Jakie są wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania tomografem?
Tomografia komputerowa (TK) bazuje na takim samym promieniowaniu, które wykorzystuje się w zdjęciach rentgenowskich. Naraża zatem pacjenta na ekspozycję na promienie RTG, jednak w uzasadnionych przypadkach jest niezbędna, aby uzyskać dokładne obrazowanie części ciała wymagających zbadania. Jest bezbolesna i wykonywana w specjalnej maszynie przypominającej obręcz.
Tomografię komputerową można wykonać zarówno z użyciem kontrastu lub bez niego. W danym przypadku lekarz decyduje o podaniu tego środka dożylnie, wówczas wymagane jest odpowiednie skierowanie.
Wskazania i przeciwwskazania
Ze względu na większą szkodliwość promieniowania X, badanie TK wykonywane jest tylko wtedy, gdy zarówno zwykły rentgen, jak i pozostałe metody diagnostyki (badania laboratoryjne, USG itp.), nie pozwalają na postawienie ostatecznej diagnozy. Tomografię wykonuje się zawsze w stanach nagłych, gdy liczy się sprawne rozpoznanie w celu podjęcia leczenia. Znajduje więc zastosowanie np. podczas różnicowania udaru krwotocznego z udarem niedokrwiennym mózgu.
Wskazaniem do wykonania badania TK będzie:
- podejrzenie różnego rodzaju zmian w obrębie mózgu (np. guzy czy tętniaki)
- sprawna ocena skuteczności leczenia nowotworu
- podejrzenie udaru
- nagłe stany chorobowe i zmiany pourazowe każdej części ciała
- szczegółowe badanie zatok
- specjalistyczna diagnostyka struktury ucha
- konieczność wykonania diagnostyki zmian nowotworowych ciała
- bóle układu ruchu o nieznanym pochodzeniu
- skontrolowanie stanu pacjenta po przebytej operacji chirurgicznej.
Przeciwwskazaniem do wykonania tego rodzaju badania będą natomiast:
- drgawki (brak wówczas możliwości pozostania w jednej pozycji w bezruchu)
- ciąża
- nieprawidłowe wyniki badań kreatyniny lub TSH (istotne w przypadku konieczności podania kontrastu).
Aby najlepiej przygotować się do badania, warto pamiętać o następujących kwestiach: założyć ubranie bez metalowych elementów, zabrać poprzednie wyniki badań (jeśli były wykonywane), w przypadku tomografii z kontrastem, należy okazać wyniki kreatyniny oraz TSH nie starsze niż 2 tygodnie.
Angiografia TK
W razie potrzeby możliwe jest również wykonanie tomografii angio. Jest to badanie naczyń krwionośnych pozwalające ocenić stan żył i tętnic (przy podanym kontraście). Podczas angiografii TK robione są zdjęcia pod różnym kątem, które następnie używa się do stworzenia modelu 3D. Otrzymana tym sposobem projekcja pozwala na prześledzenie przebiegu każdego naczynia krwionośnego przechodzącego przez ludzki organizm.
W specjalistycznych placówkach wykonuje się angiografię TK następujących obszarów:
- aorty: brzusznej, kończyn dolnych, piersiowej
- tętnic: biodrowych, kończyn górnych i dolnych, mózgowych, płucnych, szyjnych
- narządów klatki piersiowej itp.
Przeciwwskazania do wykonania tego badania dotyczą zawsze kwestii podania środka kontrastowego. Są to między innymi: astma, jaskra, cukrzyca, ciąża, alergia na kontrast, niewydolność krążenia, nerek czy wątroby, nieprawidłowe parametry kreatyniny lub TSH, nadciśnienie.
Zaobserwuj nas
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Śr, Wt, Czw, Pt 19 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnieniaWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
JANIAK MED - Naramowicka 31A POZNAŃ Przyjmuje w: Pon, Czw, Pt 5 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnieniaWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Sob 23 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Wt, Śr, Czw, Pt 152 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnieniaWolne terminy na dzisiaj:Niedostępny jutro Sprawdź inne terminy
- Tagi
- zdrowie