Czkawka u noworodka – przyczyny
Większość ludzi od czasu do czasu ma czkawkę. Pojawia się, gdy przepona – mięsień, który oddziela klatkę piersiową od brzucha i odgrywa ważną rolę w oddychaniu – nagle i mimowolnie napina się, powodując odgłos czkawki wytwarzany w górnej części tchawicy. Czkawka może dotknąć ludzi w każdym wieku, w tym dzieci i noworodki. Jest to całkowicie normalne zjawisko i zwykle nie ma powodu do zmartwień. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny czkawki u Twojego noworodka i jakie są sposoby na czkawkę u dziecka?
Czkawka u noworodka – jakie są przyczyny?
Podobnie jak u osób dorosłych, niemowlęca czkawka jest spowodowana skurczem przepony, czyli dużego mięśnia biegnącego u dołu klatki piersiowej i poruszającego się w górę i w dół podczas oddychania. Choć nikt jeszcze nie wie, w jakim celu pojawia się czkawka, to skurcze te mogą być wywołane przez wiele rzeczy.
Czkawka noworodkowa jest najczęściej spowodowana przekarmianiem dziecka, zbyt szybkim jedzeniem lub połykaniem dużej ilości powietrza. Każda z tych rzeczy może prowadzić do rozdęcia żołądka, a gdy żołądek się rozciąga, naciska na przeponę, co powoduje skurcz i voilà – czkawka gotowa! 😉 U noworodków bardzo często pojawia się czkawka od razu po karmieniu lub nawet jeszcze w jego trakcie.
Czkawka dziecka może być również wynikiem nagłej zmiany temperatury w żołądku. Na przykład, gdy dajesz dziecku trochę zimnego mleka, a kilka minut później karmisz je ciepłymi płatkami ryżowymi. Taka kombinacja może również wywołać czkawkę u dziecka.
Czkawka u dziecka – refluks
Oprócz wyzwalaczy związanych z karmieniem, od czasu do czasu, czkawka u dziecka lub noworodka może być spowodowana czymś zupełnie innym. Winowajcą jest wtedy najczęściej refluks żołądkowo-przełykowy. Gdy dziecko cierpi na refluks, częściowo strawiony pokarm i kwaśne soki z żołądka cofają się do przełyku, powodując pieczenie i dyskomfort. Przełyk przechodzi przez przeponę, dlatego może się zdarzyć, że zostanie ona podrażniona i powstanie czkawka. Należy jednak zauważyć, że czkawka sama w sobie nie jest oznaką refluksu. Oto kilka innych wskazówek, na które należy zwrócić uwagę, które mogą oznaczać refluks żołądkowo-przełykowy:
- dziecko płacze częściej,
- dziecko nadmiernie wygina plecy podczas lub po karmieniu,
- dziecko pluje bardziej niż normalnie.
Jeśli zauważysz kilka z tych objawów i podejrzewasz, że czkawka u dziecka lub noworodka może być spowodowana refluksem żołądkowo-przełykowym, porozmawiaj ze swoim pediatrą. Dobrą wiadomością jest to, że schorzenie można łatwo wyleczyć.
Ile może trwać czkawka u noworodka?
Niemowlęta mogą mieć czkawkę nawet kilka razy dziennie, trwającą 10 minut lub dłużej. Zasadniczo, jeśli dziecko zachowuje się szczęśliwie i nie wydaje się nieswojo, czkawka nie jest powodem do niepokoju. Możesz po prostu przeczekać i pozwolić, aby czkawka minęła samoistnie.
Jak się pozbyć czkawki u dziecka?
Jeśli Twoje dziecko nie ma objawów refluksu, nie musisz się stresować czkawką. Ale jeśli chcesz trochę przyspieszyć odejście czkawki to:
- zmień pozycje karmienia – spróbuj karmić malucha w bardziej wyprostowanej pozycji. Oparcie dziecka na poduszce, aby nie leżało płasko, może pomóc mu w przyjmowaniu mniejszej ilości powietrza podczas posiłków.
- pomóż dziecku w odbijaniu podczas i po karmieniu. Spróbuj zrobić sobie przerwę na beknięcie po 2 lub 3 porcjach mleka lub innego pokarmu. Aby pomóc w odbijaniu możesz delikatnie poklepać dziecko po plecach.
>>> Ból ucha u dziecka? Sprawdź przyczyny!
Źródła:
- https://www.thebump.com/a/newborn-hiccups-why-babies-get-how-to-get-rid
- https://health.clevelandclinic.org/heres-what-to-do-when-your-baby-has-the-hiccups/
- https://www.webmd.com/baby/what-to-do-if-your-baby-has-hiccups
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online