1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Czym jest nadciśnienie tętnicze? Objawy i przyczyny

Czym jest nadciśnienie tętnicze? Objawy i przyczyny

Czym jest nadciśnienie tętnicze? Objawy i przyczyny

Nadciśnienie tętnicze rzadko daje widoczne i wyraźnie odczuwalne objawy. Ale jeśli nie jest leczone, zwiększa ryzyko poważnych problemów, takich jak zawał serca i udar. Ciśnienie odczytuje się za pomocą dwóch wartości – ciśnienie skurczowe (wyższa liczba) to siła, z jaką serce pompuje krew w całym ciele i ciśnienie rozkurczowe (niższa liczba) to opór przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. 

Jakie są objawy nadciśnienia tętniczego?

Wysokie ciśnienie krwi wynosi 140/90mmHg lub więcej (lub 150/90mmHg lub więcej, gdy masz ponad 80 lat). Idealne ciśnienie krwi jest zwykle uważane za od 90/60mmHg do 120/80mmHg. Należy pamiętać, że ciśnienie krwi u każdego będzie nieco inne. To, co jest uważane za niskie lub wysokie dla kogoś innego, może być normalne dla Ciebie. 

Nadciśnienie nazywane jest „cichym zabójcą”. Większość osób z nadciśnieniem nie zdaje sobie sprawy z problemu, ponieważ może on nie mieć żadnych znaków ostrzegawczych ani objawów. Z tego powodu trzeba pamiętać, aby regularnie mierzyć ciśnienie krwi.

Niektóre osoby z wysokim ciśnieniem krwi mogą mieć bóle głowy, duszności lub krwawienia z nosa, ale te objawy nie są specyficzne i zwykle nie występują, dopóki wysokie ciśnienie krwi nie osiągnie ciężkiego lub zagrażającego życiu etapu.

Od czego jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze rozpoznaje się, gdy mierzone w dwa różne dni odczyty ciśnienia skurczowego w obu dniach wynoszą ≥140 mmHg i/lub odczyty ciśnienia rozkurczowego w obu dniach wynoszą ≥90 mmHg.

Nadciśnienie tętnicze – przyczyny

Wysokie ciśnienie krwi zwykle rozwija się z czasem. Może się to zdarzyć z powodu niezdrowego stylu życia, takiego jak brak wystarczającej regularnej aktywności fizycznej. Niektóre choroby, takie jak cukrzyca lub otyłość, mogą również podnosić ryzyko rozwoju nadciśnienia. Wysokie ciśnienie krwi może również wystąpić w ciąży.

Co to jest nadciśnienie tętnicze złośliwe?

Nadciśnienie złośliwe jest najcięższym rodzajem wysokiego ciśnienia krwi. Jest to niezwykle wysokie ciśnienie, które szybko się rozwija i powoduje pewien rodzaj uszkodzenia narządów. Normalne ciśnienie krwi jest poniżej 120/80. Osoba z nadciśnieniem złośliwym ma ciśnienie krwi, które zwykle wynosi powyżej 180/120. Nadciśnienie złośliwe należy traktować jako stan nagły. Objawy zależą od dotkniętych narządów. Objawy nadciśnienia tętniczego złośliwego to:

Nadciśnienie złośliwe zwykle dzieje się u osób, które już mają wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) lub inne schorzenia, takie jak uszkodzenie nerek lub zaburzenia endokrynologiczne.

Jak leczyć nadciśnienie tętnicze?

Ponieważ nadciśnienie nie daje żadnych objawów, lekarz będzie musiał sprawdzić ciśnienie krwi za pomocą mankietu do pomiaru ciśnienia. Lekarze zazwyczaj wykonują to badanie podczas każdej kontroli lub wizyty. Jeśli masz wysokie odczyty ciśnienia krwi podczas dwóch lub więcej wizyt, zostaniesz wówczas o tym poinformowany i otrzymasz konkretny plan leczenia. 

Jeśli Twój lekarz zdiagnozował u Ciebie wysokie ciśnienie krwi, może zasugerować:

  • regularne sprawdzanie ciśnienie krwi za pomocą domowego ciśnieniomierza. Są to automatyczne monitory elektroniczne, które są dostępne w większości aptek lub w Internecie,
  • jedzenie zdrowej żywności o niskiej zawartości soli i tłuszczu,
  • osiągnięcie i utrzymanie odpowiedniej wagę ciała,
  • ograniczenie alkoholu (przeczytaj – jak przestać pić alkohol?),
  • aktywność fizyczną (ok. 30 minut dziennie, 5 dni w tygodniu),
  • rzucenie palenia,
  • nauka kontrolowania gniewu i radzenia sobie ze stresem.

Oprócz dokonywania pozytywnych zmian w stylu życia, niektóre osoby z wysokim ciśnieniem krwi muszą przyjmować leki, aby kontrolować swoje ciśnienie krwi. Natychmiast porozmawiaj z lekarzem, jeśli uważasz, że masz za wysokie ciśnienie krwi.

Źródła

  1. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/high-blood-pressure/symptoms-causes/syc-20373410
  2. https://www.nhs.uk/conditions/high-blood-pressure-hypertension/
  3. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/hypertension
  4. https://www.medicalnewstoday.com/articles/150109https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22285-malignant-hypertension
  • Udostępnij artykuł: