1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Prawidłowe ciśnienie krwi

Prawidłowe ciśnienie krwi

Prawidłowe ciśnienie krwi

Ciśnienie krwi to jeden z najważniejszych parametrów życiowych człowieka. Prawidłowe ciśnienie krwi oznacza dobrą pracę układu krążenia. Na podstawie wyników z pomiarów ciśnienia tętniczego lekarz ocenia ogólny stan zdrowia swojego pacjenta. Jeżeli jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, może odbić się to na naszym samopoczuciu, a także być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. A więc, jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi w zależności od wieku? Jak je mierzyć? Oraz co wpływa na wynik pomiaru? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule.

Mierzenie ciśnienia krwi

Ciśnienie tętnicze mierzone jest w jednostce mmHg, czyli milimetrach słupa rtęci. Zapisuje się to w postaci dwóch liczb, oddzielonych ukośnikiem. Pierwszą wartością jest ciśnienie skurczowe, które opisuje siłę, tłoczonej przez tętnicę, krwi podczas skurczu serca. Natomiast drugą wartością jest ciśnienie rozkurczowe, które opisuje ciśnienie krwi podczas rozkurczu serca. W fazie rozkurczu komory serca wypełniają się krwią, a serce pozostaje w „spoczynku” aż do czasu następnego skurczu.

Jak mierzyć ciśnienie?

Badanie można wykonywać samodzielnie w domowych warunkach za pomocą ciśnieniomierza. Ciśnienie powinno być mierzone na lewej ręce (o ile lekarz nie zaleci inaczej), rękaw ciśnieniomierza załóż na gołe ramię. Aby nic nie zakłóciło wyniku badania zastosuj się do poniższych wskazówek.

  • Usiądź prosto, stopy połóż na podłodze, a plecy powinny być oparte
  • Rozluźnij się, ponieważ stres negatywnie wpływa na pomiary
  • Przedramię połóż wygodnie na stół
  • Nie rób badania bezpośrednio po posiłku, po jedzeniu odczekaj najlepiej 2 godziny
  • Podczas mierzenia nie rozmawiaj, nie ruszaj się i oddychaj spokojnie. 🙂

Według Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego ciśnienie powinno być mierzone dwa razy dziennie. Rano i wieczorem, codziennie o tych samych godzinach. Każde badanie to dwa pomiary zmierzone w kilkuminutowych odstępach. Wyniki zapisuj w dzienniczku samokontroli.

Prawidłowe ciśnienie krwi i tętno

Prawidłowe ciśnienie krwi i tętno oznacza, że serce pracuje dobrym rytmie, a krew bez problemów dostarcza tlen do narządów. Ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew naciska na ścianki naczyń krwionośnych.  Ciśnienie zmienia się wraz z cyklem dobowym, aktywnością fizyczną lub stanem emocjonalnym. W związku z tym, na wynik może wpłynąć niedawno wypita kawa, stresująca rozmowa z szefem lub brak snu

Ciśnienie krwi – normy

Ważne jest, aby regularnie wykonywać pomiar ciśnienia, dzięki temu w porę wykryjemy pierwsze objawy chorób, takich jak niewydolność nerek lub zawał serca. Poniżej znajdziesz informację, jakie ciśnienie jest prawidłowe, a jakie ciśnienie jest niebezpieczne. Jeżeli Twoje ciśnienie tętnicze jest za wysokie, pilnie skonsultuj się z lekarzem.

  • Wynik poniżej 100/60 mm Hg to niedociśnienie
  • 120/80 mm Hg to optymalne ciśnienie
  • 120-129/80-84 mm Hg to ciśnienie w normie
  • 130–139/85-89 mm Hg to prawidłowe wysokie ciśnienie
  • 140-159/90-99 mm Hg to łagodne nadciśnienie
  • 160-179/100-109 mm Hg umiarkowane nadciśnienie
  • Powyżej 180/110 mm Hg to silne nadciśnienie.

Normy dla kobiet w ciaży użytkownik znajdzie pod wskazanym adresem: https://spokojnieociazy.pl/porady/jakie-jest-prawidlowe-cisnienie-w-ciazy-co-warto-wiedziec/

Jakie prawidłowe ciśnienie krwi według wieku?

Wraz z wiekiem optymalne ciśnienie krwi wzrasta, a więc prawidłowe ciśnienie i puls u osób starszych będzie znacznie wyższe, niż u osób z młodszej grupy wiekowej.   

Prawidłowe ciśnienie i puls u 40 latka to 125-157/83 i nie powinno przekraczać 139/88. W takim razie, jakie ciśnienie krwi u 50 latka? Optymalne to 129/85, zaś maksymalne 142/89. Prawidłowe ciśnienie krwi w wieku 60 lat już będzie wynosiło 134/87, zaś norma ciśnienia u 70 latków 135/88 i nie powinno przekraczać poziomu 148/94.

Źródła:
C. Venkata S. Ram, Nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie – przegląd, [w:] Medycyna po dyplomie, nr 04, 2008.
E. Mutschler, G. Geisslinger i inni, Farmakologia i toksykologia, 2018.
https://nadcisnienietetnicze.pl/aktualnosc/stanowisko-esh-dotyczace-wykonywania-pomiarow-cisnienia-tetniczego

  • Udostępnij artykuł: