Rotawirusy – objawy, przyczyny i leczenie
Rotawirus jest bardzo zaraźliwym wirusem wywołującym biegunkę. Rotawirusy są najczęstszą przyczyną ciężkich biegunek u niemowląt i małych dzieci na całym świecie. Szacuje się, że w 2004 r. infekcje rotawirusowe spowodowały około 527 000 zgonów, głównie w krajach rozwijających się.
Przeczytaj również, jak wykryć wrodzone choroby metaboliczne u dzieci?
Co to jest rotawirus?
Rotawirus to rodzaj infekcji, który występuje najczęściej u dzieci poniżej 5 roku życia. Jest wysoce zaraźliwy, a wirus, który go powoduje, łatwo się przenosi. Chociaż infekcja występuje najczęściej u małych dzieci, u dorosłych może również się rozwinąć się infekcja. Rotawirus to wirus, który powoduje biegunkę i inne objawy jelitowe. Powoduje stany zapalne w żołądku i jelitach. Mogą również powodować ciężką biegunkę, wymioty, gorączkę, ból brzucha i odwodnienie u niemowląt, małych dzieci i niektórych dorosłych. Leki mogą pomóc złagodzić objawy, ale nie ma bezpośredniego lekarstwa na rotawirusa. Nawet dzieci, które zostały zaszczepione przeciwko niej, mogą zachorować więcej niż jeden raz.
Po czym poznać rotawirusa?
Infekcja rotawirusowa zwykle rozpoczyna się w ciągu dwóch dni od kontaktu z wirusem. Wczesne objawy to gorączka i wymioty, po których następuje wodnista biegunka trwająca od trzech do siedmiu dni. Infekcja może również powodować ból brzucha. U zdrowych osób dorosłych infekcja rotawirusem może powodować tylko łagodne oznaki i objawy lub wcale.
Skontaktuj się z lekarzem dziecka, jeśli:
- ma biegunkę dłużej niż 24 godziny,
- często wymiotuje,
- ma czarny lub smolisty stolec lub stolec zawierający krew lub ropę,
- ma temperaturę 38,9 C lub wyższą,
- ma oznaki lub objawy odwodnienia, w tym suchość w ustach, płacz bez łez, niewielkie oddawanie moczu lub brak oddawania moczu, niezwykła senność lub brak reakcji.
Zadzwoń do lekarza, gdy… (objawy u dorosłych)
- masz biegunkę przez ponad dwa dni,
- masz krew w wymiotach lub wypróżnieniach,
- masz gorączkę i temperaturę wyższą niż 39,4 C,
- masz oznaki lub objawy odwodnienia, w tym nadmierne pragnienie, suchość w ustach, niewielkie oddawanie moczu lub brak oddawania moczu, poważne osłabienie, zawroty głowy podczas stania lub zawroty głowy.
Co jest przyczyną rotawirusa?
Zarazki rotawirusowe znajdują się w stolcu osoby zakażonej i mogą rozprzestrzeniać się na inne powierzchnie nieumytymi rękami po skorzystaniu z łazienki lub zmianie pieluchy. Jeśli te zarazki wejdą w kontakt z czyimiś ustami, następuje rozprzestrzenianie się fekalno-oralne. Rotawirus jest obecny w kale zakażonej osoby na dwa dni przed pojawieniem się objawów i do 10 dni po ustąpieniu objawów. W tym czasie wirus łatwo rozprzestrzenia się poprzez kontakt „ręka-usta” — nawet jeśli zarażona osoba nie ma objawów. Ludzie mogą przenosić rotawirusy bez żadnych objawów. Chociaż najczęściej dochodzi do rozprzestrzeniania się drogą fekalno-oralną, rotawirusem można zarazić się również poprzez jakikolwiek kontakt z płynami ustrojowymi osoby, która go ma, na przykład kichanie lub dotykanie klamek lub zabawek, które były dotykane przez dziecko, które to ma.
Możliwe jest zarażenie się rotawirusem więcej niż raz, nawet jeśli byłeś szczepiony. Jednak powtarzające się infekcje są zwykle mniej dotkliwe.
Leczenie rotawirusa
Nie ma żadnych bezpośrednich leków ani metod leczenia, które sprawią, że rotawirus zniknie. Leczenie obejmuje leki przeciwwirusowe, dostępne bez recepty leki przeciwbiegunkowe i antybiotyki. Głównym celem leczenia jest utrzymanie nawodnienia i komfortu, podczas gdy rotawirus wydostaje się z organizmu. Oto kilka wskazówek, co robić w międzyczasie:
- pij dużo płynów,
- jedz zupy na bazie bulionu,
- pij płyny z elektrolitami,
- unikaj słodkich lub tłustych potraw, ponieważ mogą one pogorszyć biegunkę,
- zaleca się w miarę możliwości zachowanie zbilansowanej diety, aby zapewnić odpowiednie odżywianie przez cały okres choroby.
Źródła:
- www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rotavirus/symptoms-causes/syc-20351300
- www.healthline.com/health/rotavirus
- www.healthline.com/health/rotavirus
- www.who.int/teams/health-product-policy-and-standards/standards-and-specifications/vaccines-quality/rotavirus
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Wt, Pon, Czw, Sob 46 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy
-
JANIAK MED - Naramowicka 31A POZNAŃ Przyjmuje w: Śr, Pt, Sob, Pon 5 poleceń lekarza Nie wystawiam recept i nie wystawiam zwolnień Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon, Sob, Ndz 179 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Pon 77 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro:
-
Gabinet Online Przyjmuje w: Czw, Pon, Pt, Sob, Ndz 218 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro: