Czy torbiel na jajniku jest groźny?
- 2023-02-15
- 1 Lubię
- 3214
Torbiel na jajniku może być groźna, w zależności od wielkości i rodzaju torbieli. Torbiele jajników mogą być związane z bardzo poważnymi zaburzeniami endokrynologicznymi, takimi jak rak, endometrioza, zespół policystycznych jajników i inne. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu wykonania badań i monitorowania wszelkich objawów, które mogą wskazywać na obecność torbieli. W tym artykule poznasz zagrożenia związane z torbielami jajników i dowiesz się, jak można je leczyć.
Przeczytaj również, Kiedy należy wykonać kardiotokografię?
Co to jest torbiel jajnika?
Torbiel jajnika to gruczoł wypełniony płynem lub stałą substancją, który tworzy się na jednym lub obu jajnikach lub w ich obrębie. Istnieją różne rodzaje torbieli jajnika, z których większość jest bezbolesna i nieszkodliwa. Zwykle torbiele jajników nie powodują objawów. Rzadko torbiele jajników mogą powodować powikłania. Zaplanowanie regularnych badań miednicy i konsultacje z lekarzem na temat wszelkich objawów, których możesz doświadczać, może pomóc w zapobieganiu powikłań.
Jak szybko rośnie torbiel na jajniku?
Torbiel na jajniku może rosnąć w różnym tempie, w zależności od jej typu i tego, jak długo się utrzymuje. W niektórych przypadkach może rosnąć bardzo szybko, a w innych wolniej. Torbiel na jajniku należy regularnie monitorować, ponieważ jej wzrost może oznaczać potencjalne zagrożenie dla zdrowia.
Torbiel na jajniku – objawy
Niektóre mniejsze torbiele nie powodują żadnych objawów. W tych przypadkach możesz nawet nie wiedzieć, że masz cystę. Większe torbiele mogą powodować:
- Ból w miednicy lub tępy ból pleców.
- Uczucie pełności (wzdęcia) zlokalizowane w dolnej części brzucha, które może być bardziej widoczne po jednej stronie ciała.
- Ból podczas stosunku.
- Bolesne miesiączki.
Utrzymujące się objawy mogą wskazywać na stan zwany zespołem policystycznych jajników (PCOS). PCOS to stan, który powoduje nieregularne miesiączki i inne problemy związane z hormonami, w tym otyłość i niepłodność. Inne objawy zespołu policystycznych jajników obejmują hirsutyzm (nasilony wzrost włosów na ciele) i trudności w utracie wagi.
Torbiel na jajniku – przyczyny
Możliwe przyczyny:
- Zaburzenia hormonalne – czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia torbieli na jajniku są zaburzenia hormonalne, w tym nadczynność lub niedoczynność tarczycy, nadczynność lub niedoczynność przytarczyc, zaburzenia gospodarki hormonalnej po menopauzie, stosowanie leków hormonalnych i inne.
- Zmiany w błonie śluzowej jajników – istnieje wyraźny związek między zmianami w błonie śluzowej jajników a rozwojem torbieli. Choroby tego typu, takie jak endometrioza, mięśniaki macicy i zapalenie jajników, mogą prowadzić do powstawania torbieli.
- Choroby autoimmunologiczne – choroby autoimmunologiczne, takie jak toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów i stwardnienie rozsiane, mogą powodować powstawanie torbieli na jajniku.
- Urazy – torbiele często powstają po urazach, np. po operacji ginekologicznej lub po ciąży pozamacicznej.
- Genetyka – istnieją wyraźne dowody na to, że czynniki genetyczne mogą przyczyniać się do rozwoju torbieli na jajniku.
Czy torbiele jajników są groźne?
Torbiele jajników zazwyczaj nie są groźne, ale w niektórych przypadkach mogą powodować poważne problemy zdrowotne. Jeśli występują objawy, takie jak ból brzucha, wymioty, śluz lub krew w moczu lub krwawienie z dróg rodnych, należy skontaktować się z lekarzem. Może to być oznaką torbieli jajników lub innych schorzeń. Lekarz może zalecić badanie USG lub inne testy, aby określić, co jest przyczyną problemu.
Torbiel jajnika a rak
Rak jajnika jest poważną chorobą, która może być wywołana przez torbiele. Niestety, niektóre torbiele jajników mogą stać się rakiem. Zazwyczaj jest to rak złośliwy. Jeśli torbiel jajnika jest wykryta wcześnie, wtedy wczesne wykrycie i leczenie może pomóc w zapobieganiu rozwojowi nowotworu. Aby zapobiec rozwojowi raka jajników wywołanego przez torbiele, lekarze zalecają regularne wizyty kontrolne i badania przesiewowe.
Przeczytaj również, Kiedy zakładać krążek dopochwowy?
Źródła:
- nhs.uk/conditions/ovarian-cyst/causes
- my.clevelandclinic.org/health/diseases/9133-ovarian-cysts
- patient.info/womens-health/pelvic-pain-in-women/ovarian-cyst
- pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/ovarian-cyst
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
JANIAK MED - Naramowicka 31A POZNAŃ Przyjmuje w: Śr, Pt, Ndz 6 poleceń lekarza Wystawiam recepty. Nie wystawiam zwolnieńWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Przyjmuje w: Pon 32 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy