1. Home
  2. Artykuły lekarzy
  3. Czy dieta bez glutenu jest odpowiednia dla każdej osoby?

Czy dieta bez glutenu jest odpowiednia dla każdej osoby?

Dieta bezglutenowa to jeden ze sposób żywienia, który w ostatnich latach zyskał sporą popularność. Powinno się go stosować przede wszystkim jako sposób leczenia, ale sporo osób decyduje się na tę dietę również z innych powodów. Na czym polega żywienie bezglutenowe i czy jest ono odpowiednie dla każdego?

Czym jest dieta bezglutenowa i czy każdy może ją stosować?

Dieta bez glutenu to sposób żywienia, który należy stosować przez całe swoje życie. Nie jest to dwutygodniowa metoda, która pozwala schudnąć. Dietę tę stosuje się wtedy, kiedy występuje uczulenie na gluten bądź choruje się na celiakię. Warto podkreślić, że nie jest to sposób, który ma zadanie pomóc w schudnięciu czy utrzymaniu niskiej wagi – podobnie jak dieta dla cukrzyków, żywienie bezglutenowe jest lekarstwem dla osób chorych na konkretne schorzenia. Celiakia to poważna dolegliwość, z powodu której organizm reaguje negatywnie na gluten. W takim przypadku choroba osoba musi żyć bezglutenowo, czyli musi wybierać na co dzień produkty pozbawione glutenu. Taką dietę powinno się stosować przez całe życie i jest ona odpowiednia dla osób w każdym wieku – również i dla niemowląt oraz osób starszych. Im wcześniej taki sposób żywienia zostanie wprowadzony, tym lepiej dla osoby chorej. Co ciekawe, według badań przeprowadzonych przez naukowców, nawet 15% populacji ziemi cierpi na tę dolegliwość. Wszystkie te osoby powinny konsumować wyłącznie produkty bezglutenowe, inaczej nie będą się dobrze czuć. Warto zauważyć, że wiele zdrowych osób także zdecyduje się wprowadzić do swojego życia ten typ żywienia, ponieważ sądzą, że dzięki temu będą lepiej się czuć, schudną czy poprawią wyniki w sporcie. Lekarze jednak nie zalecają stosować go, kiedy nie jest się alergikiem, ponieważ, wbrew pozorom, gluten jest potrzebny organizmowi do prawidłowego funkcjonowania.

Produkt bezglutenowy – co powinno się znaleźć na diecie bez glutenu?

Aby żyć bezglutenowo należy przestrzegać, niestety, bardzo restrykcyjnych zasad. Osoba, która stosuje dietę bez glutenu musi po prostu wykluczyć ze swojego codziennego menu artykuły spożywcze z glutenem i zamiast nich kupować produkty bezglutenowe. Czym jest jednak produkt bezglutenowy? Do tego rodzaju artykułów zalicza się: ryż, ziemianki, soję, kukurydzę, soczewicę, proso, sorgo, maniok, fasolę czy grykę, ale także warzywa, owoce, ryby, mięso i orzechy. Produkty bez glutenu to także miód, kawa i herbata. Należy za to unikać: żyta, pszenicy, jęczmienia, białego pieczywa, mąki z wymienionych zbóż, kaszy manny, kaszy jęczmiennej czy makaronów, a także ciast, ciasteczek, herbatników itd. Co ważne, gluten można znaleźć się także w mięsie, np. w kaszankach czy w salcesonie, dlatego należy te produkty. Niestety, dieta pozbawiona glutenu wymaga stałej czujności, należy bowiem stale sprawdzać, czy dany artykuł można spożyć, czy jednak nie.

Sklep bezglutenowy

Gdzie najlepiej kupować produkty bez glutenu? Najlepszym udać się do miejsca, w którym oferowana jest zdrowa żywność lub złożyć zamówienie przez internet i np. wybrać sklep z produktami bezglutenowymi organic 24.pl. Dziś artykuły spożywcze można znaleźć w marketach i innych popularnych miejscach, jednak można mieć pewność, że najwyższej jakości artykuły zaoferuje wyłącznie sklep bezglutenowy.

Zaobserwuj nas

  • Udostępnij artykuł: