1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Jak dbać o stawy, jeśli grasz w piłkę nożną?

Jak dbać o stawy, jeśli grasz w piłkę nożną?

Jak dbać o stawy, jeśli grasz w piłkę nożną?

Piłka nożna to wymagający fizycznie sport, w którym dużo jest biegania, skakania i szybkich zwrotów ciała. W rezultacie piłkarze są stale narażeni na ryzyko wystąpienia u nich różnego rodzaju kontuzji stawów. Dlatego dbanie o nie jest niezbędne dla zawodników i służy utrzymaniu dobrej kondycji zdrowia oraz zapobieganiu kontuzjom, które mogą wykluczyć ich z gry.

Gra w piłkę nożną bardzo obciąża stawy, zwłaszcza kolana, kostki i biodra. Ciągłe bieganie, skakanie i obracanie się, może powodować zużycie stawów, prowadząc do ich stanu zapalnego, co wiąże się z bólem oraz zagrożeniem zdrowotnym całego organizmu. Ponadto podczas meczów czy nawet rozgrzewek, piłkarzom stale grożą różne urazy stawów, takie jak skręcenia czy nadwyrężenia. Dlatego dbanie o stawy ma dla zawodników kluczowe znaczenie. Muszą starać się zapobiegać długotrwałym ich uszkodzeniom, by utrzymać zdolność do gry w piłkę nożną, na czas zawodów. Niemożność w nich uczestniczenia może wpłynąć na wynik gry i nawet wykluczyć daną drużynę z rozgrywek. Wzmacniając stawy, mogą zmniejszyć ryzyko kontuzji i poprawić swoje wyniki na boisku. Co więcej, troszcząc się o ich stan, mogą uniknąć chorób przewlekłych, takich jak zapalenie stawów, które w efekcie ograniczają mobilność i wpływają negatywnie na jakość życia. Będąc niedysponowanym w wyniku kontuzji, każdy zawodnik może zawsze sprawdzać wyniki rozgrywek, korzystając z „Superbet kod promocyjny”.

Zadbane stawy i mięśnie- lepsza kondycja i sprawność fizyczna

Grając w piłkę nożną, aby zadbać o swoje stawy, trzeba zawsze pamiętać o wykonaniu odpowiedniej rozgrzewki, przed meczem czy nawet treningiem. Pomaga ona zwiększyć przepływ krwi do stawów i przygotować mięśnie na fizyczne wymagania gry. Warto pamiętać także o zimnych okładach na stawy, stosowanych po rozgrywkach, które pomagają zmniejszyć w nich stan zapalny i zapobiegają ich sztywności. Zawodnicy grający w piłkę nożną nie mają z reguły złamań kostnych, ale gównie skręcenia stawów lub zerwania więzadeł czy ścięgien, dlatego powinni zawsze wykonywać ćwiczenia wzmacniające je i rozciągające. Mogą one poprawić stabilność stawów i zmniejszyć ryzyko kontuzji. Dodatkowo utrzymanie zdrowej diety i właściwej masy ciała, może zmniejszyć obciążenie stawów oraz poprawić ogólny stan zdrowia. Noszenie odpowiedniego sprzętu ochronnego, takiego jak nakolanniki i ortezy kostek, może również wpłynąć na zminimalizowanie ryzyka obrażeń stawów. Warto pamiętać, że gdy niestety zdarzy się zawodnikowi kontuzja, czeka go często skomplikowane leczenie, niekiedy nawet operacyjne, a potem również długotrwała rehabilitacja, co odsuwa go na wiele miesięcy od grania w drużynie.

Dbanie o stawy jest ważne bez względu na to czy ktoś gra w piłkę nożną, czy nie. Ich sprawność zapewnia każdej osobie mobilność na wiele lat życia, dlatego ćwicząc odpowiednio mięśnie i rozciągając więzadła, trzeba zapewniać im odpowiednie wsparcie.

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: