1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy i przyczyny

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy i przyczyny

Atopowe zapalenie skóry u dzieci – objawy i przyczyny

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to długotrwała choroba skóry. Powoduje suchość, swędzenie skóry. To bardzo częsta przypadłość u niemowląt i dzieci. Zwykle pojawia się po raz pierwszy w wieku od 3 do 6 miesięcy. Dokładna przyczyna atopowego zapalenia skóry nie jest znana, ale istnieją czynniki ściśle powiązane z występowaniem tej dolegliwości. Wypryski atopowe powodują, że skóra staje się swędząca, zaczerwieniona, sucha, popękana i bolesna. Choć wyprysk atopowy może dotyczyć dowolnej części ciała, to u dzieci najczęściej dotyka on dłoni, łokci, zgięć kolan oraz twarzy i skóry głowy.

Jakie są objawy atopowego zapalenia skóry u dziecka?

Objawy choroby mogą pojawiać się na dowolnym obszarze ciała. U niemowląt objawy zwykle dotyczą twarzy, szyi, skóry głowy, łokci i kolan. U dzieci objawy zwykle dotyczą skóry wewnątrz łokci, z tyłu kolan, po bokach szyi, wokół ust oraz na nadgarstkach, kostkach i dłoniach. Należy mieć na uwadze, że u każdego dziecka objawy mogą występować nieco inaczej. 

Typowe objawy atopowego zapalenia skóry u dziecka to:

  • sucha, łuszcząca się skóra,
  • silne swędzenie,
  • zaczerwienienie i obrzęk,
  • małe, wypukłe guzki, z których może wyciekać płyn w przypadku zadrapania,
  • szorstkie guzki na twarzy, ramionach i udach,
  • ciemna skóra powiek lub okolic oczu,
  • zmiany skórne wokół ust, oczu lub uszu.

Niemowlęta poniżej 1 roku życia zwykle mają wypryski na policzkach, czole lub skórze głowy. Może rozprzestrzeniać się na kolana, łokcie i tułów (ale nie na obszar pieluchy).

Starsze dzieci i nastolatki zwykle mają wysypkę w zgięciach łokci, za kolanami, na szyi lub na wewnętrznych nadgarstkach i kostkach. Ich skóra jest często bardziej łuszcząca się i sucha w okolicach wyprysków.

Jeżeli podejrzewasz u swojego dziecka AZS, skonsultuj się z lekarzem.

Co powoduje atopowe zapalenie skóry u dzieci

Na rozwój atopowego zapalenia skóry u dzieci ma wpływ genetyka, choć dokładny sposób, w jaki przechodzi z rodziców na dzieci, nie jest znany. Jeśli jeden z rodziców cierpi na atopowe zapalenie skóry lub jakąkolwiek inną chorobę atopową (astmę, katar sienny), prawdopodobieństwo, że dziecko zachoruje na AZS, wynosi około 50%. Jeśli oboje rodzice mają atopię, istnieją jeszcze większe szanse, że ich dziecko to zachoruje. Jednak genetyka nie jest absolutna, ponieważ aż 30% dotkniętych chorobą pacjentów nie ma członków rodziny z żadną z tych chorób alergicznych. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na atopowe zapalenie skóry u dziecka są są również alergie i osłabiony układ odpornościowy.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry u dzieci?

Leczenie będzie zależeć od objawów, wieku, ogólnego stanu zdrowia Twojego dziecka, a także od tego, jak ciężki jest stan. Niestety bezpośrednie lekarstwo na atopowe zapalenie skóry nie istnieje. Celem planu leczenia jest złagodzenie swędzenia i stanu zapalnego oraz nawilżenie i zapobieganie infekcji.

Leczenie atopowego zapalenia skóry obejmuje:

  • unikanie czynników drażniących i wyzwalaczy – typowe wyzwalacze to czynniki drażniące, takie jak wełna i inne szorstkie tkaniny, mydło lub chemikalia. Inne to alergeny, takie jak jaja, roztocza lub sierść zwierząt domowych. Stres również bywa silnym wyzwalaczem.
  • kąpiel z delikatnym środkiem myjącym – kąp dziecko w ciepłej, ale nie gorącej wodzie, po umyciu lekko osusz ciało delikatnym ręcznikiem,
  • utrzymywanie krótkich paznokci dziecka, aby zapobiec zadrapaniom, które mogą powodować podrażnienia, infekcje skóry i blizny,
  • staraj się, aby Twoje dziecko nie przegrzewało się – pocenie się może sprawić, że pojawi się większy dyskomfort na skórze,
  • stosowanie balsamu nawilżającego zaleconego przez lekarza – pamiętaj, aby po każdej kąpieli dobrze nawilżyć ciało dziecka,
  • lekarz prowadzący może również przepisać leki.

Dowiedz się więcej o atopowym zapaleniu skóry u dorosłych -> ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY U DOROSŁYCH – OBJAWY I PRZYCZYNY


Źródła:

  • https://childrensnational.org/visit/conditions-and-treatments/allergies-immunology/eczema-atopic-dermatitis
  • https://nationaleczema.org/eczema/children/atopic-dermatitis/
  • https://kidshealth.org/en/parents/eczema-atopic-dermatitis.html
  • Udostępnij artykuł: