1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Szczepienia przeciwko meningokokom i pneumokokom

Szczepienia przeciwko meningokokom i pneumokokom

Choć specjaliści alarmują o niebezpieczeństwach związanych z zakażeniem przez pneumokoki i meningokoki typu B przede wszystkim przy okazji kampanii zachęcających do szczepienia dzieci, warto pamiętać, że wirusy te stanowią ogromne zagrożenie także dla zdrowia i życia osób dorosłych. Zarażenie pneumokokami może prowadzić do rozwoju zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, płuc, otrzewnej, ucha środkowego oraz kości. Infekcja może skończyć się także sepsą. Podobnie w przypadku inwazyjnej choroby meningokokowej, przenoszonej najczęściej drogą kropelkową, rozwijającej się bardzo szybko, co wiąże się także z groźnymi powikłaniami i wysoką śmiertelnością. Dlatego też niezależnie od wieku warto rozważyć zaszczepienie na obie te bakterie. POLMED to operator prywatnej opieki medycznej, działający już od 1999 roku, który w trosce o swoich pacjentów, wprowadził do oferty także rzeczone dwa rodzaje szczepień. Zapewnij bezpieczeństwo sobie i bliskim, wybierając szczepienia przeciwko pneumokokom i meningokokom.

Choroby zakaźne wywoływane przez bakterię meningokoków typu B

Od lat lekarze i eksperci z branży medycznej biją na alarm – meningokoki typu B to bakterie niezwykle groźne zarówno dla najmłodszych, jak i dla dorosłych. Infekcja meningokokami postępuje bardzo szybko, a powikłania mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale także życiu pacjenta. Co bardzo istotne – bakterie te atakują bezobjawowo jamę nosowo-gardłową, przez co gdy pacjenta trafia do szpitala, często jest już za późno na pomoc. Inwazyjna choroba wywołana meningokokami najczęściej występuje pod postacią sepsy oraz zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Nie bagatelizuj tego zagrożenia, zaszczep się przeciwko meningokokom już dziś. Do grupy ryzyka zalicza się osoby mające bliski kontakt z chorymi, osobą znajdującym się w zbiorowiskach oraz podróżującym.

Groźne powikłania po zakażeniu bakteriami pneumokoków

Równie groźne okazują się dla zdrowia i życia pacjentów powikłania po zakażeniu pneumokokami. Dzięki licznym kampaniom ministerialnym świadomość ludzi dotycząca inwazyjności tych bakterii stale rośnie. Wciąż jednak zbyt małe grono narażonych na groźne powikłania decyduje się na zaszczepienie. Pneumokoki – podobnie jak meningokoki typu B – mogą wywoływać sepsę oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Dodatkowo tak u dzieci, jak i dorosłych infekcja często przeradza się w zapalenie otrzewnej, płuc, kości lub ucha środkowego. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim dzieci od 2 miesiąca do 2 roku życia, ale również seniorzy powyżej 65 lat.

Szczepienia na meningokoki typu B w POLMED

Najskuteczniejszą metodą uchronienia się przez zarażeniem bakteriami meningokoków typu B, a tym samym przed powikłaniami chorobowymi związanymi z infekcją, pozostają szczepienia. Zaleca się je przede wszystkim dzieciom, ale również osobom dorosłym mającym kontakt z zarażonymi, pracującym w laboratoriach, członkom personelu medycznego, osobom przebywającym w sanatoriach, przedszkolach, szkołach czy internatach, jak również podróżującym. Pełne szczepienie przeciwko meningokokom składa się z dwóch dawek. Warto pamiętać, że między dawkami musimy zachować minimum miesiąc przerwy. Szczepienie wykonywane jest domięśniowo. Wiele osób, które przebywają w stałej ekspozycji na choroby wywoływane przez meningokoki, decyduje się także na przyjęcie dawki uzupełniającej. Możesz zaszczepić się w dowolnej placówce POLMED (https://polmed.pl/szczepienia/szczepienie-na-meningokoki-typu-b-dla-doroslych/), którą wskażesz podczas zakupu pakietu szczepienia. Pamiętajmy, że na pierwszą dawkę można zgłosić się przez 90 dni od daty zakupu. Co istotne – przed szczepieniem należy przejść kwalifikację, umawiając termin z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zaszczep siebie i bliskich przeciwko pneumokokom

POLMED oferuje także szczepienia dla dorosłych przeciwko bakteriom pneumokoków (https://polmed.pl/szczepienia/szczepienie-na-pneumokoki-dla-doroslych/). Szczepienia zaleca się dzieciom od 2 miesiąca do 2 roku życia oraz seniorom powyżej 65 roku. Eksperci alarmują, że na zarażenia pneumokokami bardziej narażone są osoby z chorobami współistniejącymi tj. – cukrzyca, astma, ale także uzależnione od nikotyny i alkoholu. W przeciwieństwie do szczepienia na meningokoki typu B u osób powyżej 18 roku życia szczepienie na pneumokoki podaje się w jednej dawce. Nie ustalono też konieczności przyjęcia dawki przypominającej, niezależnie od wieku szczepionego. Procedura zakupu szczepionki i realizacji zamówienia w POLMED jest tak sama, jak w przypadku szczepienia na meningokoki.

POLMED – 25 lat doświadczenia w sektorze prywatnej opieki medycznej

Zaufaj marce z 25-letnim doświadczeniem w sektorze prywatnej opieki medycznej. Poznaj pakiety medyczne POLMED, które gwarantują dostęp do lekarzy specjalistów, szereg badań i zniżek na kolejne usługi. Zadbaj o bezpieczeństwo swojej rodziny, wybierając kompleksowe pakiety szczepień w naszych placówkach.

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: