Rak piersi – objawy i przyczyny
Rak piersi jest zaraz po raku skóry najczęstszym nowotworem diagnozowanym u kobiet. Może występować również u mężczyzn, natomiast, porównując do kobiet, zdarza się to rzadko. Choroba jest groźna, ponieważ często jest bezobjawowa, a zbyt późno wykryta może wiązać się z niebezpiecznymi przerzutami do narządów, takich jak płuca czy kości. Rak piersi może się rozprzestrzeniać, gdy komórki rakowe dostają się do krwi lub układu limfatycznego, a następnie są przenoszone do innych części ciała. Dzięki stałym zwiększaniu świadomości i finansowaniu badań, wzrastają wskaźniki przeżycia raka piersi. Liczba zgonów związanych z tą chorobą spada, głównie z powodu wczesnego wykrycia nowotworu.
Rak piersi – czym jest i jakie są objawy?
Pierś to narząd, który znajduje się na górnych żebrach i mięśniach klatki piersiowej. Istnieje lewa i prawa pierś, a każda z nich ma gruczoły, przewody i tkankę tłuszczową. U kobiet pierś wytwarza i dostarcza mleko do karmienia noworodków i niemowląt. Ilość tkanki tłuszczowej w piersi decyduje o wielkości każdej piersi.
Rak piersi to rodzaj nowotworu, który rozpoczyna się w piersi, może zacząć się w jednej lub obu naraz w różnych częściach. Nowotwór ma miejsce, gdy komórki w piersi rosną i dzielą się w niekontrolowany sposób, tworząc masę tkanki zwaną guzem.
Ważne jest, aby pamiętać, że większość guzków w piersi jest łagodna, a nie rakowa. Nienowotworowe guzy piersi są nieprawidłowymi naroślami, ale nie rozprzestrzeniają się poza pierś. Nie zagrażają życiu, choć niektóre rodzaje łagodnych guzków piersi mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi. Każdy guzek lub zmiana musi zostać sprawdzona przez lekarza, aby dowiedzieć się, czy jest on łagodny bądź złośliwy i czy może wpłynąć na przyszłe ryzyko zachorowania na raka.
Rak piersi – objawy
Oznaki i objawy raka piersi to między innymi:
- guzek w piersi lub pod pachami, który jest inne niż otaczająca tkanka,
- zgrubienie lub obrzęk w piersi,
- zmiana rozmiaru, kształtu lub ogólnego wyglądu piersi,
- zmiany skórne na piersi,
- łuszczenie się obszaru skóry otaczającego brodawkę sutkową lub skóry piersi,
- zaczerwienienie lub wżery skóry na piersi,
- ból w dowolnym obszarze piersi lub ból klatce piersiowej.
Rak piersi – jakie są przyczyny?
Rak piersi występuje, gdy niektóre komórki piersi zaczynają rosnąć odchodząc od normy. Komórki te dzielą się szybciej niż zdrowe komórki i gromadząc się, tworzą grudkę lub masę, czyli guzka. Dokładne przyczyny raka piersi nie są jeszcze w pełni poznane. Istnieją jednak pewne czynniki, które zwiększają ryzyko raka piersi. Obejmują one:
- bycie kobietą,
- wiek – ryzyko wzrasta wraz z wiekiem,
- rak piersi w rodzinie – najbardziej znane mutacje genów określane są jako BRCA1 i BRCA2. Te geny mogą znacznie zwiększyć ryzyko raka piersi i innych nowotworów, ale nie sprawiają, że rak jest nieunikniony,
- osobista historia raka piersi – jeśli miałaś raka piersi w jednej piersi, istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na raka drugiej,
- nienowotworowy guzek piersi,
- nadwaga lub otyłość,
- rozpoczęcie okresu w młodszym wieku – rozpoczęcie miesiączki przed 12 rokiem życia zwiększa ryzyko raka piersi,
- początek menopauzy w starszym wieku,
- posiadanie pierwszego dziecka w starszym wieku,
- nie zajście w ciążę – kobiety, które nigdy nie były w ciąży, mają większe ryzyko zachorowania na raka piersi niż kobiety, które miały jedną lub więcej ciąż,
- picie alkoholu.
Najbardziej prawdopodobne jest to, że rak piersi jest wywołany złożoną interakcją budowy genetycznej i czynników środowiskowych.
Rak piersi – jak zapobiegać?
Wprowadzanie zmian w codziennym życiu może pomóc zmniejszyć ryzyko raka piersi. Oto sposoby na zapobieganie raka piersi:
- regularne badania (w tym codziennie samodzielne badanie piersi),
- pij alkohol z umiarem lub nie pij go w ogóle – jeśli zdecydujesz się pić, ogranicz ilość do nie więcej niż jednego drinka dziennie,
-> Sprawdź, jak przestać pić? Przeczytaj artykuł. - ćwicz przez większość dni w tygodniu – staraj się wykonywać co najmniej 30 minut minimum 3 dni w tygodniu,
- aby zmniejszyć ryzyko raka piersi, stosuj możliwie najmniejszą dawkę hormonoterapii przez jak najkrótszy czas,
- utrzymuj zdrową wagę ciała,
- zdrowa dieta – kobiety, które stosują dietę śródziemnomorską uzupełnioną oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia i mieszanymi orzechami, mogą mieć zmniejszone ryzyko raka piersi. Dieta śródziemnomorska koncentruje się głównie na produktach roślinnych, takich jak owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe i orzechy.
Sugeruje się, że regularne ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć ryzyko raka piersi prawie o jedną trzecią. Regularne ćwiczenia i zdrowy tryb życia mogą również poprawić perspektywy osób dotkniętych rakiem piersi. Jeśli przeszłaś menopauzę, szczególnie ważne jest, aby starać się osiągnąć i utrzymać zdrową wagę, ponieważ nadwaga lub otyłość powodują wytwarzanie większej ilości estrogenu, co może zwiększać ryzyko raka piersi.
Źródła:
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/breast-cancer/symptoms-causes/syc-20352470
- https://www.cdc.gov/cancer/breast/basic_info/symptoms.htm
- https://www.nhs.uk/conditions/breast-cancer/
- https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/breast-cancer
Potrzebujesz lekarza? Umów konsultację lekarską online
Prosty formularz! Wybierz godzinę konsultacji i oczekuj na kontakt z lekarzem online
-
Gabinet On-line Przyjmuje w: Pon 191 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminy
-
Gabinet On-line Przyjmuje w: Wt, Śr, Czw, Pon, Pt, Sob, Ndz 525 poleceń lekarza Wystawiam recepty i zwolnienia Niedostępny dzisiaj. Sprawdź inne terminyWolne terminy na jutro: