1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Rola usunięcia woreczka żółciowego w leczeniu nowotworu dróg żółciowych – przegląd badań i wyników

Rola usunięcia woreczka żółciowego w leczeniu nowotworu dróg żółciowych – przegląd badań i wyników

Rola usunięcia woreczka żółciowego w leczeniu nowotworu dróg żółciowych – przegląd badań i wyników

Rak dróg żółciowych jest jednym z rzadziej występujących nowotworów złośliwych. Najczęściej stwierdzanym schorzeniem z tej grupy, jest rak pęcherzyka żółciowego, który jest jednocześnie trzecim, co do częstości, rozwijającym się nowotworem złośliwym przewodu pokarmowego. To jeden z najbardziej agresywnych nowotworów złośliwych, o niekorzystnych rokowaniach – przede wszystkim ze względu na późne diagnozowanie, często już w zaawansowanym stadium. Rak pęcherzyka żółciowego jest zazwyczaj wykrywany przypadkowo, najczęściej po przeprowadzonej analizie histopatologicznej, którą wykonuje się po zabiegu cholecystektomii, w wyniku innych wskazań. Wskazuje się, że chirurgiczne usunięcie woreczka żółciowego – cholecystektomia – jest jednym z głównych podejść terapeutycznych. Dowiedz się, jakie znaczenie ma resekcja woreczka żółciowego w leczeniu raka dróg żółciowych.

Przeczytaj również: Choroby metaboliczne u dzieci – jakie badania pomogą je wykryć?

Leczenie chirurgiczne nowotworu dróg żółciowych

Chirurgia pełni kluczową rolę w leczeniu nowotworu dróg żółciowych. Jej celem jest usunięcie guza oraz otaczającej go zdrowej tkanki. Postępowanie to daje największą szansę na wyleczenie pacjenta onkologicznego z rakiem dróg żółciowych. Usunięcie woreczka żółciowego to operacja z otwarciem powłok brzusznych, która polega na resekcji guza z szerokim marginesem okolicznych tkanek. Niestety, nie każdy chory może zostać poddany takiej operacji – według organizacji Cancer Research UK, ponad 70 % pacjentów zostaje zdiagnozowanych w zaawansowanym stadium raka dróg żółciowych, kiedy doszło już do przerzutów2. Według Shindoh i wsp. [2016], jedynym skutecznym sposobem leczenia raka pęcherzyka żółciowego, jest chirurgiczne usunięcie guza, ze względu na brak określonej skutecznej terapii systemowej3. Podobne stwierdzenie pojawia się w pracy Hu i Lim [2022], które wskazuje na to, że choroba ta, ma ograniczone możliwości leczenia i ogranicza się do całkowitej resekcji guza, ale tylko we wczesnym stadium choroby4. Wyniki badań Shindoh i wsp. [2016] wskazują również, że umiejscowienie guza ma wpływ na prognozowane przeżycie pacjentów po resekcji raka pęcherzyka żółciowego3. W przypadku nieoperacyjnego raka pęcherzyka żółciowego, wykorzystuje się leczenie paliatywne, stosując radioterapię lub chemioterapię, których celem jest złagodzenie występujących objawów, a także poprawę jakości życia chorego5,6. Cholecystektomia jest zatem istotną metodą leczenia nowotworów dróg żółciowych, z potencjalnym wpływem na poprawę przeżycia pacjentów. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku może być zastosowana.

 

Znaczenie żywienia po cholecystektomii

Usunięcie woreczka żółciowego może wpływać na występowanie różnych objawów ze strony przewodu pokarmowego, takich jak wzdęcia czy biegunka. Wynika to z tego, że resekcja tego narządu może utrudniać trawienie tłuszczów. W związku z tym, warto zadbać o odpowiednie żywienie w tym czasie, aby wspomóc funkcjonowanie jelit, poprawić wchłanianie składników odżywczych oraz zmniejszyć uciążliwe dolegliwości. Zaleca się stosowanie do zaleceń diety łatwostrawnej z ograniczeniem tłuszczów, która przede wszystkim zakłada spożywanie lekkich pokarmów o zmniejszonej zawartości tłuszczu, unikanie ostrych, ciężkostrawnych potraw, a także stosowanie technik gotowania, które pozwalają na przygotowanie lekkostrawnych posiłków (np. duszenie bez tłuszczu czy gotowanie na parze)7,8. Pomocnym rozwiązaniem po operacji, kiedy brakuje apetytu, a codzienna dieta może być niedoborowa, jest skonsultowanie z lekarzem zastosowania dodatkowego wsparcia żywieniowego. Kiedy wzrasta zapotrzebowanie na białko w chorobie nowotworowej, tradycyjna żywność może być niewystarczająca w pokryciu zwiększonych potrzeb organizmu. Jakie odżywki białkowe dla chorych na raka warto rozważyć? Przykładem może być wysokobiałkowy preparat Resource Protein, czyli żywność medyczna w płynnej formie, zawierająca aż 18,8 g białka w jednej butelce. Kolejnym produktem o zwiększonej zawartości tego składnika jest Resource Instant Protein – koncentrat białka w proszku, o neutralnym smaku, który w pełni rozpuszcza się w ciepłych i zimnych potrawach, nie zmieniając ich smaku i konsystencji. Pomocnym rozwiązaniem po operacji może być również zastosowanie immunożywienia w postaci wysokoenergetycznego i wysokobiałkowego preparatu Impact Oral, który, jako jedyny dostępny na rynku produkt, zawiera 3 immunoskładniki (kwasy tłuszczowe omega-3, argininę i nukleotydy). Uzupełnienie codziennej diety w chorobie żywnością medyczną może poprawić stan odżywienia, wspierając tym samym efekty zastosowanego leczenia. Należy jednak pamiętać, że wprowadzenie takiego wsparcia żywieniowego, zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, który doradzi, jaki preparat będzie najlepszy dla danej osoby.

 

Materiał Sponsorowany

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Protein – do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia i/lub w przypadku ryzyka niedożywienia, któremu może towarzyszyć zwiększone zapotrzebowanie na białko. Resource Instant Protein – do postępowania dietetycznego u pacjentów w stanach niedożywienia lub w przypadku ryzyka niedożywienia, u których może występować zwiększone zapotrzebowanie na białko. Impact Oral – do postępowania dietetycznego w stanach niedożywienia lub ryzyku niedożywienia u pacjentów chirurgicznych w okresie okołooperacyjnym.

Zaobserwuj nas

Zobacz też: Fibromialgia: Nowoczesne Leczenie i Nietypowe Objawy Źródła:
  1. Zamani Z., Fatima S. Biliary Tract Cancer. [Updated 2023 Feb 7]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560550/
  2. Cancer Research UK. 2022. Surgery to remove bile duct cancer. Pobrany 21.06.2023 r., z https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/bile-duct-cancer/treatment/surgery/to-remove-cancer
  3. Shindoh J., de Aretxabala X., Aloia T. A., et al. Tumor location is a strong predictor of tumor progression and survival in T2 gallbladder cancer: an international multicenter study. Ann Surg. 2015; 261(4): 733-739.
  4. Hu Z. I., Lim K. H. Evolving Paradigms in the Systemic Treatment of Advanced Gallbladder Cancer: Updates in Year 2022. Cancers (Basel). 2022; 14(5): 1249.
  5. Medycyna Praktyczna. 2022. Rak pęcherzyka żółciowego: przyczyny, objawy i leczenie. Pobrany 21.06.2023 r., z https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/pecherzyk/50819,rak-pecherzyka-zolciowego
  6. Lampe P., Jabłońska B. Chirurgiczne leczenie raka dróg żółciowych. Postępy Nauk Medycznych, t. XXIV, Suplement 1, 2011. Verywell Health. 2022. What to Eat After Gallbladder Removal. Pobrany 22.06.2023 r., z https://www.verywellhealth.com/foods-to-eat-after-gallbladder-removal-1945017 pl. 2022.
  7. Dieta po usunięciu pęcherzyka (woreczka) żółciowego – zasady, produkty, przepisy. Pobrany 22.06.2023 r., z https://www.doz.pl/czytelnia/a16873-Dieta_po_usunieciu_pecherzyka_woreczka_zolciowego__zasady_produkty_przepisy
  • Udostępnij artykuł: