraz nowoczesne systemy wiążące. Stomatologia zachowawcza z endodoncją Wiele gabinetów oferuje stomatologię zachowawczą połączoną z endodoncją. Jest to nic innego, jak profilaktyka próchnicy zębów oraz leczenie już powstałych ubytków próchniczych. Ta technika pozwala na przywróceniu naturalnych właściwości zębów, które zostały utracone na skutek działania bodźców zewnętrznych. To przede wszystkim próchnica, która nieleczona może doprowadzić nawet do utraty zębów. Leczenie zachowawcze z endodoncją wykorzystuje leczenie próchnicy zębów i leczenie endodontyczne (kanałowe).

  • Udostępnij artykuł: