E-recepta to dokument elektroniczny wystawiony przez lekarza lub innego pracownika służby zdrowia. Dokument ten nie jest drukowany, ale udostępniany przez system informatyczny w aptece, w której pacjent decyduje się na zakup leku. Pacjent może poprosić lekarza o wydruk informacji o recepcie lub poprosić o plik .pdf na adres e-mail. E-recepta zawiera te same dane, co poprzednia recepta papierowa, tj.:
- nazwa i ilość przepisanego leku,
- dawkowanie,
- skład leku na receptę,
- data wystawienia recepty,
- dane lekarza przepisującego,
E-recepta może również zawierać informację o wskazanej dacie badania lekarskiego, która była informacją niedostępną wcześniej w drukowanych receptach. E-recepta zawiera specjalny 4-cyfrowy kod, który pozwoli aptece zidentyfikować dokument w systemie i wydać lek.
Recepty z zasady są ważne przez 30 dni od jej wystawienia. Natomiast są takie, których ważność jest krótsza (na przykład recepta na antybiotyki ma termin 7 dni) lub takie, które tracą swoją aktualność aż po roku. Jednak, aby recepta była ważna przez 365 dni to lekarz musi odpowiednio zaznaczyć. Ten rodzaj recepty otrzymują zwykle osoby, które cierpią na przewlekłe choroby i przyjmują leki na stałe. Wystawionej już recepty nie można przedłużyć, lekarz może jedynie ją poprawić i zmienić termin ważności. Jeżeli Twoja recepta się przeterminowała, to może ją poprawić jedynie lekarz, który ją wystawił lub może stworzyć nową. Aby sprawdzić termin ważności swojej recepty, wystarczy zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta.